Vízum rozhodne o cestách Jana Klatovského

S Janem Klatovským jsme na téma jeho zimní přípravy hovořili už při záříjové Zlaté přilbě v Pardubicích. Mistr České republiky tehdy plánoval cestu za tréninkem do Ruska, vydá se tedy za tréninkem do největší země světa? „Teď to řešíme. Měl jsem podaný víza a Rusové mi je vrátili, že tam jsou nějaké nesrovnalosti s pozváním, takže to s Petrem Moravcem řešíme. Je to takový padesát na padesát. Rusové odlétají ve středu na první kemp z Ufy do Blagověščensku, takže to je passé. Pak je tam kemp někde v Irkutsku, ale nestíhá se to nějak časově, protože je teď ještě hodně práce. Ještě nám volali ze Švédska, že tam jsou dva docela dobré kempy na přelomu listopadu a prosince. Domlouvali jsme se s Zornem, že bychom tam jeli dohromady,“ plánuje Klatovský.

Na konečné rozhodnutí už synovi legendárního Antonína Klatovského staršího nezbývá příliš času: „Do Ruska by to byla tak druhá polovina listopadu, je to tam vždycky tak na čtrnáct dní. Kdybych tam cestoval, tak bych tam letěl a vzal bych si jenom motor a oni by mi půjčili motorku, protože autem to je zdlouhavý a dost finančně neúnosný,“ vysvětluje Klatovský a dodává: „Na tom druhém kempu se trénuje od 20. do 29. a pak tam jsou tři závody. Ale je to pořád o tom se tam dostat. Stojí to na vízech, čekám, až mi opraví pozvání a budu to moct podat.“

Bratři Klatovští v minulosti úspěšně hájili barvy Hammarby Stockholm v ledové Elitserien, ale pro nadcházející ročník se ve Švédsku nepředstaví. „Byl jsem domluvený s Hammarby, ale Hammarby nejede, protože nemají finance. Strömsunds taky nejede, protože se minulej rok vyndali finančně za Ivánka (pozn.: Danila Ivanova), kterej za ně jel, a takzvaně ho přeplatili a nemají na to, aby mohli jet tuhle sezonu. Tyhle dva hlavní týmy nejedou a ty další týmy mají převážně švédské jezdce. Před dvěma nebo třemi lety, když jsme tam jeli s bráchou, tak to směřovali spíš k tomu otevřít tu ligu a teď to zase zavřeli, protože asi došly peníze,“ domnívá se Jan Klatovský.

Čeští fanoušci jsou nejvíce zvědaví, zda uvidí v současnosti nejlepšího domácího jezdce i na tuzemských ledových oválech. „Když bych se dostal do finále mistrovství světa, tak je tam možná jeden volnej víkend v únoru, ale zase záleží na počasí tady. Rád bych jel na začátku před challengem, měl bych jet tři volný závody ve Švédsku, kde je Santa Cup, pak by měl být ještě Steingaden, Weissenbach a možná se ještě něco najde. Když by se něco jelo v Čechách, tak bych to rád absolvoval, protože radši zůstanu doma,“ dává Jan Klatovský českým příznivcům alespoň malou naději.

Mnoho nového toho Jan Klatovský nenachystal, spíše sází na to ověřené: „Rám jedem pořád stejnej, takže ten je trochu odlišnej od ostatních. Budu mít podporu z Jawy na motory. Budu jim zkoušet motory, začali jsme s nima spolupracovat. Motory mi dělá Lůďa Šturců, na tom se nic nemění. Ještě budem zkoušet motory z Jawy, protože se začaly vyrábět, takže uvidíme. Snad to bude k něčemu vypadat,“ doufá dvanáctý muž uplynulého ročníku Gladiátorského světového šampionátu.

Klatovští v domovské Klabo Factory vyrábějí vlastní rám, který si v ledařském světě získává stále větší oblibu: „Poláci od nás vzali rámy a jedou na našem rámu, s těma jsme taky začali spolupracovat, takže to může bejt zajímavý. Koupili ten speciál rám, co jedu já, takže tahle sezona, myslím, bude dobrá. I Hutlové od nás koupili rám, takže by tahle sezona mohla bejt dobrá i na týmy, když se kluci chytnou. Nevím, jak je na tom Mazňa, ale mladej Hutla udělal loni docela pěkný výsledky a i v Assenu ukázal, že by na to moch mít,“ věří Jan Klatovský ve schopnosti Lukáše Hutly.

foto: Wojta Zavřel (wojta-foto.cz)

 

Označeno štítky: Štítky:

Máte k tomu co říct?