Dnes Jan Klatovský zahájil svoji účast v seriálu Gladiátorů na ledě

Dnes po 13. hodině byla úvodním závodem na stadionu Anatolije Stěpanova v ruském Togliatti zahájena letošní finálová série MS Gladiátorů na ledové ploché dráze. Českou republiku v ní opět bude zastupovat Jan Klatovský, který se pokusí vylepšit své loňské dvanácté místo.

Jan do finálové série postoupil díky čvrté příčce z kvalifikace ve finském Ylitorniu. V přípravě na 10 dílný seriál soubojů s nejlepšími ledaři světa, se Jan kromě dvou závodů u nás,ve kterých si zajistil svůj čtvrtý český individuální titul mistra, zúčastnil i dvou kol švédské soutěže Isracingserien s vestou týmu SMK Gävle. V prvním ve Strömsundu svému družstvu pomohl čtyřmi body ke třetí místu. Nejprve dvakrát dojel na druhém místě, ale poté byl dvakrát vyloučen. Ve druhém v Örnsköldsviku Honza vyjel sedm bodů. Ve své úvodní jízdě zvítězil, pak dvakrát obsadil druhou příčku a nakonec v souboji „jedniček“ nestačil na Günthera Bauera, Franze Zorna a Stefana Svenssona.

Jako generálku před finálovými závody MS Jan zvolil mítink v rakouském Sankt Johannu am Pongau. Ta však dopadla katastrofálně. První jízda s těžkými soupeři se Honzovi nepovedla. Ve druhé jej postihl z vedoucí pozice pád, ve třetí se mu kvůli technické závadě vůbec nepodařilo odstartovat a ve čtvrté v průběhu rozjížďky odstoupil. Doufejme, že v důležitějších závodech Mistrovství světa bude mít Honza více štěstí a povede se mu nějaký pěkný výsledek.

V letošním ročníku se představí devět jezdců z první desítky pořadí v uplynulém roce. Chybět bude pouze vloni pátý Jegor Myškověc, který nastoupil vojenskou službu a tuto závodní sezonu vynechává. Naopak úplnými nováčky finálové série MS jsou 21 letý Dinar Valejev a 20 letý Jimmy Olsén.

Nejsilnější obsazení v seriálu bude mít jako tradičně Rusko. Pět závodníků na čele s loňským mistrem světa Dmitrijem Chomicevičem a vicemistrem Dmitrijem Koltakovem odjede celou soutěž. V Togliatti navíc obdržel divokou kartu jezdec místní Mega Lady 22 letý Nikita Toloknov a jako traťové rezervy budou připraveni jeho kolegové z družstva Michail Litvinov a Ivan Bolšakov.

Ruskou nadvládu se pokusí prolomit jezdci z Rakouska, Švédska a Německa. Vynikající formu prokazuje Franky Zorn, který je prozatím téměř neporazitelný. Vyhrál kvalifikaci ve Strömsundu, kde porazil i Dmitrije Koltakova a Igora Kononova, zvítězil bez ztráty bodu i v závodech ve Steingadenu a Sankt Johannu a dařilo se mu i ve švédské Isracingserien. Druhým rakouským reprezentantem bude velezkušený Harald Simon, který měl původně být prvním náhradníkem soutěže, ale po zranění ramene Stefana Pletschachera ve Steingadenu se stal plnoprávným účastníkem.

Ze zbývající německé trojice nejlepší výkony předvádí ten nejstarší, Günther Bauer, ve Strömsundu vybojoval třetí příčku, zvítězil na švýcarském jezeru v Champex – Lac a obsadil druhé místo za Franzem Zornem ve Steingadenu. Několika dobrými výsledky se mohou pochlubit i Max Niedermaier (druhý v kvalifikaci v Ylitorniu, třetí ve Steingadenu a Champex – Lac) a Hans Weber (druhý v Sankt Johannu). Švédskou čtveřici tvoří tři mladíci (19 letý Ove Ledström, 20 letý Jimmy Olsén a 26 letý Niclas Svensson)  a jeho otec 58 letý Stefan Svensson. Všichni se s úspěchem soustředili na starty v domácí Isracingserien za družstva Rundbany Örnsköldsvik a Strömsundu.

