V Togliatti začíná Ice Speedway of Nations

V sobotu a neděli se na moderním stadionu Anatolije Stěpanova v ruském Togliatti uskuteční MS družstev na ledové ploché dráze, jež se po vzoru motokrosu nebo klasické ploché dráhy přejmenovalo na Ice Speedway of Nations. Zajímavostí je, že stejná soutěž na klasické ploché dráze se v červenci pojede také na tomto stadionu.

Historie MS družstev na ledové dráze má přesně 40 let. První ročník se odjel v roce 1979 a za tu  dobu pouze čtyřikrát nezvítězil ruský (sovětský) tým. V roce 1983 slavili zlaté medaile jezdci Německa a v letech 1985, 1995 a 2002 Švédové.

V letošním ročníku se představí sedm družstev: domácí Rusko, Německo, Rakousko, Švédsko, Finsko, Kazachstán a Česká republika. Týmy se po oba dny střetnou ve 21 jízdách, novinkou ale bude, že o držitelích zlaté medaile rozhodne až závěrečná 43. jízda tkzv. Velké finále. V něm se střetnou nejlepší dva celky. Na předtím získané bodové zisky však nebude brán zřetel. Při bodování Velkého finále 8,5,2 a 0 titul mistrů světa zajistí vítěz Velkého finále. Tato změna má zřejmě za cíl zbrzdit dominanci ruských jezdců a zdramatizovat souboj o titul až do poslední jízdy.

Při zranění našich nejlepších ledařů Jana Klatovského a Lukáše Hutly budou Českou republiku v Togliatti reprezentovat Andrej Diviš, Jan Klauz a Lukáš Volejník, v roli manažera se představí Radek Hutla. I přes složité podmínky v Čechách se snažili co nejlépe připravit, k čemuž jim pomohla i účast na mistrovství Evropy v Ufě minulý víkend. Jejich cílem zřejmě bude boj o celkové páté místo s týmy Finska a Kazachstánu.

Na včerejším tréninku se představili všichni nominovaní jezdci a tak se dá očekávat, že do závodu vystartují i ti kteří se potýkají s různými zraněními. Franky Zorn se zraněním nohy a chodidla ze závodu v Almaty. Martin Haarahiltunen se zraněním po pádu v Šadrinsku, Ove Ledström s tržnou ránou na ruce, kterou muselo zpravit sedm stehů a Stefan Pletschacher, který se potýká s bolestivým zánětem ramene.

Dnešní závod startuje ve 13 hodin našeho času a zítřejší v 11 hodin. On- line výsledky lze sledovat zde https://live.baansportfansite.nl/event/345/ice-speedway-of-nations-dag-1-togliatti.html

16. – 17. 2. FIM Ice Speedway of Nations, Togliatti (stadion Anatolije Stěpanova, 300 m)

Německo: 1. Max Niedermaier (c), 2. Stefan Pletschacher, 15. Johann Weber

Rakousko: 3. Franky Zorn (c), 4. Charly Ebner, 16. Josef Kreuzberger

Švédsko: 5. Martin Haarahiltunen, 6. Ove Ledström, 17. Niclas Svensson (c)

Finsko: 7. Tomi Tani (c), 8. Matti Isoaho, 18. Jussi Nyrönen

Kazachstán: 9. Sergej Serov, 10. Vladimir Čeblokov, 19. Denis Slepuchin

Rusko: 11. Danil Ivanov, 12. Dmitrij Koltakov, 20. Dmitrij Chomicevič

Česká republika: 13. Andrej Diviš, 14. Jan Klauz, 21. Lukáš Volejník

zdroj: fim-live.com, vk.com/ speedway russia, speedweek.com

foto: David Reygondeau (Good- Shoot.com)

Označeno štítky: Štítky:

Máte k tomu co říct?