3x VIDEO Pokud jste při sobotním odpoledni procházeli kolem kolejí Hvězda v šesté pražské městské části, mohli jste v hloučcích fanoušků ploché dráhy potkat také několik lidí s cedulkou „koupím lístek“. Důvod? Na tento den plánovaný čtvrtý díl letošního seriálu závodů o titul mistra světa – Speedway Grand Prix – je totiž v Praze na Markétě vyprodán.
Po deštivém týdnu vyšlo pořadatelům počasí dokonale a během celého dne svítilo nad stadionem sluníčko. Vedle domácích návštěvníků a tradičně početných výprav fanoušků z Polska a Dánska dorazilo letos na stadion také mnoho příznivců Němce Martina Smolinskiho.
Oficiální startovní listina závodu doznala jedné změny a to když se z důvodu operace slepého střeva musel svého náhradnického postu vzdát Roman Čejka ve prospěch Michala Škurly. Všichni ostatní účastníci se pak deset minut před devatenáctou hodinou seřadili na trávníku před hlavní tribunou ke slavnostnímu nástupu.
Nebyly nalezeny žádné obrázky
Jen pár desítek vteřin po oficiálním zahájení podniku se už ale rovnala první čtveřice jezdců na startovní čáře k jízdě, ve které jasně zvítězil Dán Niels Kristian Iversen. Kuriózní průběh však měla jízda číslo dvě. V ní nejen že zůstal na startu stát Brit Chris Harris, ale především startovní páska nešla vzhůru rovnoměrně. Vlastně ani nemohla. Zůstal na ni totiž zavěšený držák, který běžně zajišťuje její stabilitu při foukajícím větru. Červená světla se však nerozblikala a tak si Tai Woffinden dokroužil pro svou první sobotní výhru. Ve třetí jízdě, kterou jezdci odkroužili přesně tak jak vyrazili od pásky, toho příliš k vidění nebylo, ale hned v té následující se čeští fanoušci velmi těšili na jezdce s červeným povlakem na přilbě. Byl jím pardubický Václav Milík, startující na divokou kartu. Ten však doplatil na slabší start a mezi ostřílenými borci Hancockem, Žagarem a Holderem se pak hledá prostor pro předjetí velmi těžko.
Jízdy s pořadovými čísly pět a šest měly velmi podobný průběh. Jezdci startující od vnitřního okraje dráhy pádili vpřed hned od startu a i pořadí za nimi, ustálené ve výjezdu z první zatáčky, se již do cíle neměnilo. V rozjížďce sedmé se pak znovu představil Václav Milík. Od startu vyrazil nejlépe Tai Woffinden, nicméně jízda byla hned vzápětí zastavena, protože se jednalo o letmý start. Zastaveno chvíli po startu ale muselo být i její repete. Troy Batchelor totiž v první zatáčce posunul po kontaktu Václava Milíka do dráhy Jaroslawa Hampela a český junior už nemohl střetu s polskou hvězdou Zielone Gory zabránit. Následoval opravdu nepěkný pád a dlouhé čekání na zprávu o zdravotním stavu Jaroslawa Hampela, jemuž se musel věnovat lékař zdravotního zajištění závodu. Nakonec však Hampel, stejně jako chvíli před ním Václav Milík, zamířil do depa po svých. Z opakované jízdy byl vyloučen Batchelor, u kterého celé „domino“ začalo. Zatímco Tai Woffinden si druhou trojku v řadě pohlídal s přehledem, Václav Milík vyzrál na ostříleného Poláka a k radosti domácích příznivců připsal na své konto vedle cenného skalpu také dva body. O jízdu později pak Australan Darcy Ward srovnal krok s Woffindenem a dorovnal bodový zisk na 6 bodů.
[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=EyhfC2DZVnQ]
Třetí série se nesla ve znamení mnoha krásných soubojů a především jízdy jedenáct (které se účastnil Václav Milík) a dvanáct musely lahodit oku každého přítomného fanouška. Český reprezentant, poznamenaný pádem ve druhé sérii, se ale bohužel bodově prosadit nedokázal.
Čtrnáctá jízda přidělala mnoho vrásek na čele dánského plošináře Nickiho Pederdsena. Ve výjezdu z první zatáčky se mu splašil motocykl a než jej dokázal naplno zkrotit, byli už soupeři dávno pryč. Nulový bodový zisk však může při takto vyrovnaných závodech snadno stát závodníka místo v semifinále. To si zcela jistě uvědomoval i Chris Harris, který měl i vzhledem k defektu ve své první jízdě na kontě jen dva body. Po startu patnácté jízdy byl sice třetí před pádem viditelně poznamenaným Jaroslawem Hampelem, ale krásně se protáhl kolem Martina Smolinskiho a až do cíle honil vedoucího Grega Hancocka. Václav Milík na body v předposlední sérii nedosáhl.
Úvodní jízda ze závěrečné čtveřice pak znovu dlouho trápila závodníka místního extraligového celku Nickiho Pedersena, jemuž celou dobu dýchal na záda Václav Milík. Pedersen věděl, že pokud by se před něj český borec dostal, byl by už postup do další fáze závodu velmi komplikovaný a tak s vypětím všech sil nájezdu Václava Milíka odolal. Pedersen svým jedním bodem hodil rukavici švédskému páru Jonsson – Lindgren, který nutně potřeboval bodovat. Proto když Tai Wofinden mířil za další trojkou a Greg Hancock, jemuž i nula stačila k postupu do semifinále, uzavíral pořadí, byli to právě Seveřané, kdo se musel mezi sebou poprat. Ze souboje vyšel lépe Fredrik Lindgren, jemuž nakonec osm bodů k postupu stačilo, zatímco Jonssonovi zůstala brána semifinále uzavřena.