Povedené závody měli i náhradníci seriálu MS Gladiátorů na ledové dráze. Fin Timo Kankkunen soutěžil ve švédské Isracingserien. Charly Ebner vyhrál závod ve Weissenbachu, vybojoval třetí místo v Sankt Johannu a obsadil čtvrté příčky ve Steingadenu a Champex – Lac. Jeho krajan Josef Kreuzberger obsadil druhou pozici v Champex – Lac. Syn Günthera Bauera, Luca, byl třetí ve Weissenbachu a šestý v Sankt Johannu.

 

 4. – 5. 2. Mistrovství světa gladiátorů na ledové ploché dráze – Finále 1, Togliatti (stadion Anatolije Stěpanova – 300 m) , rozhodčí Miko Laukkanen (FIN)

11. Ove Ledström, SWE (22.09.97, umístění 2016 – 8.)

911. Igor Kononov, RUS (26.04.87, 2016 – 4.)

50. Harald Simon, AUT (25.03.67, 2016 – NS)

33. Hans Weber, D (15.06.84, 2016 – 18.)

114. Dinar Valejev, RUS (25.08.95, 2016 – NS)

81. Jimmy Olsén, SWE (19.10.96, 2016 – NS)

88. Max Niedermaier, D (23.03.88, 2016 – 14.)

106. Dmitrij Koltakov, RUS (12.06.90, 2016 – 2.)

192. Niclas Svensson, SWE (29.08.90, 2016 – 10.)

16. (Wild Card) Nikita Toloknov, RUS (23.07.94, 2016 – NS)

100. Franz Zorn, AUT (30.08.70, 2016 – 6.)

333. Daniil Ivanov, RUS (23.09.86, 2016 – 3.)

22. Günther Bauer, D (01.06.72, 2016 – 9.)

58. Stefan Svensson, SWE (08.05.58, 2016 – 7.)

919. Dmitrij Chomicevič, RUS (18.10.85, 2016 – 1.)

69. Jan Klatovský (06.09.82, 2016 – 12.)

17. (TR1) Michail Litvinov, RUS (22.03.96, 2016 – NS)

18. (TR2) Ivan Bolšakov, RUS (2016 – NS)

——————————————————————–

28.1. Mezinárodní závody na ledové dráze, Sankt Johann am Pongau

1. Franky Zorn, AUT (3,3,3,3,3) 15
2. Hans Weber, D (1,3,3,3,3) 13
3. Charly Ebner, AUT (3,0,3,1,2) 9
4. Markus Jell, D (1,1,2,2,2) 8

5. Max Niedermaier, D (2,3,2,0,1) 8
6. Luca Bauer, D (3,2,1,3,0) 9
7. Simon Reitsma, NL (2,2,2,2,0) 8
8. Josef Kreuzberger, AUT (1,1,1,2,1) 6

9. Sebastian Gegenbauer, D (2,0,0,1) 3
10. Bart Schaap, NL (res)
11. Andrej Diviš (0,2,1,1) 4 
12. Erwin Schuster, AUT (0,1,0,0) 1

13. Jan Klatovský (0,Fd,R,R) 0

14. Jasper Iwema, NL (res) – NS

1. Zorn, Niedermaier, Weber, Klatovský
2. Ebner, Gegenbauer, Kreuzberger, Diviš
3. Bauer, Reitsma, Jell, Schuster
4. Zorn, Bauer, Jell, Ebner
5. Niedermaier, Reitsma, Kreuzberger, Gegenbauer
6. Weber, Diviš, Schuster, Klatovský (Fd)
7. Zorn, Niedermaier, Bauer, Gegenbauer
8. Ebner, Reitsma, Kreuzberger, Klatovský (R)
9. Weber, Jell, Diviš, Schuster
10. Zorn, Kreuzberger, Diviš, Schuster
11. Bauer, Jell, Gegenbauer, Klatovský (R)
12. Weber, Reitsma, Ebner, Niedermaier

Semifinále:
13. Zorn, Jell, Niedermaier, Reitsma
14. Weber, Ebner, Kreuzberger, Bauer

C finale: Gegenbauer, Schaap, Diviš, Schuster.
B finale: Niedermaier, Bauer, Reitsma, Kreuzberger.
A finale: Zorn, Weber, Ebner, Jell.


