Zemřel František Richter

S téměř tříměsíčním zpožděním se k nám dostala smutná zpráva, že v březnu zemřel ve věku 88 let legendární mariánskolázeňský závodník František Richter (narozen 1931).

František Richter se začal ploché dráze věnovat až v roce 1957 poté, co měl za sebou několik terénních závodů a soutěží. Již rok nato se mohl pochlubit nečekaným třetím místem v mistrovství Československé republiky a hned v následující sezoně pak dokonce vybojoval titul mistra ČSR jednotlivců, k němuž později dokázal přidat ještě stříbrnou (1961) a bronzovou (1962) příčku.

Dlouhá léta byl oporou reprezentace a zasloužil se o historicky první plochodrážní medaili pro naši zemi. Ve světovém finále družstev v Göteborgu 1960 vyválčil spolu s Antonínem Kasperem starším, Jaroslavem Machačem a Lubošem Tomíčkem třetí místo za vítěznými Švédy a druhou Anglií. Byl rovněž prvním československým závodníkem, který se (spolu s Machačem a Volfem) probojoval do tehdy ještě evropského finále na dlouhé dráze. V německém Plattlingu obsadil v roce 1960 vynikající páté místo. Účast ve finále si vybojoval i o rok později, ale v norském Oslo nestartoval.

Mezi velké úspěchy Františka Richtera patří také účast v Evropském finále MS jednotlivců 1960 ve Wroclawi. Dokázal vyhrát i slovenskou Zlatou přilbu v roce 1959. Dle vlastních slov si mimořádně cenil i účasti v sérii Švédsko – výběr Evropy v roce 1960, kde se domácí reprezentace utkala s družstvem tvořeným výběrem nejlepšího jezdce každé země. František Richter si ve třech závodech připsal úctyhodných 23 bodů a byl nejlépe bodujícím členem hostujícího družstva.

František Richter se i po skončení aktivní kariéry zajímal o plochodrážní dění a býval častým hostem především na závodech v Mariánských Lázních, odkud to ze svého chebského bydliště neměl daleko.

Čest jeho památce!

autor: Zdeněk „Steev“ Flajšhanz

Máte k tomu co říct?