V Plzni se zítra pojede o evropské medaile

Na borském stadionu v Plzni probíhají poslední přípravy na zítřejší finále Evropského poháru mládeže ve třídě do 125 ccm, ve kterém se od 15 hodin střetne 24 jezdců ze 7 zemí o titul nejlepšího evropského plochodrážníka v této kategorii.

Mezi šesticí nominovaných českých jezdců pro Evropský pohár mládeže ve třídě do 125 ccm je i trojice z pořádajícího klubu PK Plzeň.

Vydařenou sezónu Matěje Frýzi, dvě druhé příčky v soutěžích mistrovství ČR a dalších pět umístění na stupních vítězů, přerušila zlomenina nohy. Po jejím zhojení se Matěj ve středu druhým místem v závodu mistrovství republiky v Pardubicích úspěšně vrátil na plochodrážní dráhu. Věříme tak, že se mu bude dařit i při Evropském poháru.

Povedenou sezónu prožívají i Štěpán Ševčík, vždyť mu průběžně patří třetí příčka v českém šampionátu na klasických dráhách a také Pepa Černý, který v národním šampionátu drží čtvrté místo a ve Speedway Mini Cupu také čtvrté.

Největším z našich „želízek v ohni“ bude lídr českého šampionátu Vojtěch Šachl startující za SC Chabařovice. Vojta už má na svém kontě i dvě medaile z Evropských pohárů třídy do 125 ccm, což jsou vlastně mistrovství Evropy v této kategorii. Vloni vybojoval stříbro v Toruni a před dvěma lety v Divišově převzal bronz za třetí místo. Takže se dá snadno uhádnout, že bude chtít v Plzni svou sbírku medailí doplnit i o tu chybějící, tedy tu z nejcennějšího kovu. Českou republiku budou také reprezentovat vedoucí jezdec národního mistrovství na krátké dráze Adam Bednář z pražské Markéty a Dominik Hrbek ze Zlaté přilby Pardubice, kterému ve stejném šampionátu prozatím patří třetí příčka.

Kromě českých jezdců, kteří jsou v Evropském poháru třídy do 125 ccm se šesti tituly historicky nejúspěšnější reprezentací a navíc ovládli poslední čtyři ročníky, se v Plzni představí zástupci dalších šesti zemí: Německa, Velké Británie, Polska, Estonska, Ukrajiny a Nizozemí.

Celkem 24 jezdců bude v závodě rozděleno do dvou skupin po 12. Z každé pak nejlepší čtveřice postoupí do dvou semifinálových jízd a z nich vždy dva nejlepší do rozhodujícího finále, které určí držitele medailí.

Dnes došlo také k pár změnám ve startovní listině, které udělaly radost mladým jezdcům z pořádajícího klubu, neboť k Matěji Frýzovi a Štěpánu Ševčíkovi do ní přibyli další dva. Pepa Černý se posunul z pozice náhradníka na startovní číslo 7 a Oliver Schmid nahradí ukrajinského závodníka na čísle 25.

Oliver Schmid pochází z Města Touškov a teprve před pár dny oslavil dvanácté narozeniny. Naplno trénovat na plochodrážním motocyklu začal až letos na jaře. Šlo mu to tak dobře, že už v červnu mohl vystartovat do svého prvního závodu. Oliver se snaží odjet co nejvíce závodů ať už na krátké nebo klasické dráze. Na té se mu ve středu v Pardubicích podařil i jeho prozatím nejlepší výsledek, když v závodě mistrovství ČR vybojoval pět bodů, díky kterým obsadil konečné čtvrté místo.

Kromě České republiky bude mít v Evropském poháru největší zastoupení Německo. Šestice plochodrážníků je opravdu různorodá. Tři z nich jsou dívky. Alinu Sassenhagen jsme už letos v Plzni viděli. Při mistrovství ČR obsadila solidní 7. příčku a při červnovém závodě v Míšni skončila čtvrtá. O pozici lepší ve stejném mítinku byla Freyja Redlich, zatímco Mascha Schwend vyhrála nedávný závod v Parchimu.

Vítězem červnového závodu v Míšni se stal Mario Häusel, který předloni trénoval i na našem stadionu. Zajímavostí je, že jeho maminka pochází z Afriky. Další z německých reprezentantů 12 letý Kacper Cymerman pro změnu pochází z polské Wroclawi, ale v současné době žije v bavorském Olchingu. V Míšni obsadil druhou příčku.

Posledním jezdcem s německou licencí je Lester Matthijssen. Lester je vlastně Nizozemec a jeho otcem je bývalý mistr Evropy na plochodrážních sajdkárách William Matthijssen. Lestera jsme letos mohli vidět při závodech na malé dráze v Mariánských Lázních i na tréninku v Plzni.

