Čeští jezdci závodí i na dlouhých dráhách

V uplynulých týdnech naši plochodrážníci soutěžili i v důležitých závodech na delších oválech v Mistrovství světa družstev, kvalifikaci MS jednotlivců ve francouzském Tayacu, ale i mezinárodních turnajích v Mulmshornu a Zweibrückenu.

Na konci června se české reprezentační družstvo vydalo do německého Mühldorfu, aby se zúčastnilo MS týmů. Zkušené Josefa France a Richarda Wolffa doplnili mladí nováčci na dlouhé dráze Michal Dudek a Michal Škurla. Původně měli startovat Martin Málek a Hynek Štichauer, ale kvůli zranění museli svoji účast odvolat.

Čtyři tisíce diváků na stadionu vidělo vyrovnaný a dramatický průběh závodu, ve kterém se o medailích rozhodovalo až do úplně poslední jízdy. V té si o jediný bod svůj vůbec první titul zajistili Britové. Největší zásluhu na něm měl kromě defektu jinak neporažený Richard Hall. Domácím Němcům se tedy nepodařilo mistrovský titul obhájit, ale alespoň v rozjezdu si vyjeli stříbro. Jmenovitě Erik Riss dokázal porazit Appe Mustonena. Finsko, ale mohlo být také spokojené, protože bronzové medaile jsou nečekaným úspěchem, na němž měl vedle Appeho velký podíl i jeho mladší bratr Jesse.

Naopak zklamaní byli jistě čvrtí Francouzi, neboť jim k medailím chyběl pouze jeden bod. Pátí Holanďané se mohli opřít jen o Janicka de Jonga.

Čeští reprezentanti bojovali, ale nakonec jim na Holanďany scházel také jediný bod. Výborně si vedl Josef Franc. Pro náš tým získal 18 bodů a dvě rozjížďky dokázal vyhrát. Richard Wolff přidal dalších sedm a Michal Dudek pět, když se mu náramně vydařila hned úvodní jízda, ve které dojel druhý a dokázal v ní porazit budoucí britské šampiony Glena Phillipse a Andyho Appletona.

Předminulou sobotu se v jihofrancouzském Tayacu konalo druhé kvalifikační kolo pro Grand Prix na příští rok. Na pouze 400 metrů krátké a nepříliš dobře připravené dráze se představil i náš Martin Málek. Závod pro něj, ale neskončil vůbec šťastně. V poslední jízdě se mu zadřel motor, Martin přepadl přes řidítka a zlomil si klíční kost. Smolné zranění i ve druhém dlouhodrážním závodě.  Přesto si díky dobrým výsledkům z předchozích jízd zajistil alespoň místo náhradníka pro Challenge, které se pojede 25. července v německém Werlte. Doufejme, že se Martin stihne do té doby uzdravit.

Protože v průběhu semifinálových jízd navíc začalo pršet, finále se nakonec ani neodjelo. Na prvních místech tak skončili domácí bratři Mathieu a Stephane Tresarrieuové.

Do Challenge postoupilo sedm nejlepších z Tayacu a Mariánských Lázní. Poslední místo zaplní divoká karta pořadatele Kai Huckenbeck. Českou republiku by v něm měl zastupovat Josef Franc a jako náhradníci Richard Wolff a Martin Málek.

O stejném víkendu se v německém Mulmshornu konaly hned dva závody. V sobotu za tropického vedra jeli veteráni druhý závod svojí evropské série. Ve čtyřventilech startovali také Karel Kadlec a Jan Boháč. Pro Karla „Káču“ Kadlece to na dráze, na které vloni utrpěl těžký úraz, ani letos nedopadlo vesele. Kvůli obrovskému horku pořadatelé zrušili jednu sérii a tak třetí jízdy byly již finálové. Karel sice postoupil do finále B, ale v něm se mu v posledním kole zadřel motor jeho stroje a do cíle dojel jen setrvačností. V konečném pořadí to znamenalo 11. příčku. Jan „Hanz“ Boháč startoval ve finále C a celkově obsadil 15. místo. V průběžném hodnocení po dvou závodech je Karel Kadlec sedmý a Jan Boháč dvacátý. Další turnaj je na programu již tuto sobotu 18. července v Pardubicích.

