Termíny SGP a SWC

Promotér Speedway World Cupu a série Speedway Grand Prix v tomto týdnu konečně odhalil kalendář „svých“ závodů v sezoně 2014. Poslední neznámou bylo dějiště GP Evropy, prvního závodu na kontinentu po novozélandském startu cyklu Velkých cen.

Seriál Grand Prix tedy již potřetí za sebou začne na široké dráze v Aucklandu. Po třítýdenní pauza se nejlepší jezdci světa znovu v Bydgoszczi, jež byla posledním potvrzeným dějištěm. Po Evropě následuje historicky první Grand Prix Finska, tu přivítá stadion Ratina v Tampere. Tamější pořadatelé na nic nečekají a už položili na atletický ovál materiál, po kterém se v pátek proháněl potenciální držitel divoké karty Joonas Kylmäkorpi a čtyřnásobný dlouhodrážní mistr světa označil dráhu za velmi rychlou, možná úplně nejrychlejší ze všech stadionů Velkých cen hostících Velké ceny.

Pak už je na programu Grand Prix České republiky, která se v Praze příští rok uskuteční přibližně o dva týdny později, než tomu bylo v posledních letech zvykem, konkrétně poslední květnový den. Po letošním vynecháném roce se Grand Prix v červnu vrátí do Malilly, jež nahrazuje stadion Ullevi v Göteborgu. Stálicí je Parken stadion v Kodani, kde si Grand Prix Dánska pořádá přímo BSI, nikoli tedy místní klub jako tomu je třeba v Praze nebo při polských závodech. To samé lze říct hned o dalším závodě, kterým je velšský Cardiff a Grand Prix na krásném stadionu Millenium.

Další novinkou je Riga, kam se Grand Prix přesune z 200 kilometrů vzdáleného Daugavpilsu. V polských médiích se hned vyrojily zprávy o tom, jak je rižský komplex Bikierniki v dezolátním stavu. Plochá dráha se už v Rize léta nejela, po ovále se prý prohání spíše auta a kolem chybí mantinely, o žalostném stavu tribun a depa ani nemluvě. Netřeba připomínat, jak si Polská média usilovně bránící si „své“ mistrovství Evropy smlsla na podobných informacích.

Dalším návratem je i Vojens, kam se Grand Prix vrací po rovněž jednom vynechaném roce. Druhý rok po sobě naopak naopak budou hlučet motory v novotou zářící Friends Areně ve Stockholmu. Samotný vrchol seriálu je znovu naplánován do MotoAreny v Toruni, kde bude korunován mistr světa 2014. Ten oproti letošnímu roku nebude muset cestovat do jižní Evropy, když seriál opustily slovinská a italská Grand Prix.

Vedle Grand Prix Evropy bude Bydgoszcz hostit ještě dva další podniky pad patronátem BSI, na stadionu místní Polonie se totiž bude konat vyvrcholení Monster Energy Speedway World Cupu. Jedno semifinále přívtá tradičně Norfolk Arena v King’s Lynnu, to druhé budou ve Vasterviku hostit Švédové, kteří tím na rozdíl třeba od Rusů uniknou potupné cestě na předkolo.

Speedway Grand Prix
05/04 Auckland, GP Nového Zélandu
26/04 Bydgoszcz, GP Evropy
17/05 Tampere, GP Finska
31/05 Praha, GP České republiky
14/06 Malilla, GP Švédska
28/06 Kodaň, GP Dánska
12/07 Cardiff, GP Velké Británie
16/08 Riga, GP Lotyšska
30/08 Gorzów, GP Polska
13/09 Vojens, Nordická GP
27/09 Stockholm, GP Skandinávie
11/10 Toruň, GP Polska

Speedway World Cup
26/07 King’s Lynn, Semifinále I
29/07 Vastervik, Semifinále II
31/07 Bydgoszcz, Race-off
02/08 Bydgoszcz, Finále

Finalista: Polsko
Semifinalisté: Dánsko, Austrálie, Česká republika, USA + Švédsko, Velká Británie + dva postupující z kvalifikace

Označeno štítky: Štítky:

Máte k tomu co říct?