GP Challenge: o co se jede?

Odpověď na otázku z nadpisu, o co se v sobotu v Lonigu jede, je prostá – o tři postupová místa do seriálu Speedway Grand Prix pro sezonu 2015. Vzhledem k tomu, že s největší pravděpodobností nebude příliš pochybností o udělení divokých karet na příští rok, mají noví zájemci o Grand Prix sobotu ve svém kalendáři zakroužkovanou pořádně silným červeným fixem.

Předně je třeba si říci, že Kenneth Bjerre a Przemyslaw Pawlicki mají problémy se zraněným ramenem, byť jsou každý v jiné fázi rehabilitace. Ohrožen by mohl být zejména start maličkého Dána, který od víkendového zranění ve Vojensu nezávodí a před sobotou se na tom nic nezmění. Shodou okolností jsou oba závodníky Unie Leszno a v případě startu v Itálii je čeká dlouhý noční přejezd na ekstraligové semifinále do Tarnówa. Někdejší tovární jezdec JRM ale musí v Itálii být mezi prvními třemi, protože na elitní osmičku to příliš nevypadá a divoká karta takřka nepřipadá v úvahu.

Ostře sledovaným mužem bude Matej Žagar, jezdec ZP Pardubice útočí na medaili v Grand Prix, a tak by jeho umístění mezi nejlepšími třemi v Itálii, znamenalo jistotu stálého místa ještě pro devátého závodníka seriálu Velkých cen. Výsledkem by pravděpodobně bylo udržení se minimálně jednoho ze švédských jezdců.

Když by v seriálu zůstal Švéd, kromě samotného závodníka a jeho fanoušků by velkou radost měl i i britský promotér BSI, který bude v sobotu patřit mezi velké fanoušky švédské ploché dráhy. Je totiž přirozeně v jeho zájmu, aby mezi stálými mělo Švédsko svého zástupce.

Pro promotéra by totiž bylo velmi složité vměstnat Švéda mezi divoké karty. Na ty si jistě dělají zálusk Niels Kristian Iversen, Darcy Ward, Jaroslaw Hampel a Martin Smolinski. První trojice reprezentuje sportovní zájmy, Němec zase schopnost přivést na stadiony zástupy fanoušků.

Podle informací Przegladu sportowého naopak nabídku na divokou kartu odmítl Emil Sajfutdinov s tím, že se chce stejně jako letos soustředit na polskou a švédskou ligu a na mistrovství Evropy, vedle toho by se ale prý měl objevit v kvalikaci o Grand Prix.

Velmi zajímavá bude situace kolem Jaroslawa Hampela, držitel šesti zlatých medailí z mistrovství světa družstev je sám o sobě jasným kandidátem na divokou kartu. Jenže předvádí v období po SWC kulantně řečeno velmi matné výkony a postup jednoho (nebo dvou) jeho krajanů by pro kapitána polské reprezentace mohl mít nepříjemné následky.

Pod drobnohledem bude i Peter Kildemand, jeden z nejlepších závodníků letošní sezony už dříve vyhlásil Grand Prix jako svůj letošní cíl a dvěma vydařenými závody s divokou kartou se prezentoval v dobrém světle. Nyní může ve dvou dnech korunovat svůj rok, nejprve medailí z mistrovství Evropy, o den později postupem do Speedway Grand Prix.

Bitva o Grand Prix začíná v sobotu od 21 hodin.

Startovní listina:
1 Chris Harris
2 Kenneth Bjerre
3 Nicolas Covatti (divoká karta)
4 Cameron J. Woodward Oliver Berntzon
5 Hans Andersen
6 Linus Sundström
7 Maciej Janowski
8 Mads Korneliussen
9 Matej Žagar
10 Janusz Kolodziej
11 Mattia Carpanese (divoká karta)
12 Peter Kildemand
13 Tomas Hjelm Jonasson
14 Przemyslaw Pawlicki
15 Jason Doyle
16 Nicolai Klindt

17 Martin Smolinski
18 Oliver Berntzon Adrian Miedziński

Průběžné pořadí GP:
1. Greg Hancock 112
2. Tai Woffinden 105
3. Krzysztof Kasprzak 104
4. Nicki Pedersen 101
5. Matej Žagar 97
6. Niels Kristian Iversen 87
7. Chris Holder 80
8. Troy Batchelor 79

9. Fredrik Lindgren 78
10. Darcy Ward 75
11. Andreas Jonsson 74
12. Kenneth Bjerre 70
13. Martin Smolinski 70
14. Jaroslaw Hampel 66
15. Chris Harris 40
16. Michael Jepsen Jensen 38
17. Peter Kildemand 33

 

Označeno štítky: Štítky:

Máte k tomu co říct?