Udržať si jedinečnosť alebo existuje plochá dráha áut?

Žarnovica má za sebou už 60. plochodrážnu sezónu. Je s ňou doslova spätá a je vďaka nej jedinečná. Žarnovicu v minulosti robil známou nielen závod Preglejka, ale aj plochá dráha. Ako je to dnes? Po rozkradnutí Preglejky tu ostala jedine plochá dráha. Od roku 1985 jediná na Slovensku.

Pred desiatimi rokmi sa začalo na našom plochodrážnom štadióne s organizáciou pretekov áut. Vymyslela sa nová „športová disciplína“ plochá dráha áut. Je taktiež „jedinečná“ lebo z celého sveta existuje asi len u nás. Ono preteky áut na plochodrážnych štadiónoch nie sú až takou novinkou, no ich trvanie skončilo rýchlo dvomi možnosťami. Buď bola plochá dráha vytlačená a zrušená a jazdil sa na dráhe len autokros, alebo si toto nebezpečenstvo kompetentní uvedomil a skončilo sa s organizáciou pretekov áut. Tú prvú možnosť si na vlastnej koži vyskúšali vo voľakedajšej liahni svetových majstrov na Novom Zélande, krajina, v ktorej sa zdalo, že plochá dráha má ideálne podmienky na výchovu ďalších a ďalších šampiónov sa v priebehu 80. a 90. rokov prepadla medzi plochodrážnych trpaslíkov. Ako sa to mohlo stať? Veď práve z tadiaľto pochádzali Ivan Mauger (6x majster sveta), Barry Briggs (4x majster sveta), Ronnie Moore (2x majster sveta)…..  Jednoducho. Na plochodrážne ovály boli pustené autá a tie po čase narobili divy….zničili plochú dráhu natoľko, že dráhy sa stali nebezpečnými pre tento šport a v priebehu 90. rokov bol počet plochodrážnikov na Novom Zélande nižší o 4/5 a ich výkonnosť takmer prachbiedna.

Inak tomu bolo vo Veľkej Británii, či nedávno v blízkych Pardubiciach. Tu si uvedomili nebezpečenstvo áut na plochej dráhe nielen zo škôd, ktoré vznikli cez preteky a dali sa odstrániť po nich, ale aj z dlhodobého hľadiska. Veď vyhodené kamene z podložia pri jazdení za každého počasia (viď posledné preteky áut v Žarnovici včera) majú dlhodobé škodlivé účinky, ktoré sa prejavujú počas celej plochodrážnej sezóny. Tam kde je narušené podložie vznikajú jamy, ktoré pri jazde na plochodrážnom motocykli spôsobujú nebezpečné situácie (viď rozbitá dráha počas tohtoročnej 50. Zlatej prilby SNP) a tu nejde o rozbitie auta, či buginy, ale o zdravie a možno aj život plochodrážnika! Kto si zoberie za toto zodpovednosť? Ako má fungovať plochá dráha, keď je dráha deravá a nebezpečná? Toto je hlavná otázka! Áno nejaké peniaze z toho plynú, samozrejme pre mesto iba z Autoslidu, ale je ich dosť na to, aby sa každý rok za to mohol doviezť materiál a dráha sa zakaždým dôkladne opravila? Lebo prídu ďalšie preteky áut a zase je tu to nešťastné podložie, ktoré je po toľkých rokoch pekne poznačené. A potom sa skaly z neho objavujú na povrchu nielen pri úprave dráhy pred pretekmi, ale aj cez samotné preteky. Viď napr. prípad z tohtoročných pretekov ME Challenge, keď jeden z jazdcov na štarte odkopol skalu veľkosti dvoch chlapských pästí. To keby si všimol rozhodca pretekov, tak Žarnovica príde nielen o licenciu dráhy, ale boli by vyvodené aj nie akurát príjemné dôsledky.

Ďalšou otázkou sú mantinely. Čisto nové mantinely, ktoré stáli mesto do 10 000 eur a stovky brigádnických hodín členov Speedway Clubu Žarnovica trvajúcich prakticky dva mesiace, nevydržia bez opráv ani rok? Bezmocnosť a zlosť tých, ktorí sa s tým natrápili, ktorí namiesto voľného času s rodinou boli na dráhe a často kvôli tomu znášali oprávnené výčitky rodinných príslušníkov, je pre niektorých smiešnou, pre niektorých urážajúcou a pre niektorých trápnou! Tí ktorí tam nebrigádovali, tí ktorí sa tam prišli pozrieť, tí ktorí to včera kritizovali (ako sú mantinely urobené), tí s organizáciou pretekov áut problém nemajú. Ale nie je ďaleko čas, kedy si položíme otázku: PLOCHÁ DRÁHA ALEBO AUTÁ? Rozbíjanie štadióna dvakrát v roku, alebo normálna plochodrážna sezóna tak ako je na to Žarnovica zvyknutá desaťročia?

Odsúvanie tohto problému na ďalšie roky zvyšuje dlhodobé škody a riziko nebezpečných úrazov pretekárov. Svetová plochá dráha má snahu zvyšovať bezpečnosť jazdcov. Prečo ideme opačným trendom? Stratiť FIM licenciu oprávňujúcu organizovať preteky Majstrovstiev sveta, či Európy je veľmi ľahké, stačí sa spýtať organizátora MS juniorov z roku 2011, no získať ju naspäť stojí nielen peniaze, ale aj námahu (Speedway Club toto riešil v minulom roku). Samozrejme nemusíme vlastniť licenciu FIM, ale to tu budeme mať podpriemerne obsadené voľné preteky ako tomu bolo v minulosti.

Riešenie je len jedno, zdvihnúť svoj hlas a vyjadriť sa jasne, plochá dráha alebo autá. Ďalej to spolu nejde.

V plném znění převzato z www.speedwayclub.sk
Foto: Martin Mesiarik

Označeno štítky: Štítky:

Máte k tomu co říct?