Švédskou GP ovládl Maciej Janowski, lídr Woffinden nezvládl finále

Po dánské štaci se nejsledovanější plochodrážní šampionát jednotlivců přesunul s týdenním odstupem do švédského Hallstaviku, kde čekalo nejlepší světové závodníky čtvrté kolo seriálu SGP. Nic moc nečekaného se však ve Švédsku nedělo. Nejlepší letošní jezdci podle tabulky dále poctivě sbírali nejvíce bodů a odskakovali zbytku startovního pole. Za zmínku jistě stojí krásné třetí místo zatím letos spíše nevýrazného Zmarzlika, který nestačil jen na domácího Lindgrena a krajana Janowského, který se radoval z triumfu. Čtvrtý skončil opět skvělý Woffinden, na něhož v parádní finálové jízdě místo na stupních vítězů už nezbylo. I tak ale svůj náskok na pozici lídra opět navýšil.

Od začátku se nejvíce dařilo Woffindenovi a Sayfutdinovi, kteří šli do semifinále také jako lídři. Nejzdatněji jim pak sekundoval domácí Lindgren a ještě o bod úspěšnější Janowski, který dojel ve své první jízdě večera poslední, ale od té doby už jen vyhrával. S touto čtveřicí se do semifinále probili také Zmarzlik, Hancock, Doyle a Laguta. Zatímco Woffinden svou jízdu suverénně vyhrál s Lindgrenem daleko za zády, Sayfutdinov si nečekaně vybral vnitřní okraj dráhy, z něhož jediného během večera ztrácel body, a ani nadvakrát neodstartoval dobře. Místo něj tak zbylo ve finále místo na Zmarzlika, který dojel do cíle za Janowskim.

Finálová jízda pak byla minimálně pro oko diváka skvělá. Favorit Woffinden odstartoval dobře, ale o něco lépe na tom byl Janowski, který jej na výjezdu z první zákruty zavřel. Brit se ale nevzdával, zůstával na vnějšku a nechtěl se smířit s druhým místem, což jej nakonec stálo i stupně vítězů. Po vnitřku se přes něj prohnali nakonec i Lindgren a Zmarzlik. Woffinden tak letos nechyběl zatím v žádném finále a výsledky zatím jasně ukazují, že v nich jede vabank, buďto vítězí, nebo úplně prohrává. Dvě první a dvě čtvrtá místa jsou toho jasným důkazem.

Žádné větší překvapení se v tomto závodě neudálo. Možná maličko překvapivá by mohla být absence Patryka Dudka v play-off, ale jinak se papírové předpoklady tentokrát nikterak výrazně nemýlili. Velmi dobře a rychle působil na dráze Jonsson s divokou kartou, ale ani on pořadím nijak nezamíchal a skončil desátý. Cook na čtvrtý pokus konečně získal více než dva body a Pedersen, Pawlicki a Vaculík se opět trápili. Nejblíže semifinále byl z nepostupujících Slovinec Zagar.

Výsledky 4. kola SGP v Hallstaviku:

1. Maciej Janowski – 18
2. Fredrik Lindgren – 15
3. Bartosz Zmarzlik – 13
4. Tai Woffinden – 16

5. Emil Sayfutdniov – 14
6. Greg Hancock – 10
7. Jason Doyle – 9
8. Artem Laguta – 8
9. Matej Zagar – 7
10. Andreas Jonsson – 7
11. Chris Holder – 7
12. Patryk Dudek – 6
13. Craig Cook – 3
14. Nicki Pedersen – 3
15. Przemyslaw Pawlicki – 1
16. Martin Vaculík – 1

Průběžné pořadí šampionátu po 4. kole:

1. Tai Woffinden – 65
2. Fredrik Lindgren – 54
3. Emil Sayfutdinov – 48
4. Maciej Janowski – 47
5. Greg Hancock – 41
6. Artem Laguta – 41
7. Patryk Dudek – 36
8. Bartosz Zmarzlik – 36

9. Jason Doyle – 35
10. Chris Holder – 31
11. Matej Zagar- 28
12. Nicki Pedersen – 25
13. Przemyslaw Pawlicki – 14
14. Craig Cook – 9
15. Niels Kristian Iversen – 9

zdroj: speedwaygp.com

Máte k tomu co říct?