Roman Mády tragicky zahynul

V pátek odpoledne tragicky zahynul člen PK Plzeň a zároveň bývalý plochodrážní závodník, dvacetiletý Roman Mády z Nové Vsi u Plzně.

Roman už v ranném dětství propadl lásce k motocyklům. Nejprve začínal s motokrosem a v přibližně deseti letech objevil plochou dráhu, která se mu tak zalíbila, že se jí začal věnovat na plno, v čemž jej významně podporovala i jeho rodina. Postupně přicházely i první soutěžní úspěchy.

V roce 2012 stříbrná medaile v juniorském mistrovství ČR ve třídě do 125 ccm a v následujícím roce pak  Roman dokonce vybojoval titul mistra České republiky ve stejné objemové třídě, když se mu v závěrečném závodě, na domácí dráze v Plzni, podařilo vyjet maximální počet bodů. Celkem sedmkrát se po závodech národního šampionátu postavil na stupně vítězů. Za tyto úspěchy byl vyhlášen plzeňským sportovcem roku 2013 mezi staršími žáky.

Svými výkony si Roman zajistil i reprezentační vesty pro závody světového a evropského poháru. Nejlépe se mu z nich vydařil Evropský pohár 2014 v Plzni. Po základní části měl na svém kontě 11 bodů a jen méně štěstí při losu jej stálo postup do velkého finále. Celkově obsadil 10. místo.

V létě 2014 už Roman trénoval i na „půllitru“. Při jednom takovém tréninku, přesně 30. července ve Slaném, utrpěl po nezaviněné kolizi velmi vážný úraz hlavy. Po mnohahodinových operacích v pražské motolské nemocnici se jeho stav postupně zlepšoval. Roman se naštěstí ze všech zranění téměř plně uzdravil, ale k závodění se již nevrátil. Přesto na motocykly ani plochou dráhu nezanevřel a dál chodil sledovat závody a tréninky.

Bohužel s Romanem už se nepotkáme ani na borském plochodrážním stadionu ani při Zlaté přilbě v Pardubicích, jeho mladý život v pátek předčasně přeťala nešťastná nezaviněná dopravní nehoda.

Čest jeho památce!

 

foto: Jesper Veldhuizen, Wojta Zavřel a FB Romana Mádyho

 

Máte k tomu co říct?