Úspěšný rok Václava Milíka

Václav Milík svou poslední juniorskou sezonu naplnil mnoha úspěchy a přestože se mu v jejím závěrečném týdnu nepodařilo obhájit české tituly se Zlatou přilbou v Extralize a v jednotlivcích mezi juniory, tak si ještě jeden velký úspěch ke svému jménu připsal.

Podařilo se mu to v britské Elite League, kde v premiérovém roce hájil barvy Poole Pirates. Václav hned ve svém debutovém ligovém utkání dokázal zvítězit ve třech rozjížďkách a po celou základní část ligy se stal důležitou součástí týmu „Pirátů“, kterému se nakonec povedlo postoupit do semifinále Play-Off z prvního místa. Za soupeře si v něm vybral King´s Lynn Stars. Po výhrách v obou utkáních Pirates postoupili do finále soutěže, kde na ně už čekali Coventry Bees.

První finále se uskutečnilo na Brandon Stadium v Coventry. Závod byl kvůli dešti předčasně ukončen po dvanácté jízdě za stavu 34:37 pro Pirates. Václav Milík se objevil ve třech rozjížďkách, ze kterých vyjel pět bodů, když ve své poslední dokázal po výborném startu zvítězit.

Odveta byla na programu hned za tři dny na Wimborne Road a i v ní „Piráti“ vyhráli (53:37). Při součtu bodů 90:71 mohli Poole Pirates spolu s fanoušky oslavovat obhajobu titulu. Na vítězství měli největší zásluhu: kapitán Maciej Janowski, z pozice náhradníka Kyle Newman, Przemyslaw Pawlicki a také Václav Milík, který ze čtyř jízd přispěl na konto Pirates osmi body. Ve dvou rozjížďkách se mu podařilo projet cílem na prvním místě. Jednou poté co předjel Maxe Frickeho a podruhé před sebe nikoho nepustil po vydařeném startu.

Na konci září Vašek také startoval v King´s Lynn na Elite League Riders Championship, kde mezi nejlepšími jezdci britské nejvyšší soutěže se ziskem osmi bodů obsadil celkové osmé místo.

Před několika dny byl Václav na slavnostním zakončení sezony v Poole vyhlášen jako Nováček roku.

Dohromady získal Václav Milík v průběhu letošního roku pět titulů

K titulu šampiona britské Elite League přidal i české tituly mezi jednotlivci a z juniorských družstev. Svůj druhý titul českého šampiona mezi jednotlivci přidal po maximálním zisku v Praze a osmi bodech v Březolupech až po dramatickém rozjezdu s Josefem Francem a Matějem Kůsem. Závod juniorských družstev (dvojic) v Plzni opanoval s kolegou Krystianem Pieszczekem. Zlaté medaile spolu s Eduardem Krčmářem získal i v odloženém mistrovství Evropy dvojic v Divišově, a také při finále juniorského ME v polském Rybniku, ve kterém využil znalosti zdejší dráhy a bez ztráty bodu vybojoval titul evropského šampiona. Do Rybniku postoupil druhým místem ze semifinále v Pardubicích.

Právě za klub ROW Rybnik jezdil v polské první lize, a přestože se do sestavy týmu po jednom nevydařeném utkání dostal až ve druhé polovině soutěže, stihl se stát oporou družstva a významně přispěl k udržení Rybniku v první lize. V hodnocení všech jezdců ligy obsadil patnácté místo, hned za týmovým kolegou Kacperem Worynou.

Stříbrné medaile získal ve zmíněných závodech české Extraligy a českého juniorského mistrovství, kde mu v závěrečných závodech příliš nepomohlo domácí prostředí svítkovské dráhy.

Bronzové medaile si Vašek spolu se svými kamarády z českého týmu pověsil na krk po závodech ME juniorských družstev v německém Herxheimu. Jezdec z Bernardova přispěl k medaili deseti body a stejně jako ve vítězném semifinále v Plzni (14 bodů) byl nejlépe bodujícím českým závodníkem. Spolu s Krystianem Pieszczekem obdržel bronzové medaile také po českém šampionátu dvojic v Pardubicích.