Nebyly nalezeny žádné obrázky
Složení semifinálových jízd tak bylo jasné. V tom prvním se proti sobě postavili Nicki Pedersen, Darcy Ward, Matej Žagar a Chris Holder. Všeobecná očekávání hladkého postupu jezdců startujících z vnitřní poloviny startovního pole, Holdera s Wardem, vzala za své hned v první zatáčce jízdy opakované po letmém startu druhého ze jmenovaných Australanů. Možná i toto opakování totiž mělo na svědomí to, že na výjezdu z první zatáčky se nejlépe zorientovali Žagar s Pedersenem a zajistili si finálovou účast. Do té doby nejlepší jezdec dne, Darcy Ward, se tak musel spokojit jen s celkovou pátou příčkou. Druhé semifinále svedlo proti sobě Taie Woffindena, Fredrika Lindgrena, Nielse K. Iversena a Grega Hancocka.
Woffinden neměl s postupem sebemenší problémy a i americký veterán, miláček pravděpodobně každého publika kdekoli na světě, se také rychle usadil na druhé pozici a své místo si už pohlídal až do cílové mety.
Finálová jízda se pak nesla prakticky ve stejném duchu jako ta předchozí, druhá semifinálová. Woffinden vystřelil dopředu rychlostí blesku a po necelém jednom okruhu se za něj zapojil Hancock. Ten se mezi tím musel vypořádat s Nicki Pedersenem. Souboje mezi Hancockem a Pedersenem následně využil také Matej Žagar, který se dostal před Dána a obsadil tak nejnižší stupínek stupňů vítězů.
Říká se, že vítěz pražské Grand Prix následně ovládne celý šampionát. Loni se to Woffindenovi podařilo, bude tomu tak i letos? Kdo ví, na odpověď si budeme muset ještě pár měsíců počkat.
Nejlepší trojice na tiskové konferenci
[youtube=https://www.youtube.com/watch?v=SpuVWSrjM60]
A jak viděl závod Václav Milík?
[youtube=https://www.youtube.com/watch?v=XhOdh-sMlA8]
Pořadí:
1. WOFFINDEN Tai (3,3,1,2,3,3,3) 18 + 1. ve finále
2. HANCOCK Greg (3,0,2,3,0,2,2) 12 + 2. ve finále
3. ŽAGAR Matej (2,3,2,3,2,3,1) 16 + 3. ve finále
4. PEDERSEN Nicki (2,2,3,0,1,2,0) 10 + 4. ve finále
5. WARD Darcy (3,3,3,3,3,1) 16
6. IVERSEN Niels Kristian (3,2,3,1,3,1) 13
7. HOLDER Chris (1,3,1,0,3,0) 8
8. LINDGREN Fredrik (1,0,2,3,2,0) 8
9. KASPRZAK Krzysztof (1,1,3,2,0) 7
10. JONSSON Andreas (2,0,2,2,1) 7
11. SMOLINSKI Martin (2,1,0,1,2) 6
12. HARRIS Chris (R,1,1,2,2) 6
13. BJERRE Kenneth (1,2,0,1,0) 4
14. BATCHELOR Troy (0,d,1,1,1) 3
15. MILÍK Václav (0,2,0,0,0) 2
16. HAMPEL Jaroslaw (0,1,0,R,1) 2
Jízda po jízdě:
1. Iversen, Jonsson, Kasprzak, Hampel
2. Woffinden, Pedersen, Bjerre, Harris (R/st.)
3. Ward, Smolinski, Lindgren, Batchelor
4. Hancock, Žagar, Holder, Milík
5. Žagar, Iversen, Harris, Lindgren
6. Holder, Bjerre, Smolinski, Jonsson
7. Woffinden, Milík, Hampel, Batchelor (d)
8. Ward, Pedersen, Kasprzak, Hancock
9. Iversen, Hancock, Batchelor, Bjerre
10. Ward, Jonsson, Harris, Milík
11. Pedersen, Lindgren, Holder, Hampel
12. Kasprzak, Žagar, Woffinden, Smolinski
13. Ward, Woffinden, Iversen, Holder
14. Žagar, Jonsson, Batchelor, Pedersen
15. Hancock, Harris, Smolinski, Hampel (R4)
16. Lindgren, Kasprzak, Bjerre, Milík
17. Iversen, Smolinski, Pedersen, Milík
18. Woffinden, Lindgren, Jonsson, Hancock
19. Ward, Žagar, Hampel, Bjerre
20. Holder, Harris, Batchelor, Kasprzak
SF1: Žagar, Pedersen, Ward, Holder
SF2: Woffinden, Hancock, Iversen, Lindgren
FIN: Woffinden, Hancock, Žagar, Pedersen
Průběžné pořadí GP:
1. Tai Woffinden 46 (7,5,16,18)
2. Greg Hancock 46 (6,16,12,12)
3. Darcy Ward 45 (5,16,8,16)
4. Nicki Pedersen 44 (19,5,10,10)
5. Matej Žagar 43 (6,6,15,16)
6. Krzysztof Kasprzak 42 (17,18,-,7)
7. Chris Holder 40 (11,11,10,8)
8. Fredrik Lindgren 38 (13,5,12,8)
9. Martin Smolinski 37 (15,7,9,6)
10. Niels Kristian Iversen 35 (6,10,6,13)
11. Jaroslaw Hampel 31 (8,14,7,2)
12. Andreas Jonsson 31 (7,10,7,7)
13. Kenneth Bjerre 22 (11,4,3,4)
14. Troy Batchelor 21 (4,4,10,3)
15. Chris Harris 12 (0,2,4,6)
Máte k tomu co říct?