Dmitrij Koltakov titul s přehledem obhájil

Závěrečný podnik Mistrovství světa gladiátorů na ledě proběhl o víkendu v holandském Heerenveenu. Podruhé se na moderním rychlobruslařském svatostánku Thialf, který bude na svém ledě hostit nejlepší plochodrážníky světa minimálně do roku 2022, rozhodlo o držitelých medailí.

Již v sobotu si pojistil titul mistra světa 27 letý Dmitrij Koltakov. Je to jeho třetí individuální (2015 a 2017). Jeho letošní dominanci dokazuje, to že v průběhu deseti finálových závodů ztratil pouze osm bodů. Z obou závodů v Heerenveenu to byly jen tři a to kvůli defektu motocyklu. V celém seriálu nebyl Dmitrij Koltakov vítězem pouze jediného finále.

O stříbrnou medaili probíhal boj mezi bývalými mistry světa Danilem Ivanovem a Dmitrijem Chomicevičem. Ještě po sobotě byl mezi nimi rozdíl pouhých čtyř bodů. Neděle však vyšla výrazně lépe Danilovi. Při slavnostním vyhlášení na stupních vítězů tak obdržel stříbrnou medaili a Dmitrij Chomicevič se musel spokojit s bronzem.

Dvojzávod v Heerenveenu se vydařil i dalšímu ruskému jezdci 22 letému Dinaru Valejevovi. V sobotu byl ve finále druhý a v neděli třetí. Přestože kvůli zlomenině klíční kosti vynechal dva úvodní závody seriálu, nakonec se mu povedlo postoupit až na pátou příčku celkové klasifikace.

Nejlepším neruským závodníkem byl po celou sezónu 27 letý švédský nováček Martin Haarahiltunen. Šestkrát dokázal postoupit do finále, z toho jednou obsadil druhé a třetí místo. V konečném hodnocení šampionátu si tak vysloužil vynikající čtvrté místo.

O konečné šesté místo se spolu utkali dva rakouští kolegové. Sobotní závod nevyšel oběma. Harald Simon dvakrát upadl a Franky Zorn měl problémy s motorem. V neděli se jich však dokázal zbavit a nebyl daleko od postupu do finále. Mladší z Rakušanů, 47 letý Franz Zorn, nakonec o bod svého krajana přeskočil a skončil celkově šestý.

Oba závody v Heerenveenu se povedly švédským jezdcům. V sobotu byla hned čtveřice v semifinále a v neděli do něj prošla trojice. Kromě Martina Haarahiltunena byl také úspěšný první náhradník seriálu, velezkušený Stefan Svensson, jemuž tento výkon pomohl až k celkové dvanácté příčce. Jeho syn Niclas obsadil konečné deváté místo a dva body zpět byl desátý Jimmy Olsén. Ještě třináctý byl mladíček Ove Ledström.

Jediný český zástupce mezi gladiátory na ledě Jan Klatovský v Heerenveenu doplatil na několik pádů. V sobotu jej postihly dva a navíc ještě defekt motocyklu, přesto dokázal získat čtyři body. V neděli v prvních dvou jízdách vybojoval také čtyři body. V následující jej však znovu potkal pád, po kterém ze závodu odstoupil. Snad bez vážnějšího zranění. V konečném hodnocení si 35 letý Jan Klatovský udržel 11. příčku. O dvě místa si tak proti loňsku polepšil.

Kvůli zraněním se závěrečného podniku nezúčastnili dva jezdci. Rus Sergej Karačincev si v Berlíně způsobil poranění od hřebů na kole. Vynechal i Inzell a celkově skončil osmý. Zkušený Němec Günther Bauer po vylečení rozřízlé nohy, upadl při závodě v Inzellu tak nešťastně, že hrudí narazil do řidítek. Zranění se ukázalo tak bolestivé, že se posledních závodů v sezóně již nemohl zúčastnit.

Hned v úvodní jízdě sobotního závodu měl pád letošní nejlepší německý zástupce v MS gladiátorů na ledě „EisHans“ Weber. Ze závodu odstoupil, ale při vyšetření se naštěstí nepotvrdilo podezření na zlomeninu nohy a tak mohl v neděli nastoupit a získat tři body.

Všichni čtyři holandští reprezentanti se během závodů objevili na startu. Jasper Iwema vyjel pět bodů, „divoká karta“ teenager Bart Schaap čtyři, zkušený Simon Reitsma jeden a ještě mladší teenager Jimmy Tuinstra prozatím bodovat nedokázal. V záloze s bývalým účastníkem MS gladiátorů na ledě René Stellingwerfem, který v pátečním Poháru Roelofa Thijse skončil čtvrtý ve finále, by Holanďané mohli v příštím roce vytvořit celkem silný tým.

Několika fotkami bychom se ještě rádi vrátili k pátečnímu skvělému úspěchu Lukáše Hutli, který zmíněný Pohár Roelofa Thijse dokázal vyhrát před Švédem Jonasem Anderssonem a Rakušanem Charly Ebnerem.

8.4. ISGWCh – Finále 10, Heerenveen (stadion Thialf – 370 m)