Doyle obhájil pražské prvenství, Milík byl na bedně

Na oblíbenou pražskou Grand Prix letos opět přijelo mnoho fanoušků z různých koutů světa a pořadatelé museli dokonce sáhnout k přístavbě mobilních tribun, což je výborná vizitka. I tentokrát vyšlo počasí skvěle a závody se vyvedly na jedničku. A nenudil se ani český fanoušek. Od začátku jel na divokou kartu výborně Václav Milík, který dokonce dvě své rozjížďky vyhrál a postupně se dokázal k radosti domácího publika propracovat až do finále, kde dosáhl na premiérový cenný kov. Fantazie. Vyzrát Vašek nedokázal pouze na zkuešné duo Greg Hancock a Jason Doyle. Druhý jmenovaný tak dokázal obhájit pražský triumf z minulého ročníku. Čtvrtý skončil lídr šampionátu Partyk Dudek.

Celý závod proběhl bez větších problémů, stadion byl pro diváky otevřen už od půl páté a prakticky v tutéž chvíli začala autogramiáda továrních jezdců Monsteru Energy, kteří z pódia házeli divákům nejen své podepsané karty, ale i trička s logem, nebo energetické nápoje. Připravena byla ale pořadateli ještě jedna autogramiáda, v níž si diváci mohli nechat od čtveřice Doyle, Hancock, Milík, Janowski něco podepsat, nebo se s hvězdami jen vyfotit. Stadion se ale postupně více a více zaplňoval a závod pomalu mohl začít. Na závěr byl po tiskové konferenci naplánován ještě slavnostní ohňostroj. Celý den navíc provázelo krásné počasí, které diváky ještě více naladilo do pohody. Fanoušci pak i díky tomu vytvořili parádní atmosféru.

Od začátku jeli výborně Greg Hancock a Antonio Lindback. Zatímco Američan však po absolvování základního rozpisu rozjížďěk tabulce vévodil, Švédova výkonnost pomalu klesala a do semifinále se probojoval tak tak. Celkem s přehledem se pak dostali do finále Dudek, Holder, Slovák Vaculík nebo domácí reprezentant Václav Milík, který sice začal závod jen jedním bodem, ale pak dvakrát zvítězil a po svých pěti jízdách měl na kontě krásných deset bodů. S velkými problémy se do semifinále dostal obhájce titulu a konečný vítěz jedenadvacáté české Grand Prix, Jason Doyle. Ten hned při prvním startu narazil do pásky a byl z jízdy vyloučen. Nakoenc si ale poradil. Posledním semifinalistou byl Peter Kildemand, kterému stačilo jen osm bodů, stejně, jako Doylovi.

Absolutním zklamáním byly výkony ruského jezdce Sayfutdinova, který v Praze získal jen dva body. Nejspíše podcenil přípravu, když vynechal páteční trénink. Za branami semifinále ale zůstali i další favorité a čelnové top osmičky, a to hned čtyři. Ani do semifinále se neprobojoval velký aspirant na výhru, trojnásobný pražský šampión, Tai Woffinden, a s ním také polské trio Piotr Pawlicki, Bartosz Zmarzlik a Macijej Janowski, kterému se v Praze obvykle hodně daří. Svou mizérii pak po prvním kolapsu v Lotyšsku potvrdil také Švéd Lindgren.

A ještě krátce k senzačnímu úspěchu aktuálně nejlepšího českého závodníka. Václav dokázal něco, co ještě žádný Čech před ním a navíc se posunul, sice jen nejspíše na malou chvíli, ale přeci, na patnácté místo průběžného pořadí, což z něj dělá momentálně patnáctého nejlepšího jezdce světa. Václav tak překonal rekord Antonína Kaspera z roku 1999, který v Praze mezi elitou tehdy skončil pátý, což byl do sobotního dne nejlepší výsledek.

Konečné pořadí závodu:

1. Jason Doyle – 13
2. Greg Hancock – 18
3. Václav Milík – 13
4. Patryk Dudek – 13
5. Chris Holder – 11
6. Martin Vaculík – 10
7. Antonio Lindback – 9
8. Peter Kildemand – 8
9. Bartosz Zmarzlik – 8
10. Tai Woffinden – 7
11. Piotr Pawlicki – 7
12. Fredrik Lindgren – 6
13. Maciej Janowski – 6
14. Matej Zagar – 4
15. Niels-Kristian Iversen – 3
16. Emil Sayfutdinov – 2

Průběžné pořadí šampionátu po sedmém kole:

1. Patryk Dudek – 51
2. Jason Doyle -50
3. Martin Vaculík – 44
4. Fredrik Lindgren – 43
5. Maciej Janowski – 41
6. Piotr Pawlicki – 39
7. Greg Hancock- 38
8. Tai Woffinden – 37

9. Emil Sayfutdinov – 33
10. Bartosz Zmarzlik – 32
11. Niels Kristian Iversen – 28
12. Chris Holder – 27
13. Matej Zagar – 25
14. Antonio Lindback – 21
15. Václav Milík – 13
16. Peter Kildemand – 9
17. Nicki Pedersen – 8

Máte k tomu co říct?