Jan Klatovský vynikajícím výkonem zajistil třetí místo svému týmu ve švédské lize

Po Rusku se závody na ledě pomalu rozbíhají také ve Švédsku. Včera byla ve Strömsundu zahájena švédská ligová soutěž Isracingserien. Utkávají se v ní čtyři družstva posilněná i o zahraniční jezdce. Jedním z nich je i náš Jan Klatovský, pro kterého hned úvodní vystoupení za tým Bockarny skončilo výborným výsledkem. Ve čtyřech jízdách, ve kterých vyjel devět bodů, dokázal porazit téměř kompletní švédskou špičku. Šestého jezdce loňského MS Stefana Svenssona překonal dokonce dvakrát, když jej předjel i v rozjezdu o celkové třetí místo v hodnocení družstev.

Jednoznačným vítězem se stal domácí tým, na čele s ruskými „legionáři“ Danilem Ivanovem a Vitalijem Chomicevičem, takže mu ani nevadilo, že za něj nenastoupil původně nominovaný Franky Zorn. Druhé místo získal tým z Gävle, jehož hlavní hvězdou byl pro změnu jako by nestárnoucí Per Olof Serenius.

Téměř 67 letý Per – Olof (Posa) Serenius byl nakonec hlavní hvězdou i turnaje Santa cup, který se uskutečnil minulou neděli v Örnsköldsviku. V základní části byl neporazitelný, po těžkém zranění se vracející na ledové dráhy, Rakušan Franky Zorn a i ve finálové jízdě se dostal do čela, ale prasklá palivová hadice mu nakonec přisoudila jen čtvrté místo. Z vítězství se tak mohl radovat Posa Serenius, kterému dělali společnost na stupních vítězů Stefan Svensson a Per Anders Lindström.

Tradiční Santa cup se měl skládat ze dvou závodů, ale kvůli pro ledovou plochou dráhu nepříznivému počasí byl závod v Gävle zrušen.

Podobný osud potkal i další závody jež se měly konat o tomto víkendu: v německém Steingadenu, rakouském Weissenbachu (tam se pořadatelé pokusí turnaj uspořádat v náhradním termínu), ale i u nás v Růžené. Zítra, v pondělí 5. ledna, by se měly objevit další informace o budoucnosti letošní ledové sezony v České republice.

Nedostatečně mrazivé počasí mělo za následek i změny data pořádání kvalifikačních soubojů v MS jednotlivců. Po Challenge, které by se mělo konat v rakouském St. Johann am Pongau 24. ledna, bylo o týden, na 17. ledna, posunuto i kvalifikační kolo ve švédském Hallstaviku.

Zároveň se téměř zaplnila startovní listina tohoto závodu. K již dříve známým jménům, mezi kterými figuruje i Antonín Klatovský, přibyla nominace domácích jezdců. Manažer reprezentace Ola Westlund vsadil na mladé závodníky: teprve 17 letého Ove Ledströma, o rok staršího Jimmyho Olséna a 24 letého syna Stefana Svenssona Niclase. Jako náhradníci budou připraveni Daniel Henderson a Mikael Flodin.

Ke změně došlo v rakouské nominaci. S Franzem Zornem bude v Hallstaviku startovat Charly Ebner jr. , zatímco Harald Simon byl jako divoká karta pořadatele nasazen přímo do Challenge v St. Johann.

Jedno volné místo zbývá v holandské nominaci. S Rene Stellingwerfem byl původně nasazen Sven Holstein, ale ten ukončil závodní činnost. Kvalifikačního závodu se nezúčastní ani talentovaný Dirk Werkman, který si při soustředění ve Švédsku zlomil nohu. Posledního účastníka oznámí ruská motocyklová federace po finále svého šampionátu v Ufě.