29.1. Mezinárodní závod na ledové dráze, Weissenbach am Lech

Do rakouského Weissenbachu se sjelo jen 12 závodníků. Závod opanoval domácí 24 letý Charly Ebner, který nenašel přemožitele ani ve finále. Druhý v něm dojel Němec Sebastian Gegenbauer. Luca Bauer se na třetí příčku probojoval až v posledním kole, kdy předjel Markuse Jella. Mladý Holanďan Bart Schaap na sebe upozornil vítězstvím ve finále B.

1. Charly Ebner (AUT) – 12 (3,3,3,3) + 1. místo ve finale A
2. Sebastian Gegenbauer (D) – 9 (2,1,3,3) + 2. místo ve finale A
3. Luca Bauer (D) – 10 (3,3,2,2) + 3. místo ve finale A
4. Markus Jell (D) – 8 (2,2,3,1) + 4. místo ve finale A

5. Bart Schaap (NL) – 6 (1,1,3,1) + 1. místo ve finale B
6. Josef Kreuzberger (AUT) – 6 (3,1,2,0) + 2. místo ve finale B
7. Erwin Schuster (AUT) – 5 (1,3,1,0) + 3. místo ve finale B
8. Reinhard Greisel (D) – 7 (2,3,2,0) + 4. místo ve finale B

9. Simon Reitsma (NL) – 5 (2,1,Fd,2) + 1. místo ve finale C
10. Jasper Iwema (NL) – 3 (0,0,2,1) + 2. místo ve finale C
11. Ronny Haering (CH) – 5 (0,2,1,2) + 3. místo ve finale C
12. Beat Dobler (CH) – 1 (1,Fd,-,-) + ns ve finale C

13. Martin Glarner (CH) – ns

Finale C: 14. Reitsma, Iwema, Haering

Finale B: 15. Schaap, Kreuzberger, Schuster, Greisel

Finale A: 16. Ebner, Gegenbauer, Bauer, Jell

———————————————————————————–

22.1. Mezinárodní závody na ledové dráze, Steingaden (322 m)

Po šestileté pauze sledovalo dva tisíce diváků závod v německém Steingadenu. Původně zde měl startovat i Jan Klatovský, dal ale přednost závodění v České republice. Výborného výsledku dosáhl plochodrážní jezdec Tobias Busch, který ve své premiérové sezoně na ledových dráhách a i přestože byl potlučený z předchozího závodu v Champex – Lac, obsadil šesté místo před několika daleko zkušenějšími ledaři. Svůj úplný ledový debut absolvoval 27 letý Holanďan Jasper Iwema, který mezi lety 2009 – 2015 soutěžil v MS silničních motocyklů ve třídě do 125 ccm a později Moto 3.

1. Franz Zorn (AUT) – 15 (3,3,3,3,3)
2. Günther Bauer (D) – 14 (3,3,3,3,2)
3. Max Niedermaier (D) – 13 (3,2,2,3,3)
4. Charly Ebner (AUT) – 11 (2,2,1,3,3)
5. Stefan Pletschacher (D) – 11 (3,2,2,2,2)
6. Tobias Busch (D) – 9 (0,3,3,2,1)
7. Markus Jell (D) – 9 (1,3,1,2,2)
8. Josef Kreuzberger (AUT) – 7 (1,1,2,0,3)
9. Sebastian Gegenbauer (D) – 7 (2,0,2,1,2)
10. Hans Weber (D) – 7 (2,1,1,2,1)
11. Erwin Schuster (AUT) – 6 (1,1,3,1,F)
12. Luca Bauer (D) – 4 (2,0,1,1,0)
13. Simon Reitsma (NL) – 3 (0,2,0,1,0)
14. Jasper Iwema (NL) – 2 (0,1,0,0,1)
15. Reinhard Greisel (D) – 2 (1,0,0,0,1)