Druhým nizozemským zástupcem bude Niek Meijerink. Ten na sebe vloni upozornil 7. místem při Světovém poháru na dlouhé dráze ve Vechtě.

Čtyřčlenná by měla být britská reprezentace. Nejúspěšnějším z ní je Max Perry, jenž zmíněný Světový pohár ve Vechtě dokázal vyhrát a získal tak zlatou medaili. Max je také několikanásobným mistrem Velké Británie na trávě a před několika dny vyhrál i podnik britského šampionátu. V Evropském poháru v loňském roce skončil 7.

Otcem Ace Pijpera je vynikající nizozemský jezdec na dlouhé a travnaté dráze Theo Pijper. Theo několik sezón startoval také v britských profesionálních ligách a v Británii se i usadil, proto jeho synové závodí za Velkou Británii. Ace i mladší bratr Stene už si letos plzeňskou dráhu také vyzkoušeli.

Ben Trigger je synem bývalého manažera Plymouth Devils Lee Triggera, za které v té době závodil i náš Zdeněk Simota. Ben si z nedávných závodů britského šampionátu připsal dvě třetí místa. V loňském ročníku Evropského poháru v Toruni obsadil 15. pozici. Posledním členem britského týmu bude William Cairns, ten na sebe letos upozornil vítězstvím v závodě britského mistrovství třídy do 125 ccm ve Scunthorpe.

Tříčlenná je polská nominace a měla by být stejná jako při červencovém závodě mistrovství ČR na borském stadionu. Maksymilian Pawelczak, Antoni Kawczyński a Mikolaj Duchiński se v něm po rozjezdu s naším Štěpánem Ševčíkem seřadili na třetím až pátém místě. Pawelczak navíc před pár týdny vyhrál dva závody polského mistrovství na krátkých dráhách a Kawczyński se v zimě stal polským šampionem v ploché dráze na šroubkách na ledě.

V Estonsku se v posledních letech snaží vychovávat mladé plochodrážníky. Jak se jim to daří nám předvede dvojice Frido Ving Viidas a Silvar Avi. Frido Ving Viidas už startoval v předchozích dvou ročnících Evropského poháru. Vloni skončil 9. a předloni dokonce 7. Letos je po třech závodech na čele Baltic Speedway League. Jeho mladší kolega Silvar Avi je ve stejné soutěži prozatím na třetím místě za Finem Otto Raakem, ten byl k Evropskému poháru původně také přihlášen, ale jeho federace jej nakonec byla nucena odhlásit.

Kvůli zranění byl ukrajinskou federací odhlášen také Michajlo Tymoščuk. Za Ukrajinu tak bude startovat osamocený Roman Kapustin z Rovna. V loňském roce skončil v Evropském poháru na slušném 11. místě.

Doufáme, že zahraniční účastníci nebudou mít žádné potíže s cestou a všichni zdárně k závodům dorazí, aby mohly být co nejzajímavější a nejpestřejší.

Závod Evropského poháru mládeže je pod záštitou 1. náměstka primátora města Plzně Mgr. Romana Zarzyckého a je uskutečněn za finanční podpory Plzeňského kraje.

Věříme, že uvedení mladí plochodrážníci zítra od 15 hodin předvedou zajímavé a dramatické souboje na dráze a na čele budou vidět i čeští zástupci.

Závodu bude předcházet dopolední trénink, který začne v 10:30 hodin.

29.8. Evropský pohár mládeže ve třídě do 125 ccm – Finále, Plzeň, rozhodčí Pavel Váňa

Startovní listina:

Skupina A:

1. Silvar Avi, Estonsko

2. Ace Pijper, V. Británie

3. Kacper Cymerman, Německo

4. Vojtěch Šachl, ČR

5. Lester Matthijssen, Nizozemí (německá licence)

6. Dominik Hrbek, ČR

7. Josef Černý, ČR

8. Matěj Frýza, ČR

9. Roman Kapustin, Ukrajina

10. Maksymilian Pawelczak, Polsko

11. Alina Sassenhagen, Německo

12. Mascha Schwend, Německo

Skupina B:

21. Adam Bednář, ČR

22. Mikolaj Duchiński, Polsko

23. Frido Ving Viidas, Estonsko

24. Max Perry, V. Británie

25. Oliver Schmid, ČR

26. Štěpán Ševčík, ČR

27. Mario Häusel, Německo

28. Ben Trigger, V. Británie

29. Niek Meijerink, Nizozemí

30. Antoni Kawczyński, Polsko

31. William Cairns, V. Británie

32. Freyja Redlich, Německo

Označeno štítky: Štítky:

Máte k tomu co říct?