Večer se rozhodne o třech účastnících Grand Prix

V německém Landshutu se dnes po dvacáté hodině rozhoří boj o tři postupová místa pro Grand Prix 2019. Ve hře bude šestnáctka jezdců z devíti zemí, mezi nimiž nakonec nebude chybět ani náš Václav Milík.

Václav skončil při kvalifikačním kole v italském Lonigu na nepostupovém pátém místě, ale obdržel od FIM jednu z divokých karet pro Challenge v Landshutu a bude mít tak možnost si účast ve Speedway Grand Prix 2019 vyjet na dráze.

12 jezdců si zajistilo postup do Challenge z kvalifikačních kol a čtyři závodníci obdrželi divoké karty. Kromě Václava Milíka také Piotr Pawlicki (po vyloučení za dotknutí pásky na startu skončil čtvrtý), Robert Lambert (čtvrtý v kvalifikaci ve Slangerup) a pak také Martin Smolinski (šestý v Abensbergu), který dostal divokou kartu jako zástupce pořádající federace.

Německá federace DMSB však jako divokou kartu navrhla Kaie Huckenbecka, ale komise FIM návrh změnila na Martina Smolinského. To se stalo předmětem neshody mezi oběma subjekty. Návrh komise FIM však zůstal nezměněn a stal se vlastně precedensem, neboť vůbec poprvé FIM pozměnila divokou kartu pořadatele.

Martin Smolinski je v Landshutu vlastně doma, protože je kapitánem místního bundesligového klubu Landshut Devils. V Grand Prix byl stálým účastníkem v roce 2014, kdy hned v úvodním závodě na Novém Zélandu zvítězil.

Landshutský plochodrážní klub se na Challenge důkladně připravoval a obdržel i peníze od sponzorů, které mimo jiné použil na koupi nových nafukovacích mantinelů.

Šestnáctku účastníků Challenge můžeme rozdělit na tři skupiny. Na jezdce, kteří v seriálu Grand Prix v současnosti působí, na ty kteří v něm jezdili v minulosti a na ty, kteří by se do něj chtěli premiérově dostat.

Letos v Grand Prix jezdí Craig Cook a Matej Žagar. Zatímco šance Cooka na konečném umístění v první osmičce jsou minimální, v silách Mateje Žagara to jistě je a pokud by se mu to podařilo a v Challenge by se umístil do třetího místa, otevírala by se šance na postup do Grand Prix i pro čtvrtého jezdce v pořadí.

V minulých letech v Grand Prix regulérně startovali Antonio Lindbäck, Niels Kristian Iversen, zmiňovaný Martin Smolinski, Kenneth Bjerre, Krzysztof Kasprzak, Hans Andersen, Piotr Pawlicki a Janusz Kolodziej. Samozřejmě, že by se všichni rádi do seriálu vrátili.

Poslední skupinu tvoří vesměs mladí jezdci, kteří by chtěli pocit plnohotnotného účastníka Grand Prix zažít poprvé na vlastní kůži. Mimo Václava Milíka to jsou nový britský šampion Robert Lambert, první francouzská naděje pro Grand Prix David Bellego, australští mladíci Max Fricke a Jack Holder. Mírnou vyjímkou je dvojnásobný německý šampion Kevin Wölbert, kterému je 29 let.

Všichni účastníci Challenge v Lanshutu mají určitě schopnosti na to do Grand Prix postoupit, rozhodovat bude jak komu bude sedět dráha, dnešní dispozice a pak také samozřejmě velká dávka štěstí.

28.7. Grand Prix Challenge, Landshut (One Solar Arena – 392 m), rozhodčí Christina Turnbull (GB)

1. Václav Milík  – divoká karta
2. Antonio Lindbaeck (SWE)
3. Robert Lambert (GB) – divoká karta
4. Niels Kristian Iversen (DK)
5. Martin Smolinski (D) – divoká karta
6. David Bellego (FRA)
7. Kenneth Bjerre (DK)
8. Craig Cook (GB)
9. Krzysztof Kasprzak (PL)
10. Hans Andersen (DK)
11. Piotr Pawlicki (PL) – divoká karta
12. Max Fricke (AUS)
13. Kevin Woelbert (D)
14. Janusz Kołodziej (PL)
15. Matej Žagar (SLO)
16. Jack Holder (AUS)

17. Valentin Grobauer (D)
18. Max Dilger (D)

zdroj: speedwaygp.com, sportowefakty.pl, speedweek.com

 

Označeno štítky: Štítky:

Máte k tomu co říct?