O extralize se znovu nerozhodlo

Ani pondělní schůzka extraligových klubů v pražském sídle AČR nepřinesla kýženou dohodu o podobě příštího ročníku domácí nejvyšší soutěže, jednání tak byla znovu odročena.

Jak známo, jablkem sváru je formát, jakým se extraligový ročník 2014 pojede. Do soutěže se přihlásily celky Pardubic, Prahy, Slaného a Mšena. Zatímco letošní finalisté podporují zachování současného systému se dvěma sedmičlennými týmy na každé straně. Zástupci Slaného a Mšena si přejí návrat k systému na 16+4 jízdy se čtyřmi týmy v závodě.

Argumenty pro zachování formátu, který česká extraliga používala v letošním roce, jsou zachování jezdecké základny a regule FIMu. Pokud by došlo ke snížení počtů jezdců v jednom týmu, musely by kupříkladu Pardubice odsunout z extraligové sestavy minimálně jednoho z dua Tomáš Suchánek – Hynek Štichauer, což by potenciálně znamenalo pravděpodobný konec kariéry. Navíc podle regulí FIM je za ligový závod považováno střetnutí dvou týmů, v případě tzv. čtyřutkání by se tak snadno mohlo stát, že čeští jezdci budou v případě kolize termínů povinování startem v zahraničí. Mšeno a Slaný hájí návrat k starému systému finančnímí problémy a nedostatkem českých jezdců. Oba kluby zároveň tvrdí, že extraligu jako nejvyšší soutěž by měli jezdit jen nejkvalitnější jezdci.

Krokem k dohodě je uvolnění pravidla o využití hosta a zavedení maximálních bodových průměrů pro tým. Pevnou pozici v sestavě nejspíše ztratí i junior, který bude muset být v případě zachování stávajícího systému nasazován do sestavy dle svého bodového průměru.

Přestože pondělní jednání už mělo být pro budoucnost extraligy rozhodující, nestalo se tak a všechny čtyři strany se u jednacího stolu sejdou znovu za dva týdny, v pondělí 25. listopadu.

Označeno štítky: Štítky:

Máte k tomu co říct?