V neděli v Mulmshornu uspořádali 41. ročník mezinárodního závodu. Tohoto turnaje se také zúčastnili dva čeští jezdci. Josef Franc po třech výhrách a jednom třetím místě, přišel o vítězství v závodě až v závěrečné finálové jízdě, kdy ho překonal Matthias Kröger a při rovnosti bodů mezi nimi rozhodovalo umístění právě z finále. Michal Škurla obsadil se ziskem devíti bodů sedmé místo a jen bod mu scházel k postupu do finále.

Stejného dne se na 650 metrů dlouhé travnaté dráze ve Zweibrückenu odjel 56. mezinárodní závod, jehož vrcholem byla finálová jízda O stříbrnou růži. I v tomto závodě byl na startu český zástupce. Michal Dudek hlavně získával zkušenosti s jízdou na trávě a s pěti body skončil na desáté příčce.

Martin Smolinski své rozjížďky s náskokem vyhrával, vypadalo tomu tak i v závěrečné, ale v posledním kole se mu přetrhl řetěz a Martin musel se svojí Jawou doběhnout do cíle alespoň pro dva body, aby v celkovém pořadí obsadil druhé místo za Glenem Phillipsem. Náladu si zpravil v tradiční jízdě O stříbrnou růži, do které postoupilo šest nejlepších ze závodu. Martin nedal nikomu šanci a jednoznačně zvítězil. Připsal se tak do seznamu vítězů této trofeje a zařadil se mezi legendární jezdce, kteří ji vyhráli před ním, jakou jsou: Gerd Riss (7x), Simon Wigg a Karl Maier (3x). V roce 1983 ji vyhrála i česká legenda – Jiří Štancl.

 

28.6. Mistrovství světa družstev na dlouhé dráze, Mühldorf, rozhodčí Piotr Lis (PL):

1. Velká Británie – 42:
13. Glen Phillips (c) – 14 (2,4,3,2,3)
14. Andrew Appleton – 8 (1,2,2,1,2)
15. Richard Hall – 20 (5,R,5,5,5)
23. James Shanes – ns

2. Německo – 41+5:
1. Jörg Tebbe (c) – 9 (2,3,-,0,4)
2. Michael Haertel – 14 (4,4,3,3,Fd)
3. Stephan Katt – 0 (-,-,R,-,-)
19. Erik Riss – 18 (3,2,4,4,5)

3. Finsko – 41+4:
10. Jesse Mustonen – 14 (3,3,2,3,3)
11. Aki Pekka Mustonen (c) – 23 (5,5,5,4,4)
12. Aarni Heikkilä – 3 (0,-,1,1,1)
22. Matias Maenpää – 1 (1)

4. Francie – 40:
7. Stéphane Tresarrieu (c) – 14 (2,5,0,4,3)
8. Mathieu Tresarrieu – 18 (4,3,4,5,2)
9. Dimitri Bergé – 4 (1,2,1,-,-)
21. Theo di Palma – 4 (3,1)

5. Nizozemí – 31:
4. Jannick de Jong (c) – 23 (5,4,5,5,4)
5. Henry van der Steen – 3 (0,1,2,0,0)
6. Sjoerd Rozenberg – 5 (1,0,1,2,1)

6. Česká republika – 30:
16. Josef Franc (c) – 18 (3,5,4,1,5)
17. Richard Wolff – 7 (0,-,3,2,2)
18. Michal Dudek – 5 (4,1,0,0,-)
24. Michal Škurla – 0 (0,0)

