Polsko: Unia Leszno je mistrem Extraligy, Milíkův tým je stříbrný

Nejslavnější plochodrážní liga světa se dočkala svého letošního vyvrcholení. V neděli se totiž na wroclawském oválu rozhodlo o tom, kdo se stal polským mistrem roku 2017. Tým Václava Milíka tomu byl hodně dlouho blízko a domácí fanoušci mu věřili do poslední chvíle stejně, jako snad také všichni ti čeští. Ale nakonec marně. Dramatické Velké finále ovládla nakonec zkušenější Unia Leszno, historicky nejúspěšnější celek Polska. Pro Unii je to již patnáctý titul.

Finále PGE Extraligy

Betard Sparta Wroclaw – FOGO Unia Leszno 45:45 (86:94)
Maksym Drabik 12, Tai Woffinden 9, Maciej Janowski 7+1, Szymon Wozńiak 6+1, Damian Drózdz 4+1, Andžejs Lebedevs 4+1, Václav Milík 3+1 – Piotr Pawlicki 14, Emil Sayfutdinov 12+1, Janusz Kolodziej 11+1, Grzegorz Zengota 4+2, Bartosz Smektala 2+1, Peter Kildemand 1, Dominik Kubera 1

Vyvrcholení nejvyšší polské ligy obstaralo fantastické drama plné zvratů. Leszno mělo po domácí výhře k titulu dobře nakročeno, ale Sparta vyhrála všechny tři první rozjížďky, a hned na začátku tedy bylo vyrovnáno. Pak se týmy chvíli přetahovaly o vedení, ale Sparta odskočila po chvíli na rozdíl dvou bodů, který si dlouho držela. To byla titulu již velmi blízko. Jenže Leszno prožilo závěr hodný historicky nejlepšího polského týmu. Ve třinácté rozjížďce vyrovnalo výhrou 4:2 a v posledních dvou volených rozjížďkách rozmetalo wroclawské naděje na prach dvěma triumfy v poměru 5:1. Díky remíze z odvety tak Leszno může slavit zasloužený titul.

Český reprezentant Václav Milík v rozhodujícím závodě týmu příliš nepřispěl. Po návratu Drabika jej kouč přesunul do jiné role a v té se Čechovi vůbec nedařilo. Přesto Václav prožil v barvách Wroclawi další senzační sezónu, i když jí chyběla ona zlatá tečka.

Boj o 3.místo PGE Extraligy

Falubaz Zielona Góra – Stal Gorzów 0:0 (38:52)

Odvetný závod souboje o třetí místo byl pro špatné podmínky pro závod odložen. O jeho výsledku Vás informujeme později zvláštním článkem.

Finále 1. Nice Ligy

Unia Tarnów – Wybrzeze Gdańsk 50:40 (82:80)
Jakub Jamróg 11+2, Artur Mroczka 10+2, Kenneth Bjerre 10+1, Artur Czaja 9+1, Peter Ljung 6, Patryk Rolnicki 4+1, Kacper Konieczny 0 – Anders Thomsen 15, Kacper Gomólski 11, Troy Batchelor 5+1, Mikkel Bech Jensen 4, Dominik Kossakowski 3+1, Marcin Turowski 1+1, Hubert Legowiak 1

O titulu je rozhodnuto a jak jsme již avizovali, Gdańsk může hodně smutnit. Na domácí půdě totiž jel výborně, ale závod byl pro nepřízeň počasí předčasně ukončen, takže si domácí nemohli vypracovat dostatečný náskok. A Tarnów toho v odvetě dostatečně využil. Jel přesně tak, jak potřeboval a držel se o kousek před soupeřem. Až do poslední chvíle však o mistru soutěžního ročníku 2017 1. Nice Ligy rozhodnuto nebylo. V patnácté rozjížďce už však hosté zabrat nedokázali a remíza stačila Unii. Ta tak slaví díky dvěma bodům náskoku v celkovém součtu dvojzápasu vysněný titul a zároveň postup do vyšší soutěže. Gdańsk bude muset o Extraligu zabojovat v baráži proti Toruńi.

zdroj: speedwaynews.cz

Máte k tomu co říct?