Dmitrij Koltakov vykročil za obhajobou titulu

Úvodní dvě finále seriálu MS plochodrážních gladiátorů v kazašské Astaně se staly kořistí obhájce titulu světového šampiona Dmitrije Koltakova, který jediné dva body ztratil v sobotním závodě.

Čtyři body na něj v průběžném hodnocení ztrácí jeho o rok mladší kolega z reprezentace Sergej Karačincev, jemuž se také po oba dny podařilo probít až do finále. Třetí v prozatimní klasifikaci Danil Ivanov má na Koltakova ztrátu již deseti bodů.

Jen o bod za ním je největší senzace úvodního dvojzávodu, 27 letý Švéd Martin Haarahiltunen. Hned ve svém debutovém závodě mezi Gladiátory na ledě se dokázal probojovat až do finále a v něm dokonce dojet druhý! To, že to nebyl jen ojedinělý výsledek potvrdil i v neděli, kdy opět postoupil až do finále. Tři body za Martinem je v klasifikaci bývalý mistr světa Dmitrij Chomicevič.

Úspěšně si v obou závodech vedl i zkušený Rakušan Harald „Harry“ Simon. Po oba dny se mu podařilo postoupit do semifinále, přestože v sobotu bojoval i se žaludečními problémy. V nedělním semifinále měl Harald navíc smůlu. Jezdil na druhém místě, když v zatáčce, zřejmě po kontaktu za ním jedoucího Martina Haarahiltunena, upadl. Přes Haraldovi protesty byl rozhodčím z opakovaného startu vyloučen a navíc musel být kvůli zranění kolene odvozen do nemocnice.

Jako úspěšné se dá hodnotit i vystoupení divoké karty pořadatelů, 36 letého ruského jezdce Andreje Šišegova, jenž v závodě zastupoval domácí Kazachstán. V sobotním mítinku jen těsně v boji o finále podlehl Haarahiltunenovi. Z pozice prvního náhradníka příjemně překvapil kazašský veterán Vladimir Čeblokov. Celkem vystartoval do čtyř jízd a získal v nic výborných sedm bodů a navíc cenný skalp Frankyho Zorna.

Právě výsledky Frankyho Zorna byly pro změnu největším zklamáním. V posledních letech nejlepší neruský jezdec a před závodem hlavní kandidát na přerušení ruské dominance, dopadl na své poměry hodně špatně. Za oba dny vyjel dohromady pouze devět bodů a dokázal zvítězit jen ve své úvodní jízdě.

Ještě hůře dopadli oba němečtí zástupci. Hanse Webera provázela smůla již na cestě do kazašského hlavního města. Na hranicích s Ruskem jej celníci, kvůli nesrovnalostem v dokumentech, zadržovali 34 hodin! Cesta do Astany mu tak trvala šest dní a nestihl se proto zúčastnit pátečního tréninku. Po pádu ve své čtvrté jízdě sobotního závodu byl odvezen do nemocnice s podezřením na zlomeninu kotníku. Ta se naštěstí nepotvrdila a Hans Weber se tak se sebezapřením mohl vydat do boje i v nedělním závodě. V něm ve své úvodní jízdě dokázal zvítězit, když se mu povedlo porazit i Dmitrije Chomiceviče. Ve druhé jízdě měl však znovu pád a tím pro něj účinkování v Astaně skončilo, neboť byl znovu převezen do nemocnice.

Günther Bauer utrpěl zranění již při kvalifikačním kole MS v Örnsköldsviku před třema týdny. V rozjezdu o poslední postupové místo se mu dostala noha pod zadní kolo a rána na chodidle musela být sešita 28 stehy. Zranění se Güntherovi nestihlo ještě úplně zahojit a znepříjemňovalo mu astanské závody tak, že dokázal vyjet pouhé čtyři body.

Druhé finále je na programu za dva týdny v ruském Togliatti. Příští víkend se v Šadrinsku utkají o světové medaile národní týmy.