Jízdy:
1. de Jong, Haertel, Riss, Tebbe, Rozenberg, van der Steen
2. A.Mustonen, M.Tresarrieu, J.Mustonen, S.Tresarrieu, Berge, Heikkilä
3. Hall, Dudek, Franc, Phillips, Appleton, Wolff
4. Franc, Haertel, Tebbe, Riss, Dudek, Škurla
5. A.Mustonen, Phillips, J.Mustonen, Appleton, Maenpää, Hall (R)
6. S.Tresarrieu, de Jong, M.Tresarrieu, Berge, van der Steen, Rozenberg
7. Hall, M.Tresarrieu, Phillips, Appleton, Berge, S.Tresarrieu
8. de Jong, Franc, Wolff, van der Steen, Rozenberg, Dudek
9. A.Mustonen, Riss, Haertel, J.Mustonen, Heikkilä, Katt (R)
10. de Jong, A.Mustonen, J.Mustonen, Rozenberg, Heikkilä, van der Steen
11. Hall, Riss, Haertel, Phillips, Appleton, Tebbe
12. M.Tresarrieu, S.Tresarrieu, di Palma, Wolff, Franc, Dudek
13. Franc, A.Mustonen, J.Mustonen, Wolff, Heikkilä, Škurla
14. Riss, Tebbe, S.Tresarrieu, M.Tresarrieu, di Palma, Haertel (Fd)
15. Hall, de Jong, Phillips, Appleton, Rozenberg, van der Steen

Rozjezd o stříbro: Riss, A.Mustonen

————————————————————————–

4.7. Kvalifikace MS na dlouhé dráze, Tayac (400 m):

1. Mathieu Tresarrieu (FRA) – 24 (4,4,4,4,4,4)
2. Stephane Tresarrieu (FRA) – 23 (3,4,4,4,4,4)
3. Richard Hall (GB) – 16 (3,R,2,4,4,3)
4. Henry van der Steen (NL) – 16 (4,3,2,2,3,2)
5. Paul Cooper (GB) – 15 (1,4,3,3,1,3)
6. Stephan Katt (D) – 13 (3,1,3,3,2,1)

7. Richard Di Biasi (FRA) – 13 (2,3,1,2,3,2)


8. Martin Málek  – 12 (2,3,4,3,F,F)
9. Gabriel Dubernard (FRA) – 11 (2,2,3,2,2,F)
10. Alessandro Milanese (ITA) – 8 (4,1,2,1,0,0)
11. Christian Hülshorst (D) – 7 (1,2,1,0,3)
12. Bernd Dinklage (D) – 6 (1,2,0,1,2)
13. Aarni Heikkilä (FIN) – 2 (0,1,0,1,F)
14. Sebastien Tressarieu (FRA) – 0 (F,F,-,- ,-)
15. Sjoerd Rozenberg (NL) – 0 (F,-,-,-,-)

Jízdy Martina Málka:

2. Milanesse, Katt, Málek, Dinklage, Heikkilä

4. St. Tresarrieu, Málek, Hülshorst, Milanesse, Seb. Tresarrieu (F)

8. Málek, Dubernard, van der Steen, Hülshorst, Dinklage

12. Hall, Málek, Di Biasi, Milanesse

15. M. Tresarrieu, Di Biasi, Dubernard, Málek (F2), Heikkilä (F)

Semifinále 1: M. Tresarrieu, Hall, Di Biasi, Dubernard (F), Málek (ns)

Semifinále 2: St. Tresarrieu, Cooper, van der Steen,Katt, Milanesse

————————————————————————————

Účastníci Challenge, 25.7. Werlte (D):

1. Jörg Tebbe (D)
2. Josef Franc
3. Glen Phillips (GB)
4. Matthias Kroeger (D)
5. Bernd Diener (D)
6. Theo di Palma (FRA)
7. Jerome Lespinasse (FRA)
8. Mathieu Tresarrieu (FRA)
9. Stephane Tresarrieu (FRA)
10. Richard Hall (GB)
11. Henry van der Steen (NL)
12. Paul Cooper (GB)
13. Richard Di Biasi (FRA)
14. Stephan Katt (D)
15. Kai Huckenbeck  (D) – divoká karta

16. Richard Wolff
17. Martin Málek

—————————————————————————–

5.7. Mezinárodní závod, Mulmshorn (746 m):

1. Matthias Kröger, D (4,4,5,4,5) 22

2. Josef Franc (5,5,3,5,4) 22

3. Jörg Tebbe, D (5,4,5,5,2) 21

4. Enrico Janoschka, D (3,3,4,2,3) 15

5. Tom Lamek, D (4,5,2,4,R) 15

6. Jens Bennecker, D (3,3,1,3,1) 11

7. Michal Škurla (2,2,4,1) 9

8. Mark Beishuizen, NL (0,2,2,2) 6

9. Bernd Diener, D (2,d,3) 5

10. David Speight, GB (1,3,1) 5

11. Björn G. Hansen, NOR (1,1,1,R) 3

 