Mezi velké úspěchy, i přes nepopulárnost bramborových medailí, lze zcela jistě zařadit čtvrtá místa z mistrovství světa juniorů a to jak v jednotlivcích tak v družstvech. Individuální šampionát zahájil vítězným semifinále v italském Terenzanu. Ve finálovém seriálu nejprve vyválčil druhé místo na další italské dráze v Lonigu, poté následovala šestá příčka v polském Ostrówě a na konec doma v Pardubicích obsadil osmou pozici. Český juniorský tým nejprve zvítězil v těžkém semifinále v Teterowě, když porazil Austrálii a Velkou Británii. Vašek jako hlavní opora družstva získal 14 bodů a navíc zajistil postup do finále po rozjezdu s Australanem Nickem Morrisem. Ve finále v dánském Slangerupu oplatili Švédové našim reprezentantům porážku ze semifinále ME v Plzni a čeští junioři se museli smířit se čtvrtým místem. Václav byl z našeho týmu se sedmi body opět nejúspěšnější.

S úspěchem reprezentoval Českou republiku také ve Světovém poháru (SWC), ve kterém ziskem sedmi bodů pomohl našemu týmu postoupit ze semifinále přes nebezpečné Lotyše do závodu Race- Off. V něm vybojoval bodů dokonce devět, ale ani to našim reprezentantům na fenomenálního Grega Hancocka nestačilo a obsadili celkové sedmé místo. Václav  v letošním roce startoval poprvé jako divoká karta při Grand Prix na pražské Markétě a při premiéře vyjel dva body a obsadil 15. příčku.

Z dalších jeho úspěchů ve volných závodech můžeme zmínit čtvrté místo ve finále tradičního Memoriálu Luboše Tomíčka. Vašek dokonce vyhrál základní část, ve které se mu podařilo porazit i Emila Sajfutdinova. Druhé místo ve finále za Krystianem Pieszczekem obsadil ve své poslední Zlaté stuze, stejně jako v turnaji O zlatý znak ve slovinském Kršku, tentokrát za Nicolaiem Klindtem.

Jako neúspěšné lze brát pouze nevydařený závod Race-Off pro Grand Prix 2015 v polské Czestochowé (do kterého, však postoupil ze druhého místa v kvalifikačním kole v Abensbergu) a pardubickou Zlatou přilbu, ve které se mu bohužel nepodařilo postoupit ze čtvrtfinále a celkově obsadil 18. místo.

V příštím roce už bude Václav soutěžit pouze mezi seniory a my jsme zvědavi, v jakých klubech bude pardubický mladík startovat. Zda bude pokračovat v klubu z Poole a také zda se potvrdí zprávy o jeho námluvách se Spartou Wroclaw. Věříme, že se mu bude dařit stejně nebo ještě lépe než letos.

2. Nick Morris (host) – 5 (2,1,0,2)
3. Przemysław Pawlicki – 8+3 (2*,2,2*,Fd,2*)

Statistiky za sezonu 2014:
Elite League (Poole Pirates) – 31 utkání, 128 jízd, 204 bodů+ 17 bonusů, 43 vítězných jízd,
bodový průměr na jízdu: 1.727, průměr na utkání: 6.91
Polska Liga Źuźlowa (ROW Rybnik) – 7 utkání, 31 jízd, 53 bodů+ 5 bonusů, 9 vítězných jízd,
bodový průměr na jízdu: 1.871, průměr na utkání: 7.57
Extraliga (ZP Pardubice) – 5 utkání, 24 jízd, 50 bodů+ 7 bonusů, 10 vítězných jízd,
bodový průměr na jízdu: 2.375, průměr na utkání: 9.5

Zdroj: poolepirates.co, sportowefakty.pl

1. pepe pepi kesner

Snad jen velka gratulace a prani hodne uspechu do pristi sezony a to i celemu nasemu plochodraznimu sportu, ktery se u nas drzi jen velke obetavosti rodicu jezdcu a par nadsencu 😉

2. vladimír

tak kde venda pojede ? příští sezonu to je záhada pro samotné poláky ve skladu rybniku ho píší na rezerwě… ale jiní zas píší že prý je dohodnutý s wroclawý…. čert aby se v to vyznal samotný závodník se zahalil mlčením jsem zvědaví jak s eto rosekne tedy…