21.1. Mezinárodní závody na ledové dráze, Champex – Lac (1 470 m. n. m., kanton Valais, Švýcarsko)

Kvůli velkým nerovnostem v ledu musel být závod po odjetí 15. jízdy ukončen a výsledky byly započítány. Doplatili na to Erwin Schuster a Markus Jell, kteří si mohli v 16. jízdě výrazně vylepšit svá umístění.

1. Günther Bauer (D) – 12 (3,3,3,3)
2. Josef Kreuzberger (AUT) – 9 (1,2,3,3)
3. Max Niedermaier (D) – 9 (3,3,1,2)
4. Charly Ebner (AUT) – 9 (2,3,2,2)
5. Erwin Schuster (AUT) – 8 (3,2,3,-)
6. Luca Bauer (D) – 8 (3,2,2,1)
7. Markus Jell (D) – 7 (2,3,2,-)
8. Tobias Busch (D) – 7 (2,2,3,Fd)
9. Reinhard Greisel (D) – 4 (Fd,-,1,3)
10. Simon Gartmann (CH) – 4 (1,1,0,2)
11. Ronny Haering (CH) – 4 (1,0,2,1)
12. Martin Glarner (CH) – 3 (1,1,1,-)
13. Robert Irving (GB) – 3 (0,1,1,1)
14. Miko Ronkainen (FIN) – 2 (2,Fd,Fd,-)
15. Beat Dobler (CH) – 1 (Fd,1,0,-)
16. Roger Newton (GB) – 0 (0,0,0,-)
17. Dani Müller (CH) – 0 (0,0,0)
18. Thomas Cavigelli (CH) – ns


8.1. Isracingserien – 2. závod, Örnsköldsvik

1. Strömsunds MC – 38+3:
1. Franz Zorn – 10 (3,3,2,2)
2. Jimmy Olsén – 9+3 (1,3,2,3)
3. Charly Ebner – 3 (1,1,1,-)
4. Mikael Flodin – 3 (d,2,0,1)
5. Robert Henderson – 13 (3,3,3,2,2)

2. OMK Rundbana – 38+2:
1. Stefan Svensson – 10 (3,3,3,1)
2. Niclas Svensson – 6+2 (d,2,3,1)
3. Ove Ledstroem – 11 (3,2,3,3)
4. Martin Haarahiltunen – 11 (2,1,2,3,3)
5. Anders Engstroem – 0 (0,M,0,-)

3. Bockarna Bollnäs – 24:
1. Günther Bauer – 11 (2,3,3,3)
2. Luca Bauer – 2 (1,1,0,0)
3. Tomi Norola – 4 (2,0,1,1)
4. Jimmy Tuinstra – 2 (Fd,0,1,1,0)
5. Timo Kankkunen – 5 (2,-,2,1)

4. SMK Gävle – 19:
1. Jan Klatovský – 7 (3,2,2,0)
2. Tomi Tani – 6 (2,1,1,2)
3. Conny Fastesson – 0 (0,0,0,0)
4. Jonas Andersson – 2 (0,0,0,2)
5. Andreas Westlund – 4 (1,2,1,0)

