V Cardiffu zvítězil Janowski, zlato získal podruhé v řadě

Sobotní podvečer patřil prestižní Grand Prix Cardiffu. Velšské hlavní město se tak opět dočkalo další velké slávy a sportovního svátku poté, co se na tamním Principality staduim před téměř dvěma měsíci střetli ve finále fotbalové Ligy mistrů Real Madrid a Juventus Turín. Tentokrát šlo však v Cardiffu opět o oblíbený seriál SGP, který se vrátil na tamní ovál připravený speciálně pro tuto příležitost opět po roce. Stejně jako v minulém ročníku si na něm vedl velmi dobře Bartosz Zmarzlik, který došel až do finále. Třetí příčku však neobhájil, neboť se nakonec musel sklonit před reprezentačním kolegou Maciejem Janowskim, lídrem šampionátu Jasonem Doylem a Slovincem Matejem Zagarem. Tamní miláček Woffinden se nedostal letos ani do semifinále.

Velká cena Velké Británie byla letos velmi zajímavá a vyrovnaná. Na postup do semifinále tentokrát dvojnásobnému mistru světa, Taii Woffindenovi, nestačilo ani jindy dostatečných devět bodů. Totéž skóre přitom měli v době lámání chleba na svém kontě hned čtyři postupující. Ona devítka pak tedy těsně pomohla do semifinále Patryku Dudkovi, Chrisi Holderovi, Jsonu Doylovi a Mateji Zagarovi. Zatímco dva prvně jmenovaní skončili třetím místem hned v semifinále, Doyle a Zagar se probojovali až do prestižního finále. Lídr průběžného pořadí přitom prožil velmi špatný začátek, kdy měl po dvou rozjížďkách jen jeden bod. Pak ale přidal druhé místo a dvě výhry vřadě, což jej posunulo do play-off. Jason Doyle letos zatím nechyběl v žádném finále.

Tentokrát nestačil pouze na Macieje Janowského, který ovládl po úspěchu v Horsens již druhý podnik v pořadí. Čtvrtý skončil Polák Zmarzlik, kterému se dařilo od začátku výborně, byl vítězem základní části a v play-off volil dráhu pokaždé jako první. Druhým po absolvování svých pěti základních rozjížděk byl Rus Sajfudinov, který však i přes nejvýhodnější startovní pozici nezvládl semifinále a finále pro něj tentokrát zůstalo zapovězeným. Osmým a zbývajícím semifinalistou byl Dán Peter Kildemand.

Do semifinále se letos tedy mimo domácího miláčka nedostal ani obhájce loňského prvenství, Antonio Lindback a se stejným počtem bodů skončil třeba i jeho reprezentační kolega a letos jinak velmi silný, Fredrik Lindgren. Až nečekaně špatně se dařilo Piotru Pawlickému, který získal jen jeden bod. Ještě hůře ale skončil jeden z favoritů, Greg Hancock. Zkušeného Američana postihl hned v první rozjížďce defekt a po první sérii ze závodu nečekaně odstoupil. V celkovém pořadí tak vypadl z top osmičky.

Konečné pořadí závodu:

1. Maciej Janowski – 17
2. Jason Doyle – 13
3. Matej Zagar – 12
4. Bartosz Zmarzlik – 16

5. Emil Sajfutdinov – 11
6. Peter Kildemand – 10
7. Patryk Dudek – 10
8. Chris Holder – 10
9. Tai Woffinden – 9
10. Fredrik Lindgren – 7
11. Niels Kristian Iversen – 7
12. Antonio Lindback – 7
13. Martin Vaculík – 4
14. Josh Bates – 2
15. Craig Cook – 2
16. Piotr Pawlicki – 1
17. Greg Hancock – 0

Průběžné pořadí šampionátu po sedmém kole:

1. Jason Doyle – 78
2. Maciej Janowski -75
3. Patryk Dudek – 75
4. Fredrik Lindgren – 58
5. Emil Sajfutdinov – 58
6. Tai Woffinden- 57
7. Bartosz Zmarzlik – 55
8. Martin Vaculík – 49

9. Matej Zagar – 48
10. Greg Hancock – 45
11. Chris Holder – 44
12. Piotr Pawlicki – 44
13. Niels Kristian Iversen – 38
14. Antonio Lindback – 36
15. Peter Kildemand – 22
16. Václav Milík – 13
17. Nicki Pedersen – 8

Máte k tomu co říct?