Češi v Berlíně jedou pro medaili

FOTO + AKTUALIZOVÁNO Úvodní den finálového dvojzávodu Mistrovství světa družstev na ledové ploché dráze zvládl český národní velmi solidně a na konci sobotního programu drží bronzovou příčku. Bratři Klatovští se rovným dílem rozdělili o dvadvacetbodový zisk, který znamená ztrátu tří bodů na průběžně druhé Rakušany a čtyřbodový náskok před čtvrtými Švédy.

Na čele se podle očekávání vyhřívají ruští vítězové posledních dvanácti zlatých medailí. Ti ztratili ve Wilmersdorfu zatím jen jeden jediný bod, když po obrovské bitvě porazili Rakušany 4:2. Protřelé duo Franky Zorn – Harald Simon dokonce předvedlo nevídané, když vedlo proti superfavoritům 5:1. Jenže pak skvěle zaúřadoval Krasnikov a prodral se do vedení, doplnil jej Danil Ivanov, jenž s vypětím všech sil na pásce předjel Zorna.

Rakušané v roli jasných favoritů na stříbro plní papírové předpoklady a jsou průběžně druzí. Jejich největši obavou před nedělní polovinou finále nebude nikdo ze soupeřů, ale zdravotní stav Haralda Simona. „Harry“ byl v posledním rakouském vystoupení atakován ze strany Hanse Webera způsobem, z něhož nemohlo rezultovat nic jiného než pád. Simon za asistence lékařů dokulhal do depa, ale zvládl nastoupit do opakovačky, ve které viditelně limitován bolestí dokroužil na druhém místě. Nicméně Simon prý není zdravotně úplně v pořádku a Češi na třetí příčce cítí šanci…

…Češi na třetí příčce cítí šanci, přestože závod pro ně nezačal vůbec ideálně. Těžký los v úvodních dvou jízdách přihrál bratřím do cesty Rakušany a Rusy. Do cíle úplně první jízdy přijeli Antonín a Jan až za Zornem se Simonem, nicméně jim spadli do klína dva důležité body navíc poté, co polský sudí Marek Wojaczek vyloučil Simona za přejetí vnitřní modré čáry oběma koly. Wojaczek rozhodoval první dvojfinále individuálního mistrovství v Krasnogorsku a byl napříč ledařským světem silně kritizován za nevylučování právě za tento prohřešek. Z pohledu autora těchto řádků nebylo Simonovo vyjetí mimo dráhu nikterak patrné, avšak na druhou dráhy je výhled jen velmi omezený, takže nezbývá než věřit Wojaczkovu zraku.

Jan Klatovský se sice Dmitrije Chomiceviče držel srdnatě, avšak byl dalek zabránit prohře 1:5, a tak obrat přinesla až jízda s domácími Němci. Bratři se hned po startu dostali do nevýhodných pozic a stadionem Horsta Dohma se rozlehalo mocné „Jaaaaaaaa“, ale brzy bylo slyšet křik „Joooooooo“, když Jan Klatovský přelstil do té doby vedoucího Webera, to samé provedl i Anton s Bauerem a nádavkem zvládl v závěru rozjížďky za nadšených ovací silného kontingentu českých fandů najít cestu i před „Eis-Hanse“ Webera. Skvělá jízda.

Poslední komplikací v jinak velmi vydařené sobotě byl mladý švédský národní tým. Vedeni výtečně jedoucím Ove Ledströmem (ročník narození 1997) Švédové naplno těžili z lehkého losu na začátek závodu. Ze střetu dvou největších aspirantů na konečný bronz se Ledström se Svenssonem rozešli s českými bratry smírně, když syn Stefana Svenssona nedokázal bodově podpořit vítězného Ledströma.

„Jo,“ odpověděl Antonín Klatovský, zda je spokojen se sobotním výsledkem. „Všechno šlo, jak mělo, snad to zítra vydrží,“ doufal po závodě v depu starší z bratrského dua. To Jan Klatovský byl ve svém hodnocení o poznání zevrubnější: „Dneska dobrý. První jízda byla takový trochu rozčarování, mně povolilo kolečko. Rákosku vyhodili, dali jsme 3:3, supr. Pro nás dobrej začátek. Pak byli Rusové, tam šlo o to držet kontakt, když by to s ním trochu hrklo, tak by třeba vyšel bod navíc. Nevyšel, ale dobrý. Pak přišli Němci, tady zelenej rakeťák (pozn.: Hans Weber) si věří, dost si dovolí, ale tohle nešlo. Musím říct, že nám fungujou motorky, zase jsem teď po Rusku poladili motory. Pak Švédové, malej Ove jede pěkně, ale je mladej. Šlo mu to tam dát, ale člověk myslí na to, že to jsou týmy. Být to jednotlivci, tak by třeba dopadlo jinak, možná bychom se spolu váleli, on je hodně rychlej, ale nepřemýšlí. Pak byly ty lehčí jízdy, ale ty jsou pro mě spíš těžší. Brácha už nechtěl jít zevnitř, protože se mu nelíbí ty vnitřní dráhy, tak jsem to startoval já. Nějak jsem si to hlídal a vyšlo to. Uvidíme, tři body na Rákosky, není to tolik. Simon je taky majzlej, může to bejt 4:2, může se to zremizovat, může to taky dopadnout i úplně jinak. Já říkám, jsou to ledy. Je to nevyzpytatelný, může něco padnout nebo nám to může vyjít a budem tady nejšťastnější na světě. Vyspíme se na to a uvidíme zítra.“

Nedělní závod začíná ve 14 hodin.

1. Rusko: 29 bodů
5 Danil Ivanov 7+4 (2*,2*,1*,-,2*,2*)
6 Dmitrij Chomicevič 10+2 (3,2*,-,2*,3,-)
17 Nikolaj Krasnikov 12 (3,3,3,3)

2. Rakousko: 25 bodů
1 Franz Zorn 15 (3,3,0,3,3,3)
2 Harald Simon 10+4 (d,2*,2,2*,2*,2*)
15 Charly Ebner jr. NS

3. Česká republika: 22 bodů
3 Antonín Klatovský 11+2 (2,2,d,2*,1*,3,3)
4 Jan Klatovský 11+2 (1,1,3,2,2*,2*)
16 Lukáš Hutla NS

4. Švédsko: 18 bodů
9 Daniel Henderson 6+1 (3,-,2*,-,1,R)
10 Niclas Kallin Svensson 3+1 (2*,Fd,-,0,-,1)
19 Ove Ledström 9 (3,3,3,Fd)

5. Německo: 14 bodů
7 Hans Weber 4+1 (1,1,1,-,d,1*)
8 Max Niedermaier 6 (0,-,-,3,1,2)
18 Günther Bauer 4+1 (2,0,2*)

6. Finsko: 10 bodů
11 Tomi Tani 10 (1,3,1,1,1,3)
12 Mikko Jetsonen 0 (0,-,0,-,0,0)
20 Erkki Aakko 0 (0,d)

7. Švýcarsko: 8 bodů
13 Simon Gartmann 4 (R,2,1,1,0,-)
14 Markus Birn 3 (-,1,0,-,1,1)
21 Thomas Cavigelli 1 (1,R,0)

úvodní foto: good-shoot.com / FIM
galerie: Thorsten Horn / eisspeedwayunion-berlin.de

Máte k tomu co říct?