Zítra v Kazachstánu začnou své boje ledoví gladiátoři

Úvodním závodem bude zítra půl hodiny po poledni našeho času zahájena letošní finálová série MS na ledové ploché dráze (Ice Speedway Gladiators World Championship).

Počtvrté v řadě se nejlepší světoví ledaři utkají v od naší republiky přibližně pět tisíc kilometrů vzdáleném Kazachstánu. V předchozích třech případech to bylo na vysokohorské dráze Medeo v Almatech. Tentokrát to bude v nově vybudovaném hlavním městě Astaně.

Nové centrum deváté největší země světa nechal před více než dvaceti lety ve stepi vystavět kazašský prezident Nursultan Nazarbajev. Rychle se rozrůstající město s až sci-fi a megalomanskou architekturou má již téměř milion obyvatel.

Závody ledařských gladiátorů se uskuteční v Ledovém paláci Alau, který byl před několika lety postaven pro soutěže v rychlobruslení při Asijských zimních hrách. Zítřejší závod bude zahájen ve 12.30 a nedělní v 8.30 našeho času.

Jak jsme již na našich stránkách uvedli, závodů se kvůli zranění zad nebude moci zúčastnit náš jediný zástupce mezi nejlepšími světovými plochodrážníky na ledech Jan Klatovský. Stejný osud potkal také mladého ruského jezdce Dinara Valejeva, jenž si při pádu o víkendové Superlize v Ufě zlomil klíční kost. Dinar se po operaci, při které mu byla klíční kost spojena, cítí dobře a zřejmě se bude snažit připravit už na druhou zastávku seriálu, která je na programu za dva týdny v Togliatti.

Tyto dva závodníky v Astaně zastoupí první náhradník seriálu Stefan Svensson a až čtvrtý náhradník Rakušan Charly Ebner. Je to důsledek toho, že druhý a třetí náhradník (Němci Stefan Pletschacher a Max Niedermaier) by se do Astany nestihli včas dopravit, zatímco Charly byl o víkendu již v Rusku na zmíněné Superlize v Ufě.

Divokou kartu pro kazašské závody od pořadatelů obdržel desátý muž ruského šampionátu Andrej Šišegov a jako traťové rezervy budou připraveni domácí Vladimir Čeblokov a Pavel Někrasov. Dnes FIM také oznámilo divokou kartu pro druhý díl seriálu v ruském Togliatti. Podle očekávání ji obdržel vloni stříbrný medailista světového šampionátu, který se letos nešťastně z ruského mistrovství do souboje o světové medaile neprobojoval, Igor Kononov.

Včera byly také oficiálně představeny sestavy pro Mistrovství světa družstev, jež za týden proběhne v ruském Šadrinsku. Soutěže se zúčastní pouze šest národních týmů, neboť Švýcaři se letos nepřihlásili a uvolněné místo žádná jiná federace nezaplnila. Sestavy všech družstev jsou víceméně očekávané. O konečné české se rozhodne 6. února po kontrole Jana Klatovského u lékaře. Pokud by se Jan MS družstev nemohl zúčastnit, zastoupil by ho jako náhradník otec Lukáše Hutly Radek.

Startovní listina LUKOIL FIM Ice Speedway Gladiators World Championshp:

3. – 4. 2. Finále 1 – Astana (KAZ), Ice Palace Alau (400 m), rozhodčí Aleksander Ljatošinskij (UKR)

333. Daniil Ivanov, RUS

16.  Andrej Šišegov, RUS (kazašská licence – divoká karta)

777. Sergej Karačincev, RUS

192. Niclas Svensson, SWE

919. Dmitrij Chomicevič, RUS

800. Jasper Iwema, NL

11.  Ove Ledström, SWE

106. Dmitrij Koltakov, RUS

33.  Johann Weber, D

665. Charly Ebner, AUT

22.  Günther Bauer, D

199. Martin Haarahiltunen, SWE

100. Franky Zorn, AUT

50.  Harald Simon, AUT

81.  Jimmy Olsén, SWE

58.  Stefan Svensson, SWE

17.  Vladimir Čeblokov, KAZ

18.  Pavel Někrasov, KAZ

————————————————

Startovní listina LUKOIL FIM Team Ice Speedway Gladiators World Championship:

10. – 11. 2. Finále – Šadrinsk (RUS), Torpedo (324 m)

RUSKO (manažer Rais Mustafin)

1. Dmitrij Koltakov (c), 2. Daniil Ivanov, 15. Dmitrij Chomicevič

NĚMECKO (manažer Berndt Sagert)

3. Johann Weber (c), 4. Max Niedermaier, 16. Günther Bauer

FINSKO (manažerka Miia – Maria Vespalainen)

5. Matti Isoaho (c), 6. Jussi Nyrönen, 17. Rami Systä

RAKOUSKO (manažer Malcolm Uzzell)

7. Franky Zorn (c), 8. Harald Simon, 18. Charly Ebner

ŠVÉDSKO (manažer Mikael Messing)

9. Niclas Svensson (c), 10. Ove Ledström, 19. Martin Haarahiltunen

ČESKÁ REPUBLIKA (manažer Milan Špinka)

11. Andrej Diviš, 12. Lukáš Hutla, 20. Jan Klatovský (c)

——————————————————————————————

zdroj: fim-live.com, baansportfansite.nl, speedweek.com

foto: FB (FIM Ice Speedway Gladiators World Championship)

 

Označeno štítky: Štítky:

Máte k tomu co říct?