Zatímco v Rusku se už na ledě závodí, v Čechách musíme počkat na mráz

Česká sezona ledové ploché dráhy bude opět jako každým rokem závislá na počasí. Předběžně, ale už byly naplánovány čtyři závody mezinárodního mistrovství jednotlivců a stejný počet závodů mezinárodního šampionátu dvojic. Ke změně data konání některých z nich zřejmě dojde i kvůli přeložení závodu Challenge MS v St. Johannu o týden na 24. ledna. Upřesněný český kalendář bude prezentován 20. prosince, jak informoval předseda VV SPD Petr Moravec.

Do zmiňovaného závodu Challenge v rakouském St. Johannu byl díky skvělému sedmému místu v minulém ročníku Ice Speedway Gladiators Championship automaticky nasazen Jan Klatovský. Do kvalifikačního kola, které by se mělo uskutečnit 10. ledna ve švédském Hallstaviku byl za Českou republiku nominován Antonín Klatovský. Starší z bratrů se po roční přestávce znovu naplno vrací k závodění. Jan s Antonínem jsou na tréninkovém soustředění ve švédském Strömsundu a figurují i na soupisce týmu Bockarna pro Isracingserien. Oba bratři by měli reprezentovat naši republiku i ve finále ME v ruské Luchovicy 21.- 22. února.

Do seriálu MS Ice Speedway Gladiators byli přímo nasazeni letošní medailisté: mistr světa Danil Ivanov, stříbrný Dmitrij Koltakov a bronzový Dmitrij Chomicevič. K nim se přiřadí osm postupujících ze závodu Challenge, 4 stálé divoké karty FIM a jedna karta pořadatele.

Celý seriál byl pro příští rok rozšířen o nového pořadatele. Kromě dvou ruských stadionů v Krasnogorsku a Togliatti, a pravidelných zastávek v holandském Assenu a německém Inzellu, přibude také vysokohorská dráha Medeo v kazašském hlavním městě Almaty. Na dráze v minulosti motocykly s hřeby už jezdily a je známá i z pořádání závodů v rychlobruslení.

Velké finanční problémy má stadion De Bonte Wever v Assenu. V celém komplexu je prosperující hotel a bazén s fitness centrem, ale ledová dráha má každý rok ztrátu 500 tisíc euro a navíc by potřebovala na renovaci 15 milionů euro. Pokud se nestane něco neočekávaného, bude zřejmě v roce 2016 dráha uzavřena. Finanční potíže s přípravou na sezonu mají i holandští reprezentanti Rene Stellingwerf a Simon Reitsma. Zatímco nadějný mladík Dirk Werkman se s několika ještě mladšími začínajícími jezdci vydal na trénink do Švédska.

Mistrovství světa družstev bude hostit stadion Horsta Dohma v berlínské čtvrti Wilmersdorf. Jako tradičně se jej zúčastní sedm týmů. Pouze jedním ze soupeřů našich reprezentantů nebude polské družstvo, ale švýcarské. Zajímavý bude i závod, který se zde uskuteční dva dni před touto soutěží. Při mezinárodním mistrovství Německa se na tomto stadionu rozloučí se svou bohatou závodní kariérou legendární Per- Olof „Posa“ Serenius, v době mítinku mu bude téměř 67 let (9.3. 1948) ! V průběhu své kariéry dokázal dvakrát zvítězit v MS jednotlivců, třikrát v MS družstev a dokonce 22 krát získat titul švédského šampiona. Berlínský závod se stane posledním také pro Fina Jouni Sepaenena, který převzal funkci ředitele seriálu Ice Speedway Gladiators.

Nejlepší němečtí jezdci se vydali za přípravou do Ruska. Günther Bauer se se svým 16letým synem Lucasem zúčastnil soustředění ruské reprezentace v Kumertau. Lucasovi dokonce v jeho začátcích radí osminásobný mistr světa Nikolaj Krasnikov. Hanse Webera čekala ještě delší cesta za tréninkem až do 10 tisíc kilometrů vzdáleného Blagověščensku, kam se s ním vydal i zkušený Rakušan Harald Simon.

Ve Švédsku už také probíhají tréninkové kempy, ale před pár týdny se švédská reprezentace vydala do Kumertau, aby se připojila k ruské reprezentaci. Jmenovitě zde pod vedením Stefana Svenssona trénovali jeho syn Niclas a další mladíci Jimmy Olsen a Daniel Henderson.

