Dva Češi budou o víkendu bojovat ve finále MS na ledě

V sobotu a neděli se na stadionu Anatolije Stěpanova v ruském Togliatti odjedou dva finálové závody mistrovství světa jednotlivců na ledové dráze.

Budou to jediné dvě finále v tomto ročníku a tak po jejich konci budeme znát nového mistra světa pro rok 2021. Původně mělo být závodů více, ale kvůli současným epidemiologickým nařízením museli pořadatelé zrušit kvalifikaci ve švédském Örnsköldsviku a dvě finále v německém Berlíně.

Ani uskutečnění závodů v Togliatti dlouho nebylo jisté a to nejen kvůli omezením spojeným s Covid-19 a s následnými těžkostmi při získávání víz pro zahraniční jezdce. V prosinci vydala Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS) rozhodnutí, ve kterém, kvůli státem řízenému dopingu a jeho krytí, Rusku po dobu dvou let zakazuje pořádání soutěží mistrovství světa. Světová antidopingová agentura (WADA) udělila jen pár výjimek a mezi nimi nakonec bylo i MS na ledové dráze. V průběhu víkendových závodů v Togliatti, ale nebudou moci ruští jezdci startovat pod národní vlajkou ani se nebude moci hrát ruská hymna. S velkou pravděpodobností hraničící až s jistotou si tedy nový mistr světa na počest svého vítězství neposlechne hymnu.

Protože se neodjela žádná kvalifikace, byli účastníci finále vybráni komisí FIM. Pro Českou republiku připadlo jedno místo. Díky svým výsledkům v loňském ročníku MS, kdy vystartoval ve čtyřech finálových podnicích a celkově obsadil 16. místo, jej získal Lukáš Hutla. Druhému českému místu ve finále šel naproti Andrej Diviš, který si dopředu zařídil vízum a připravil motocykly, neboť se do Ruska chtěl stejně vypravit za přítelkyní a jejich malým synkem a spojit cestu i s tréninkem na ledové dráze.

Smůlu měl v současnosti nejlepší německý „ledař“ Hans Weber. V sobotu se vydal na cestu do Togliatti, ale už v neděli se kvůli poruše dodávky musel vrátit domů. Pomoc mu nabídl náš Lukáš Hutla, který se do Togliatti vypravil až po obdržení víza v pondělí ráno. Hans, ale byl jeho pomoc nucen odmítnout, neboť v dokumentech už měl vyplněné číslo dodávky, kterou pojede a vyznačen hraniční přechod a čas kdy jej bude přejíždět.

Na uvolněné místo ihned předseda české ploché dráhy Petr Moravec nahlásil Andreje Diviše a FIM tuto nabídku akceptovala. Západočeský závodník se tak po obdržení zprávy v pondělí odpoledne vydal na dlouhou cestu do Togliatti, ale bohužel bez mechanika a zároveň spoluřidiče dodávky. Pomocné ruce opět nabídl tým Lukáše Hutly, který vycestoval v trojici (kromě Lukáše také jeho otec Radek a mechanik Martin Běhal) a na Andreje počkal v estonské Narvě, kde si Lukáš k prozatím poslednímu českému ledařskému šampionu přisedl, aby mu pomohl v řízení do téměř dva tisíce kilometrů vzdáleného Togliatti.

Čeští jezdci měli částečně i štěstí, že se na přechodu museli zdržet „jen“ šest hodin. Tolik jej naopak neměli Němec Markus Jell a Rakušan Harald Simon, kteří na jiném přechodu byli nuceni čekat dokonce 32 hodin! než je ruští úředníci pustili na jejich území. Čeští zástupci na MS tak nakonec bez větších obtíží stihli do Togliatti dorazit ve čtvrtek po poledni a hned se jeli vyspat do předem zamluveného hotelu. Večer pak úspěšně prošli testem na Covid-19 s negativním výsledkem a dnes dopoledne se tak mohli zúčastnit tréninku. Podle zprávy Lukáše trénink proběhl bez problémů a jeho i Andrejovi motocykly fungovaly v pořádku.

