Polsko vládlo i na Světových hrách

Na přelomu dvou prázdninových měsíců se v polské Wroclavi odehrávají Světové hry, na nichž se tentokrát mezi jinými neolympijskými sporty představila i plochodrážní smetánka. V závodě družstev se představilo hned sedm národních celků, z nichž se nejlépe nakoenc dařilo favorizované domácí družině. Nejvíce jí šlapal na paty australský celek, který táhl aktuálně nejlepší závodník skvěta, Jason Doyle. Švédsko bylo třetí a papírově silné Dánsko podruhé v krátkém rozmezí na svétové scéně vyhořelo, stačilo jen na Brity.

Světové hry jsou takovou malou Olympiádou, která se koná každé čtyři roky a je určena pro neolympijské sporty. Každá pořadatelská země má ale vždy možnost zařadit na program i sporty, které nebývají jejich pravidelnou součástí, tudíž nebylo žádným překvapením, když se ve Wroclavi rozhodlo o tom, že se na těchto Světových hrách představí i plochá dráha.

V turnaji vypsaném pro sedm celků se zpočátku nejlépe dařilo favorizovaným Polákům, které táhla dvojice Zmarzlik a Janowski. Třetí nominovaný, Patryk Dudek, při svém jediném startu nepřesvědčil, a tak do závodu více nezasáhl a vše bylo jen na jeho spolujezdcích. V závěsu za domácím celkem se zpočátku s velkými problémy drželi Švédi a Australané. Protinožce táhl lídr šampionátu SGP, Jason Doyle, ale jeho parťáku Holderovi se vůbec nedařilo. Pro druhou půli závodu jej tedy nahradil Max Fricke a Austrálie se na Poláky začala dotahovat. Nakonec je dokázala v tabulce i o bod předskočit, což stačilo k tomu, aby postoupila po absolvování všech šesti soubojů s každým soupeřem přímo do finále.

Favorizované Polsko tak muselo nečekaně do baráže v níž se střetlo s třetími Švédy. A ani zde si při cestě za vytuženým vítězstvím domácí nevedli zcela přesvědčivě. Nakonec ale udrželi proti tandemu Lindback a Lindgren remízu, což jim díky většímu počtu bodů po základní části už stačilo. Švédská dvojice tak skončila celkově třetí i přes to, že během celého závodu dokázala porazit jen ruského konkurenta. Ve zbylých šesti rozjížďkách jen remizovala. Domácí tým se tak dostal do finále, v němž už šlo o vše. Dvojice Janowski a Zmarzlik ale zvládla tlak fantasticky a o svém prvenství rozhodla porážkou Austrálie v poměru 5:1.

Za medailovými příčkami skončil pak jen těsně černý kůň závodu, Německo. Němci byli v závodě obrovským překvapením, v nominaci chyběla největší hvězda Smolinski a s Němci tak nikdo nepočítal, to byla však chyba. Začátek jim sice nevyšel, ale pak už šel německý tým tvrdě za senzačním postupem do play-off, který mu unikl nakoenc o tři body. Páté bylo Rusko, kterému nestačilo ani devět bodů náhradínka Sajfutdinova, a až šesté skončilo Dánsko. Země Lega letos prožívá na světové úrovni velmi bídný rok, ne nějž určitě nebude vzpomínat v nejlepším. Nejhůře se pak dařilo Velké Británii, skvělý Steve Worrall sice vyjel devět bodů, ale jeho kolegové přidali už jen další dva body. Dva aktuálně nejspíš nejlepší Britové, Woffinden a Cook, však v sestavě chyběli.

Výsledky závodu:

1. Polsko – 23+5
Bartosz Zmarzlik – 15+3
Maciej Janowski – 7+2
Patryk Dudek – 1

2. Austrálie – 24
Jason Doyle – 15+0
Max Fricke – 7+1
Chris Holder – 2

3. Švédsko – 20
Fredrik Lindgren – 11
Antonio Lindback – 9

4. Německo – 17
Kai Huckenbeck – 12
Erik Riss – 5

5. Rusko – 16
Emil Sajfutdinov – 9
Andrij Kudrjašov – 5
Viktor Kulakov – 2

6. Dánsko – 15
Kenneth Bjerre – 6
Michael Jepsen Jensen – 6
Niels Kristian Iversen – 3

7. Velká Británie – 11
Steve Worrall – 9
Danny King – 2
Robert Lambert – 0

zdroj: sportowefakty.pl

Máte k tomu co říct?