Švédské ligové soutěže Isracingserien se v příštím roce zúčastní čtyři týmy. Na programu je v průběhu ledna osm závodů. Papírově nejsilnější tým má Strömsunds, zvláště v jeho zahraničních posilách. Jména mistra světa Danila Ivanova a jeho krajana Vitalije Chomiceviče jsou zárukou kvality. Na soupisce však má i dva jezdce, kteří museli poslední sezonu kvůli zranění předčasně ukončit. 44 letý Rakušan Franky Zorn už je po svém zranění, kdy si hned v úvodní jízdě letošní série „Ledových Gladiátorů“ po pádu zlomil stydkou kost v pánvi, už v pořádku. Franky absolvuje tréninkový kemp s bratry Klatovskými právě ve Strömsundu.

Horší situace je s nejúspěšnějším finským jezdcem posledních let 35 letým Antti Aakkem, své zranění žeber stále nemá zahojené a minimálně v této sezoně závodit nebude. Ostatní finští jezdci se zúčastnili tréninkového kempu v Ylitörniö, na jehož závěr byl uspořádán kontrolní závod. Jeho vítěz Mats Järf a druhý Tomi Tani si zajistili místa v kvalifikaci MS jednotlivců.

V Polsku se po tragické smrti Grzegorze Knappa tradiční Sanok Cup tuto zimu konat nebude, ale není vyloučené, že se nějaký závod uskuteční na jiném místě.

Na závěr zbývá jednoznačná velmoc ledové ploché dráhy, tedy Rusko, ale ani jemu se nevyhly finanční těžkosti. V tomto ročníku nejvyšší soutěže -Superligy, bude startovat jen pět týmů, protože družstvo ze Samary ztratilo hlavního sponzora a odstoupilo z ligy. Navíc žádný z týmů druhé soutěže – Vyšší ligy se na vstup do Superligy necítil.

Rusko je také jediná země, kde se už pravidelně závodí. O víkendu se v Kameňsku Uralském konalo první kolo Superligy. V sobotu zvítězilo družstvo Baškortostanu Ufa před Mega- Ladou Togliatti. V neděli si místa prohodily a hned po prvním kole je jasné, které dva týmy budou bojovat o titul.

Příští víkend jsou v Rusku na programu čtyři (Novosibirsk, Šadrinsk,Sterlitamak,Ufa) semifinálové závody šampionátu jednotlivců. Z každého z nich postoupí čtyři nejúspěšnější jezdci do finále v Togliatti a Ufě.

 

MS na ledové dráze:

10.1. kvalifikační kolo – Hallstavik (SWE): 3 SWE, 2 GER (Johann Weber, Max Niedermaier), 2 NL, 2 AUT, 2 FIN (Mats Järf, Tomi Tani), 1 RUS, 1 POL (Miroslaw Daniszewski), 1 NOR (Jo Saetre), 1 SWI (Markus Birn), 1 CZE (Antonín Klatovský) – 8 postupuje do challenge
24.1. challenge – St. Johann/Pongau (A): Igor Kononov. RUS, Sergej Makarov.RUS, Stefan Svensson. SWE,
Jan Klatovský, Günther Bauer. GER, Stefan Pletschacher. GER, Per- Anders Lindström. SWE +
8 postupujících z kvalifikace + 1 divoká karta pořadatele

Ice Speedway Gladiators Championship: Danil Ivanov. RUS, Dmitrij Koltakov. RUS, Dmitrij Chomicevič. RUS + 8 postupujících z Challenge + 4 stálé divoké karty FIM + 1 divoká karta pořadatele finále
31.1.-1.2. finále 1  – Krasnogorsk (RUS)
7.-8.2. finále 2 – Togliatti (RUS)
14.-15.2. finále 3 – Almaty (KAZ)
7.-8.3. finále 4 – Assen (NL)
14.-15.3. finále 5 – Inzell (D)
28.2.-1.3. MS družstva – Berlín (D) : (D, CZE, SWI, RUS, AUT, FIN, SWE)

ME na ledové dráze – Finále: 21.-22. 2. Luchovicy (RUS) : 2 CZE (Jan Klatovský, Antonín Klatovský), 1 POL (Michal Knapp), 1 SWI (Martin Glarner), 2 FIN, 2 AUT, 3 RUS, 1 NOR, 2 SWE, 2 D)

