Franc famózně postupuje do seriálu ME

Neuvěřitelné drama připravil pro české příznivce ploché dráhy v Challenge o finálovou sérii ME Josef Franc. Český závodník totiž v italském Terenzanu nevstoupil do bojů o Evropu vůbec dobře a od postupu byl dlouho daleko. Průběžně však vyladil svůj stroj k dokonalosti a závod dokončil na skvělé třetím místě, přičemž pět zajišťovalo kýžený postup. Společně s ním postoupil suverénně již dvojnásobný mistr Evropy Emil Sayfutdinov, dále jeho krajan Kudrjašov a pak Dáni Michelsen a Kildemand.

Do italského Terenzana postoupili dva Češi. Lépe začal Krčmář, který díky vyloučení dvou soupeřů hned v první rozjížďce bral dva body, což bylo celkem slibné. To zkušenější Franc se na začátku daleko více trápil, začal nulou. Ve druhé sérii nastoupili proti sobě, odstartovali celkem dobře a rvali se o druhé místo, jenže pak kolem nich prosvištěl daleko rychlejší Huckenbeck. V tu chvíli ještě ale nikdo netušil, že závod, který se zdál pro Josefa po dvou jízdách s jedním bodem téměř prohraný, skončí nakonec jeho krásným postupem.

Závodník pražské Markéty totiž dokázal vyladit svůj stroj, a začal být daleko více konkurenceschopný. Ve třetí jízdě ukořistil dva body a v další všechny jasně převálcoval. I tak byl ale stále daleko a ve vyrovnaném závodu potřeboval určitě v poslední jízdě získat tři body.

Postup se zdál být stále spíše snový, jenže Pepa vyhrát skutečně dokázal a pak čekal na výsledky svých soupeřů. Nejdřív potřeboval Lotajevovu nevýhru, nebo Michelsenovu prohru. V oné rozjížďce nejlépe odstartoval ale právě Ukrajinec a vše se zdálo být ztraceno. Jenže Dán pak někde nabral nepochopitelně na rychlosti a prohnal se kolem Loktajeva, čímž Francovi velmi pomohl. V poslední rozjížďce už to tak dramatické nebylo, i když byl domácí Castagna jejím jasným favoritem a Čech potřeboval jeho nevýhru. Ital ale nejspíš podlehl tlaku, nezvládl start a nakonec zcela pohořel. Franc se tak díky více výhrám oproti Loktajevovi dostal ze šestého místa do Race off.

V Race off na něj zbyla žlutá přilba, tudíž vnější startovní pozice. Pro postup potřeboval Franc porazit alespoň jednoho soupeře, neboť nepostupová příčka do finále ME zbyla jen na posledního z této jízdy. Černého Petra si nakonec vytáhl po celou dobu výborný Huckenbeck. Franc dokázal výborně odstartovat, po vnějšku objel Němce i Kildemanda a do cíle se vyvezl za Michelsenem. V tu chvíli tak již bylo jasné, že Franc doplní ve finálové sérii ME dalšího českého miláčka, Václava Milíka. Finálová jízda už byla jen bonusem. Josef v ní dokázal s bílým povlakem porazit Kudrjašova a nakonec si z Terenzana odvezl ještě cenný bronz. Gratulujeme.

Závod celkem suverénně ovládl ruský medvěd a dvojnásobný šampión ME, Emil Sayfutdinov. Rus ztratil během závodu jen jediný bod, a to s tvrdým Peterem Kildemandem, který dokázal jeho několik ataků po vnitřku odrazit, a vedení před rychlejším Rusem uhájil. Druhý skončil mladý Dán Michelsen a čtvrtý již zmíněný Kudrjašov. Posledním postupujícím byl právě jediný přemožitel vítěze závodu, Peter Kildemand. Závod naopak vůbec nevyšel Antoniu Lindbackovi, který se v Itálii celý závod spíše hledal. Eduard Krčmář posbíral 5 bodů.

Pětice postupujících tak doplní letos nejlepší pětici z loňského ročníku, do níž patří Lotyš Lebedevs, Švéd Jonsson, Rus Artem Laguta, Polák Kasprzak a v neposlední řadě také pardubický oblíbenec, Václav Milík.

Celý závod byl mimo jiné velmi dlouhý. Především ze začátku se docela dost padalo a k vidění bylo několik vyloučení pro ulité starty a dotknutí se startovní pásky. Sudí navíc poměrně často jízdy zastavoval pro domněnku, že viděl letmý start, avšak několikrát se pouze zmýlil, jak ukázaly opakované záběry. Ono napětí se tedy stupňovalo a časově byl závod velmi zdlouhavý. Pro české fanoušky měl ale překrásně sladký konec, který za pár minut navíc rozhodně stál.

Výsledky Challenge v Terenzanu

1. Emil Sayfutdinov – 17
2. Mikkel Michelsen – 14+3
3. Josef Franc – 10+2
4. Andriej Kudrjašov – 12
5. Peter Kildemand – 10+1

6. Kai Huckenbeck – 10+0
7. Aleksandr Loktajev – 9
8. Antonio Lindback – 7
9. Michele Paco Castagna – 6
10. Jurica Pavlic – 6
11. Kacper Woryna – 5
12. Eduard Krčmář – 5
13. Krystian Pieszczek – 5
14. Andriej Karpov – 3
15. Nicolai Klindt – 2
16. Szymon Wozniak – 2
17. Ilja Czalov – 2

úvodní foto: wojta-foto.cz

Máte k tomu co říct?