Lukáš s Andrejem si před závody pořádně odpočinou a v sobotu ve 13 hodin se spolu postaví na start úplně první jízdy finále. Není úplně lehké odhadovat formu jednotlivých jezdců, protože kromě ruských ostatní mají v této sezóně na svém kontě maximálně jeden závod, ale domnívám se, že pokud naši nebudou mít nějaké technické potíže, je v jejich silách umístit se mezi 8. – 12. místem.

Bitva o medaile se zřejmě rozhoří jen mezi domácími jezdci. Obhájce mistrovského titulu Danil Ivanov v této sezóně prozatím nemá takovou formu, ale to se při MS na domácí dráze může změnit. Čerstvý ruský šampión a Ivanovův týmový kolega Igor Kononov si také určitě dělá zálusk na premiérový individuální světový titul. Obhájce světového stříbra Dmitrij Chomicevič si pak bude snažit připomenout jaký je pocit být nejlepším ledařem na světě. Výbornou sezónu má i loni bronzový Dinar Valejev. S divokou kartou pořadatele bude startovat Nikita Toloknov, ale ten přece jen zřejmě bude „až“ pátý Rus v pořádí.

Ztížit cestu domácích jezdců za medailemi se podle dřívějších výkonů a dnešního tréninku zřejmě budou snažit rakouští „veteráni“ (oběma už je přes padesát let) Harald Simon a Franky Zorn. Přes padesát (54) je i finskému zástupci Aki Ala- Riihimäkimu, který se k ledové ploché dráze vrátil po delší přestávce a upozornil na sebe odvážnou jízdou při evropském šampionátu v Polsku a také dnes při tréninku se zblízka seznámil s tvrdostí ledu v Togliatti.

Kromě Hanse Webera došlo v původní startovní listině ještě ke třem změnám. Švédsko měli reprezentovat otec a syn Svenssonové, ale do Ruska jim nebylo umožněno odcestovat. Jejich místa připadla kazašské federaci, která je přidělila Pavlu Někrasovovi a Andreji Šišegovovi. Do Togliatti nedorazil také Němec Max Niedermaier. Místo něj by měl startovat původně první náhradník Andrej Anisimov. Junior místní Mega Lady z ledovou plochou dráhou spíše teprve začíná, o čemž svědčí i jeho až 16. místo z ruského juniorského šampionátu minulý víkend.

Na tomto odkazu by měl běžet živý stream ze závodů:

 https://www.youtube.com/channel/UCBuZhb543-j_pL5kW0NhmEw 

zde pak on-line výsledky: https://live.baansportfansite.nl/event/450/wk-ijsspeedway-finale-1-togliatti.html

13.-14.2. Finále MS na ledové dráze jednotlivců (Ice Speedway Gladiators),

Togliatti – stadion Anatolije Stěpanova (300 m), rozhodčí Aleksandr Ljatošinskij

(sobota od 13 hodin našeho času a neděle od 11 hodin)

Startovní listina:

1. Andrej Diviš
2. Lukáš Hutla 
919. Dmitrij Chomicevič (MFR)
66. Aki Ala-Riihimäki (FIN)
5. Andrej Anisimov (MFR)
333. Danil Ivanov (MFR)
912. Pavel Někrasov (KAZ)
50. Harald Simon (AUT)
800. Jasper Iwema (NL)
48. Luca Bauer (D, italská licence)
11. Markus Jell (D)
181. Andrej Šišegov  (kazašská licence)
16. Nikita Toloknov (MFR)
911. Igor Kononov (MFR)
100. Franz Zorn (AUT)
114. Dinar Valejev (MFR)
17. Ilja Krivonožko (MFR)

zdroj: fim-live.com, speedweek.com, FB

foto: Petr Makušev (sportphoto.cz)

Máte k tomu co říct?