—————————————————–

Předběžný kalendář českých ledů 2015:

MEZ MR jednotlivců:  3.1. Růžená, 25.1. Nepomuk, 17.1. Hamr na Jezeře, 18.1. Holice v Čechách

MEZ MR dvojic: 31.1. Kopřivnice, 7.2. Růžená, 8.2. Mělice, 14.2. Hamr na Jezeře

—————————————————–

Ruský kalendář ledové dráhy:

13.12-14.12 – I. kolo Superliga (Kameňsk Uralski)
20.12-21.12 – semifinále IM Ruska (Novosibirsk, Šadrinsk, Sterlitamak, Ufa)
27.12-28.12 – I. finale IM Ruska (Togliatti)
10.01-11.01 – II. finale IM Ruska (Ufa)
17.01-18.01 – finale mistrovství družstev Ruska juniorů (Kameňsk Uralski)
24.01-25.01 – II. kolo Superliga (Ufa)
24.01-25.01 – semifinále IM Ruska juniorů (Novosibirsk, Luchovicy)
31.01-01.02 – finale IM Ruska juniorů (Šadrinsk)
04.02-05.02 – Pohár Gubernatora (Togliatti)
07.02-08.02 – I. finale Poháru Ruska (Vjatské Poljany)
07.02-08.02 – I. finale Poháru MFR (Sterlitamak)
14.02-15.02 – I. kolo Vyšší Ligy (Kumertau)
21.02-22.02 – III. kolo Superliga (Togliatti)
21.02-22.02 – II. kolo Vyšší Ligy (Glazov)
28.02-01.03 – III. kolo Vyšší Ligy (Luchovicy)
07.03-08.03 – II. finale Poháru Ruska (Novosibirsk)
07.03-08.03 – II. finale Poháru MFR (Krasnokamsk)

Družstva Superliga 2014/2015:
Mega-Lada Togliatti
Baškortostan Ufa
CPTVS Kameňsk Uralskij
Amur Blagověščensk
Kaustik Sterlitamak

Sestavy Superligy:

 Ufa: Dmitrij Koltakov, Vladimir Bobin, Jegor Myškověc, Nikolaj Krasnikov, Dmitrij Bulankin, Aleksej Vitrik, Ivan Čičkov

Mega-Lada Togliatti: Danil Ivanov, Igor Sajdullin, Igor Kononov, Michail Litvinov, Nikita Toloknov, Ivan Bolšakov

Kaustik Sterlitamak: Jevgenij Šarov, Andrej Šišegov, Ajrat Chabibullin, Sergej Karačincev

Amur Blagověščensk: Pavel Čajka, Sergej Logačev, Dmitrij Chomicevič, Roman Akimenko, Eduard Krysov, Harald Simon (A), V. Turověc

Kameňsk-Uralskij: Vitalij Chomicevič, Michail Dimitrišin, Artiom Novik, Artiom Akulov, Kiril Popov, Dinar Valějev, Rustam Akumbajev

Družstva Vyšší Liga 2014/2015:
Torpedo Šadrinsk
CPTVS-2 Kameňsk Uralskij
Sapsan Kumertau
Mordovia Saraňsk
Sibir Novosibirsk
Udmurtia Iževsk
Podmoskevské Luchovicy

———————————————————————

Program švédské Isracingserien 2015:

03.01.15 – 1. Strömsund
04.01.15 – 2. Örnsköldsvik
06.01.15 – 3. Bollnäs
07.01.15 – 4. Gävle
20.01.15 – 5. Örnsköldsvik
21.01.15 – 6. Strömsund
24.01.15 – 7. Bollnäs
25.01.15 – 8. Gävle

Sestavy:

OMK Rundbana (Örnsköldsvik)
Stefan Svensson, Niclas Svensson, Ove Ledström, Ulf Ledström, Patrik Sohlberg, Martin Börjegren, Emil Björklund
Rene Stellingwerf (NL)
Strömsunds MC
Daniel Hendersson, Robert Hendersson, Jimmy Olsen, Mikael Flodin, Hans-Olof Olsen, Jimmy Muckenhirn, Mikael Persson, Franz Zorn (AUT), Danil Ivanov, Vitalij Chomicevič (RUS), Antti Aakko, Mats Järf (FIN)
SMK Gävle
Per-Anders Lindström, Per-Olof Serenius (9.3. 1948), Joakim Söderström, Andreas Bergström, Rickhard Edlund, Conny Fastesson (5.10. 1944), Michael Sjögren, Anders Persson, Tomi Tani (FIN)
Bockarna (Bollnäs)
Johan Lundkvist, Jonas Lindholm, Viktor Svensson, Joakim Stensmo, Anders Häkansson, Douglas Blomqvist
Antonín Klatovský, Jan Klatovský, Jo Saetre (NOR), Timo Kankunen (FIN)

