Vánoční dárek pro Lukáše Hutlu a Andreje Diviše

Krátce před Vánocemi oznámila Komise ploché dráhy AČR českou nominaci pro závody MS a ME 2021 na ledové ploché dráze.

Protože bylo kvalifikační kolo MS ve švédském Örnsköldsviku bez náhrady zrušeno, musela být účastnická místa finálových závodů Ice Speedway Gladiators určena komisí FIM. Dostalo se na 8 národních federací.

Česká republika obdržela 1 místo. Podle dříve přijatých kritérií má právo první nominace nejlepší účastník finálového seriálu šampionátu v uplynulém ročníku. Komise ploché dráhy AČR toto pravidlo akceptovala a nominovala Lukáše Hutlu. Lukášovi jen těsně unikla přímá účast ve finálovém seriálu Ice Speedway Gladiators 2020 a stal se jeho prvním náhradníkem. Dostal příležitost zúčastnit se podniků v Almaty a Togliatti a v konečném pořadí MS mu patřila 16. příčka.

Pro finálový závod ME na ledové ploché dráze, který by se měl uskutečnit 13. března opět v polském Tomaszowě Mazowieckim, jsme obdrželi také pouze jedno místo. AČR však požádal ,aby byl vzhledem k tomu, že patříme ke stabilním účastníkům a poměrně úspěšným zemím v šampionátu, přehodnocen tento stav. Pro závod finále ME 2021 je nominován Andrej Diviš. V nedávno konaném evropském šampionátu byl z české trojice nejúspěšnější, když se umístil na 8. pozici.

Pokud Česká republika získá další místo v ME a uskuteční se závod MČR 2021, získá toto další místo nejlepší jezdec z MČR 2021. Pokud se žádný závod mistrovství ČR 2021 neuskuteční a Česká republika obdrží další místo, má přednost ve volbě Jiří Wildt, druhý český nejúspěšnější jezdec v ME 2020.

Finálový seriál MS jednotlivců Ice Speedway Gladiators má v kalendáři pouze dvě zastávky (ruské Togliatti a německý Berlín) a i jejich pořádání je nejisté. Nejen kvůli omezením spojeným s pandemií koronaviru, ale i kvůli sankcím mezinárodního sportovního soudu CAS, který potrestal Rusko za dopingové prohřešky zákazem pořádání soutěží MS až do konce roku 2022. Vzhledem k tomu, že se doping v ruském motoristickém sportu neobjevil, je možné, že Togliatti dostane výjimku, ale o tom se bude rozhodovat až po Novém roce.

MS jednotlivců na ledové dráze – Ice Speedway Gladiators Championship:

13.- 14.2. Finále 1- 2, Togliatti (RUS)

06.- 07.3. Finále 3- 4, Berlín (D)

obsazení: Německo 3, Rusko 2, Švédsko 2, Rakousko 2, Nizozemí 2, ČR 1, Itálie 1, Finsko 1 + Danil Ivanov (RUS) – mistr světa 2020 + divoká karta pořadatele

Finále ME na ledové dráze – 13.3. Tomaszów Mazowiecki (PL)

obsazení: ČR 1, Velká Británie 1, Rakousko 2, Německo 2, Itálie 1, Švýcarsko 1, Nizozemí 1, Rusko 2, Polsko 1, Finsko 2, Švédsko 2

zdroj: Komise ploché dráhy AČR, speedweek.com

foto: Jesper Veldhuizen (baansportfansite.nl)

Máte k tomu co říct?