Jízdy:
1. Zorn, Haarahiltunen, L. Bauer, Andersson
2. Ledstroem, G. Bauer, Olsen, Fastesson
3. Klatovský, Norola, Flodin (d), N. Svensson (d)
4. S. Svensson, Tani, Ebner, Tuinstra (Fd)
5. Henderson, Kankkunen, Vestlund, Engstroem
6. Olsen, Klatovský, Haarahiltunen, Tuinstra
7. Zorn, Ledstroem, Tani, Norola
8. G. Bauer, N. Svensson, Ebner, Andersson
9. S. Svensson, Flodin, L. Bauer, Fastesson
10. Henderson, Vestlund, Tuinstra, Engstroem (M)
11. G. Bauer, Haarahiltunen, Tani, Flodin
12. Ledstroem, Klatovský, Ebner, L. Bauer
13. N. Svensson, Zorn, Tuinstra, Fastesson
14. S. Svensson, Olsen, Norola, Andersson
15. Henderson, Kankkunen, Vestlund, Engstroem
16. Ledstroem, Andersson, Flodin, Tuinstra
17. Haarahiltunen, Henderson, Norola, Fastesson
18. Olsen, Tani, N. Svensson, L. Bauer
19. Haarahiltunen, Henderson, Kankkunen, Vestlund
20. G. Bauer, Zorn, S. Svensson, Klatovský

Rozjezd o 1. místo: 21. Olsén, N. Svensson


18.12. Isracingserien – 1. závod, Strömsund

1.ÖMK Rundbana 44
1. Stefan Svensson (3,3,3,R) 9
2. Niclas Svensson (3,2,3,3) 11
3. Ove Ledström (3,3,2,3) 11
4. Martin Haarahiltunen (2,3,3,3) 11
5. Martin Börjegren (0,0,1,1) 2

2. Strömsunds MC 43
1. Franky Zorn (3,3,3,3) 12
2. Jimmy Olsén (2,2,2,2) 8
3. Charly Ebner (2,1,N,2) 5
4. Mikael Flodin (Fd,2,2,2) 6
5. Robert Henderson (3,3,F,3,3) 12

3. SMK Gävle 18
1. Jan Klatovský (2,2,d,Fd) 4
2. Hans Weber (1,T,1,0) 2
3. Conny Fastesson (1,0,1,1) 3
4. Rickhard Edlund (R,1,0,1) 2
5. Andreas Westlund (2,0,1,2,2) 7

4. Bockarna Bollnäs 14
1. Hans-Olof Olsén (1,1,2,2) 6
2. Jo Saetre (0,0,1,1) 2
3. Mikko Jetsonen (0,d,1,N) 1
4. Viktor Svensson (1,1,Fd,N) 2
5. Anders Håkansson (1,2,Fd,F,N) 3

1. N. Svensson, Klatovský, V. Svensson, Flodin
2. S. Svensson, Ebner, Weber, Jetsonen
3. Ledstroem, J. Olsen, H.O. Olsen, Edlund (R)
4. Zorn, Haarahiltunen, Fastesson, Saetre
5. Henderson, Westlund, Hakansson, Börjegren
6. Haarahiltunen, Flodin, H.O. Olsen, Westlund
7. Ledstroem, Klatovský, Ebner, Saetre
8. S. Svensson, J. Olsen, V. Svensson, Fastesson
9. Zorn, N. Svensson, Edlund, Jetsonen (d)
10. Henderson, Hakansson, Westlund, Börjegren
11. S. Svensson, Flodin, Saetre, Edlund
12. N. Svensson, H.O. Olsen, Fastesson, Henderson (F)
13. Haarahiltunen, J. Olsen, Jetsonen, Klatovský (d)
14. Zorn, Ledstroem, Weber, V. Svensson (Fd)
15. Henderson, Westlund, Börjegren, Hakansson (Fd)
16. Haarahiltunen, Ebner, Edlund, Hakansson (F)
17. Ledstroem, Flodin, Fastesson
18. N. Svensson, J. Olsen, Saetre, Weber
19. Henderson, Westlund, Börjegren
20. Zorn, H.O. Olsen, S. Svensson (R), Klatovský (Fd)


zdroj: fim-live.com, baansportfansite.nl, sportowefakty.pl, speedweek.com, svemo.se

foto: Jesper Veldhuizen (baansportfansite.nl)

Máte k tomu co říct?