————————————————————————————–

Národní šampionáty a mezinárodní závody:

27.12. Santa Cup,Gävle (SWE)
28.12. Santa Cup, Örnsköldsvik  (SWE)

04.1. Weissenbach (AUT), mezinárodní závod

06.1. Steingaden (D), mezinárodní závod

24.1. Mistrovství Finska jednotlivců, Joensuu

31.1. Mezinárodní mistrovství Švýcarska, Flims
26.2. German Open, Berlin (Wilmersdorf) :mezinárodní mistrovství Německa, poslední závod Pera Olofa Sereniuse a Jouni Seppaenena
06.3. Roelof Thijs Bokaal – Assen (NL), mezinárodní závod

———————————————————————————————-

13.12. Ruská Superliga (Kameňsk Uralskij) – 1.den:

1. Ufa 34
7. Nikolai Krasnikov (3 1* 3 3 3 2) 15+1
8. Dmitrij Koltakov (1 3 2 2* 1* 3) 12+2
14. Jegor Myškověts (2* 2* 1 2*) 7+3

2. Togliatti 27
3. Danil Ivanov (2* 1 0 3 0 2) 8+1
4. Igor Kononov (3 3 3 3 3 3) 18
12. Nikita Toloknov (Fd 1 Fd 0) 1

3. Sterlitamak 21
9. Sergej Karačintsev (3 3 2 1 1* 1) 11+1
10. Jevgenij Šarov (1 0 0 R 3) 4
15. Andrej Šišegov (1 Fd 1 2 2) 6

4. Blagověščensk 19 + 3
5. Eduard Krysov (0 0 2 0 0 3) 5
6. Dmitrij Chomitsevič (2 2 2 1 2 3) 12   (+ 3)
13. Sergej Logačev (1* 1* 0 0) 2+2

5. Kameňsk Uralskij 19 + 2
1. Vitalij Chomitsevič (1 2 1 2* 1 1) 8+1  (+ 2)
2. Michajl Dimitrišin (0 0 0 2 1* 0) 3+1
11. Artem Novikov (0 3 3 2 ) 8

14.12. Ruská Superliga (Kameňsk Uralskij) – 2.den:

1. Togliatti 31
3. Danil Ivanov (1 2 1 3 1 3) 11
4. Igor Kononov (3 3 3 3 0 3) 15
12. Igor Sajdullin (1 1 1 2*) 5+1

2. Ufa 28
7. Nikolai Krasnikov (3 3 R 1* 3 R) 10+1
8. Dmitrij Koltakov (d 2* 2 2* 2* 3) 11+3
14. Vladimir Bobin (1 3 0 3) 7

3. Sterlitamak 24
9. Sergej Karačintsev (2 3 2 2 3 1*) 13+1
10. Jevgenij Šarov (0 0 3 0 2 1) 6
15. Andrej Šišegov (1 1 0 3) 5

4. Blagověščensk 23
5. Eduard Krysov (0 0 3 2 2*  2) 9+1
6. Dmitrij Chomitsevič (3 2 2 1* 3 2) 13+1
13. Roman Akimenko (0 0 0 1*) 1+1

5. Kameňsk Uralski 13
1. Vitalij Chomitsevič ( 0 2 Fd) 2
2. Michajl Dimitrišin ( 0 2 Fd 1 0 1) 4
11. Artem Novikov (1 1* 2 1 0 2) 7+1

Celkové pořadí po 1. kole:

1. Ufa (6, 4) 10
2. Togliatti (4, 6) 10
3. Sterlitamak (3, 3) 6
4. Blagověščensk (2, 2) 4
5. Kameňsk Uralskij (1, 1) 2

—————————————————————————-

zdroj: russspeedway.info, speedweek.com, speedway.org, iceracing.pl, sportowefakty.pl, baansportfansite.nl, svemo.se, speedway.fi…

foto: M. Krupa/ Motormania.com.pl

Označeno štítky: Štítky:

Máte k tomu co říct?