Filip Šitera se zotavuje v Kladrubech

Během posledních dní bylo hodně napsáno o vážném zranění australského plochodrážníka Darcyho Warda. Málokdo však ví, že podobný příběh v tichosti prožívá také mšenský závodník Filip Šitera.

Když 21. června 2015 prorazil rodák z Mladé Boleslavi desky mantinelů libereckého plochodrážního stadionu, všichni přítomní věděli, že situace bude pravděpodobně velmi vážná. To se potvrdilo o chvíli později, kdy si Filip Šitera v sanitním voze stěžoval na sníženou citlivost dolních končetin.

Z pavlovického areálu byl okamžitě transportován do liberecké nemocnice, kde byl hned ten samý den operován. Výčet zranění byl děsivý – otřes mozku, prasklá kyčelní jamka, zlomená pánev a především rozdrcený bederní obratel, otok míchy a porušené nervy, s čímž souvisí také omezení citu v levé noze. Obratle mu specialisté ze Spinální jednotky Traumacentra Krajské nemocnice Liberec sešroubovali okamžitě. Operace zlomené pánve a další série procedur mu v dalších dnech a týdnech umožnily usednout na vozík.

Vše se postupně hojí a ve čtvrtek tomu byly tři týdny od okamžiku, kdy mohl Filip zamířit do Rehabilitačního ústavu Kladruby, kde nyní pracuje na návratu do plných sil. A nebyl by to Filip Šitera, aby se do rehabilitací nepustil na 200 %. Všichni máme ještě v čerstvé paměti, kdy se po vážném zranění ze mšenského závodu první ligy dokázal ještě týž rok vrátit zpět na ovály. I tentokrát si Filip ordinuje nadstandardní dávky cviků a procedur, což nese své ovoce.

Filip je v neustálém kontaktu s panem doktorem Brožem z Pardubic, který mu velmi pomáhá. V současné době se čáká na rentgeny, které by měly během příštího týdne ukázat stav prasklé kyčelní jamky. Pokud úspěšně srostla, bude možné začít pomalinku chodit a rehabilitovat o to intenzivněji.

Všichni věříme, že to nejhorší už má Filip za sebou, ale s poraněním páteře není legrace. Jedná se o běh na dlouhou trať a vše probíhá postupně po malých krůčcích. S nasazením, jaké mšenský borec má, ale vše směřuje k úspěšnému cíli.

My samozřejmě Filipu Šiterovi přejeme, aby mu toto nepříjemné období uteklo co možná nejrychleji.

Foto: archiv jezdce

Máte k tomu co říct?