Vaculík triumfoval v první Grand Prix 2017

Fanoušci seriálu SGP se konečně dočkali. V sobotu se ve slovinském Kršku prvním závodem otevřela nová sezóna. A dělo se nečekané, namísto favoritů vyčnívali hlavně nováčci nebo navrátilci. Největší radost ale museli mít slovenští fanoušci, které potěšil nejen skvělým výkonem ale hlavně celkovým vítězstvím Martin Vaculík, který posbíral dohromady šestnáct bodů. Skvělý comeback do sestavy SGP. Pro Martina to bylo teprve druhé vítězství v Grand Prix, poprvé se z prvenství radoval v roce 2012 v polském Gorzowě. Druhý skončil překvapivě Švéd Fredrik Lindgren, kterému se po trápení v minulém ročníku zdá se vrátila forma. A na třetí příčce se umístil úplný nováček, Polák Patryk Dudek, který za sebou ve finálové rozjížďce nechal smolaře loňského roku, Jasona Doyla. Na stupních vítězů tak stála po prvním podniku sezóny stejná trojice, jako na konci loňské kvalifikace pro letošní šampionát.

Dvojice Patryk Dudek a Martin Vaculík vyčnívala už od začátku. Oba vyhráli hned první dvě své rozjížďky a od první chvíle se drželi a čele tabulky. To Fredrik Lindgren začínal na daleko méně atraktivnějším vnějšku, který byl hlavně zpočátku dost nevýhodný, a tak se dopředu propracovával až postupně. Dobře se dařilo ale také Gregu Hancockovi, či domácímu miláčkovi Mateji Zagarovi. Základní sazbu rozjížděk ale nakonec ovládl navrátilec do sestavy, Rus Sayfutdinov, který však sáhl při volbě dráhy v semifinále po modré, na níž jej poté dokázalo zavřít ze stran duo Doyle a Dudek. Do finále se tak tento dravý závodník neprotlačil. Do semifinále se pak těsně probojoval také Dán Iversen.

O další velké překvapení se postaral jeden z hlavních favoritů, Tai Woffinden, který sice nezačal špatně a dlouho se držel v top osmičce, ale nepodařil se mu konec základní části a osm bodů mu nakonec těsně nestačilo. Až nečekaně příliš pak ale ztrácel bronzový z loňského ročníku, Polák Zmarzlik, který získal v Kršku jen šest bodů a za očekáváním zaostali určitě i Nicki Pedersen s třemi body, Antonilo Lindback s jedním a Chris Holder se šesti. Především první dva jmenované úvod sezóny vůbec nezastihl v dobré formě. Do semifinále se pak nedostali vedle divoké karty, Nicka Škorji ani mladí Poláci Janowski a Pawlicki.

Sestava je letos až neuvěřitelně nabitá a dá se očekávat velmi vyrovnaný ročník, proto zatím první výsledky zase tolik nejspíš nenapovídají. Hned první závod ale dokonale ukázal, jak nevyspytatelná a zajímavá letošní sezóna bude.

Konečné pořadí závodu:

1. Martin Vaculík – 16
2. Fredrik Lindgren – 16
3. Patryk Dudek – 13
4. Jason Doyle – 12
5. Emil Sayfutdinov – 12
6. Greg Hancock – 11
7. Matej Zagar – 10
8. Niels-Kristian Iversen – 9
9. Tai Woffinden – 8
10. Piotr Pawlicki – 7
11. Bartosz Zmarzlik – 6
12. Maciej Janowski – 6
13. Chris Holder – 6
14. Nicki Pedersen – 3
15. Antonio Lindback – 2
16. Nick Škorja – 1

foto: Wojta Zavřel (wojta-foto.cz)

Máte k tomu co říct?