Jízdy:

1. Franc, Lamek, Janoschka, Diener, Hansen, Beishuizen

2. Tebbe, Kröger, Bennecker, Škurla, Speight

3. Franc, Kröger, Janoschka, Beishuizen, Diener (d)

4. Lamek, Tebbe, Bennecker, Škurla, Hansen

5. Tebbe, Janoschka, Franc, Lamek, Bennecker

6. Kröger, Škurla, Speight, Beishuizen, Hansen

7. Tebbe, Kröger, Diener, Janoschka, Škurla, Hansen (R)

8. Franc, Lamek, Bennecker, Beishuizen, Speight

9. Kröger, Franc, Janoschka, Tebbe, Bennecker, Lamek (R)

———————————————————————————–

4.7. ELVS ( 2- ventily), Mulmshorn:

1. Kevin Teager, GB -14

2. Franz Greisel, D – 13

3. Keith Snelling,GB – 9

ELVS (4- ventily), Mulmshorn:

1. Henk Snijder, NL – 15

2. Ulrich Büschke, D – 14

3. Arne Andersen, DK – 13

11. Karel Kadlec – 8,  15. Jan Boháč – 6

Průběžné pořadí po dvou ze šesti závodů:

2- ventily: 1. Kevin Teager – 49, 2. Franz Greisel – 47, 3. Hartmut Ernst, D – 45

4- ventily: 1. Henk Snijder, Ulrich Büschke – 48, 3. Bob Dolman, GB – 46, 4. Arne Andersen – 44, 5. Graeme Brown, GB – 38, 6. Bart Uil, NL – 33, 7. Hilbert Tel, NL, Karel Kadlec32, 9. Johan Last, NL – 29, 10. Paul Morfey, GB – 25… 20. Jan Boháč – 15

Zbývající závody: 18.7. Pardubice, 8.8. Rastede (D), 15.8. Eenrum (NL), 26.9. Pfarrkirchen (D)

————————————————————

5.7.Zweibrücken – travnatá dráha (650 m):

1. Glen Phillips (GB) – 18 (4,5,4,5)
2. Martin Smolinski (D) – 17 (5,5,5,2)
3. Stephan Katt (D) – 17 (4,4,5,4)
4. Marcel Dachs (D) – 16 (4,5,3,4)
5. Christian Hülshorst (D) – 12 (R,3,4,5)
6. Alexandre Dubrana (FRA) – 8 (1,2,2,3)
7. Aarni Heikkilä (FIN) – 8 (2,3,1,2)
8. Theo di Palma (FRA) – 6 (3,F,3,d)
9. Guillaume Comblon (FRA) – 5 (d,F,2,3)
10. Michal Dudek 5 (2,2,1,R)
11. Robert Mear (GB) – 3 (3,Fd,-,-)

Jízdy:
1. Dachs, Phillips, di Palma, Dudek, Comblon (d)
2. Smolinski, Katt, Mear, Heikkila, Dubrana, Hulshorst (R)
3. Smolinski, Dachs, Heikkila, Dudek ,Mear (Fd)
4. Phillips, Katt, Hulshorst, Dubrana, di Palma (F), Comblon (F)
5. Katt, Hulshorst, Dachs, Dubrana, Dudek
6. Smolinski, Phillips, di Palma, Comblon, Heikkila
7. Hulshorst, Dachs, Dubrana, Heikkila, di Palma (d)
8. Phillips, Katt, Comblon, Smolinski, Dudek (R)

Jízda O stříbrnou růži: Smolinski, Philips, Hülshorst, Katt, Dachs, Dubrana

—————————————————————————-

zdroj: speedway.org, longtrack.cz, speedweek.com

foto: Jesper Veldhuizen (baansporfansite.nl)

Máte k tomu co říct?