Dmitrij Koltakov je kousíček od obhajoby

Čtvrtým podnikem o víkendu pokračoval seriál MS Gladiátorů na ledové dráze. Hostilo ho městečko Inzell ležící v bavorských Alpách. Místní Max Aicher Arena, rychlobruslařská dráha, která je od roku 2011 i krytá, byla téměř do posledního místa zaplněna nadšenými fanoušky ledové ploché dráhy.

Diváci po oba dny sledovali zajímavé a dramatické závody, jež doprovázelo i mnoho pádů. Ty se však vyhýbaly ruským jezdcům a ti tak na stupně vítězů nepustili žádného soupeře. Svou ligu si jel obhájce mistrovského titulu Dmitrij Koltakov, který během víkendu ztratil jediný bod, kdy hned v úvodní sobotní jízdě podlehl Danilu Ivanovovi. Koltakov má v celkovém hodnocení náskok 33 bodů před druhým Ivanovem a míří tak za ziskem třetího individuálního světového šampiona.

Rychlostně se Koltakovovi mohl rovnat právě pouze Ivanov, který v sobotu dojel ve finále druhý, ale v nedělním semifinále udělal chybu, která jej stála účast v závěrečné jízdě. V celkovém hodnocení se tak na pouhé dva body na něj dotáhl jeho kolega Dmitrij Chomicevič. Bitva o stříbrnou medaili bude otevřená až do posledních jízd šampionátu.

Nejlepším neruským jezdcem byl jako letos již tradičně Švéd Martin Haarahiltunen. Po oba dny se dokázal probít až do finále. V sobotu to měl ještě těžší, neboť v jedné z jízd jej postihl defekt z vedoucí pozice, ale dokázal postoupit do semifinále a v něm porazit dalšího ruského borce Dinara Valejeva. V neděli Martinovi vyšla základní část lépe a ze semifinále postoupil na úkor Franze Zorna. Ve finále svedl svedl souboj o třetí místo s Dinarem Valejevem, ale při útoku ve třetím kole neudržel motocykl a upadl. V obou finálových jízdách tak obsadil čtvrté místo, které mu patří i celkově.

Český zástupce mezi ledařskou elitou Jan Klatovský přijížděl do Inzellu s nadějí na vylepšení svého prozatím desátého místa po úspěšných vystoupeních v Togliatti a Berlíně. Naděje však vzala za své, když se Jan během víkendu hned třikrát zblízka potkal s inzellským ledem a stal se tak vůbec nejčastěji padajícím jezdcem víkendu. Sám jej později označil jako letecký víkend. Pro zajímavost nejvíce pádů, co se týče národností, měli Švédové, každý z pětice jejich reprezentantů utrpěl alespoň jeden pád.

Sobotní závod pro Jana nezačal vůbec špatně, právě naopak. V první jízdě se po krásném souboji v poslední zatáčce vypořádal s místní hvězdou Güntherem Bauerem. V další jízdě si dojel pro dva body, když se v posledním kole vypořádal s dalším oblíbencem zdejších fanoušků Hansem Weberem. Poté už ovšem přišly pády. V následující jízdě při snaze o předjetí Jimmyho Olséna sklouzl s motocyklem do ochranných balíků kolem dráhy. Pak po špatném startu nezískal žádný bod a v závěrečné jízdě si z druhé pozice brnknul o vedoucího Valejeva a opět skončil v ochranných balících. Zisk pěti bodů znamenal desátou příčku, ale naštěstí žádné zranění.

Neděli Jan začal stejně jako skončil sobotu, tedy pádem. V průběhu jízdy dokázal předjet Stefana Svenssona, ale v posledním kole se ocitl na ledě. V dalších třech jízdách získal po bodu, když porazil s divokou kartou jezdícího Stefana Pletschachera a Maxe Niedermaiera. V závěrečné rozjížďce jezdil Honza třetí před Jasperem Iwemou, ale v jednom z výjezdů ze zatáčky zachytil kolem o balíky ohraničující dráhu a byl vyloučen. Tři body znamenaly 14. místo.

V celkovém hodnocení se Jan Klatovský propadl na 11. příčku, ale na devátého Jimmy Olséna ztrácí jen pět bodů. Jan se po závodech sám vyjádřil, že jeho z Finska poraněná záda jsou v pořádku, neztrácí optimismus a pokusí se v závěrečném podniku seriálu posunout do první desítky.

Nejlepším z ,domácích, německých jezdců byl 33 letý Johann „EisHans“ Weber, který nejenže v neděli postoupil do semifinále, když jednu jízdu dokázal vyhrát a navíc v ní porazit  Haarahiltunena, ale v sobotu po závěrečné jízdě slavil ještě větší úspěch. Před zaplněným stadionem požádal o ruku svojí přítelkyni a ta jeho prosbu přijala.

Dalším německým závodníkům se nedařilo. Navíc Günther Bauer, který sotva vyléčil svoji zanícenou nohu, měl v úvodní nedělní jízdě pád, při kterém mu motocykl poranil hrudník a způsobil ránu na stehně. Poté se již Günther na dráze neobjevil.

Naopak se dařilo oběma rakouským zástupcům. Jak Harald Simon, tak Franz Zorn postoupili po oba dny do semifinále a i celkově se drží do osmého místa.

Závěrečný dvojzávod gladiátorského seriálu je na programu 7. a 8. dubna v holandském Heerenveenu. Divokou kartu obdržel Bart Schaap. Jako traťové rezervy budou připraveni Simon Reitsma a Jimmy Tuinstra.

17.3. ISGWCh – Finále 7, Inzell (Max Aicher Arena, 400 m)