Změny v Elite League

Tak jako každý rok, i pro příští rok byly změněny regule Elite League, britské nejvyšší soutěže. Z té se navíc odhlásili Peterborough Panthers a po Fredriku Lindgrenovi oznámil odchod z Anglie i Chris Holder.

Velké změny čekají na fanoušky v britské Elite League. Tou nejdiskutovanější je, že pozice rezerv čili čísla šest a sedm budou nyní patřit jezdcům z National League (třetí nejvyšší soutěže) nebo popřípadě britským závodníkům z Premier League, kteří ještě do nejvyšší soutěže nenastoupili. Tito jezdci se nebudou posouvat na nižší čísla bez ohledu na pohyb jejich bodového průměru. To vše by mělo pomoci k tomu, aby mladí britští jezdci dostávali šanci k dalšímu závodnickému růstu. Do této doby totiž v obou nejvyšších soutěžích neplatily žádné limity omezující národnost nebo věk závodníků.

Do bodového stropu se nyní bude počítat jen pět jezdců na pozicích 1-5. Součet jejich bodových průměrů nesmí převyšovat 32 bodů. Zavedení těchto pravidel v praxi znamená, že zahraniční a zkušenější domácí jezdci přišli o dvacet míst na Britských ostrovech. Nahradí je závodníci, kteří ve velké většině nemají zatím kvality na to, aby překonali skok dvou soutěží.

Po třech sezonách se kluby dohodly na návratu k vyššímu počtu závodů, místo 27 tak každý klub odjede 36 závodů rozdělených rovným dílem mezi domácí dráhu a dráhy soupeřů. Takový objem mítinků už se ale nevejde do kalendáře Chrise Holdera, který se minulý rok v Coventry vážně zranil a už před jednáním špiček britského speedwaye avizoval, že pokud dojde k navýšení počtu závodů, opustí Elite League. Holder svému slovu dostál a následoval dalšího elitního jezdce Fredrika Lindgrena, jenž už dříve informoval, že v roce 2014 nebude působit v britských soutěžích. Růst počtu závodů si nepřál ani Bjarne Pedersen, ale ten své rozhodnutí ještě nedeklaroval.

V Elite League už nebude startovat tradiční klub Peterborough Panthers. Bývalý zaměstnavatel Lukáše Drymla, Zdeňka Simoty nebo třeba Zdeňka Tesaře se potýká s finančními problémy a nízkou návštěvností. Majitelé klubu se tak rozhodli do soutěže pro rok 2014 nepřihlásit. Místo Panterů se představí Leicester Lions.

Vedení britské ploché dráhy přijalo rezignaci Neila Middleditche na post manažera seniorského národního týmu. Jím vedený soubor vyhořel v pražském Race off letošního Monster Speedway World Cupu, kde skončil poslední. Nástupce bývalého závodníka v současnosti považovaného za jednoho z nejlepších světových manažerů zatím nebyl oznámen, hovoří se zejména Philu Morrisovi, který už s Middleditchem spolupracoval na vedení letošního týmu a zároveň stojí za nastartovanými mládežnickými projekty v Anglii. Morris rovněž opustil post manažera problémy zmítaného Birminhamu Brummies, z něhož vedle manažera odešel zkušený Chris Harris, nevrátí se Jason Doyle a přání odejít už oznámil i kapitán Danny King.

foto: Wojta Zavřel (wojta-foto.cz)

Označeno štítky: Štítky:

Máte k tomu co říct?