Několikanásobný účastník SGP na stadionu v Čakovicích

Přítomnost startmaršála pražské Markéty Stanislava Klenovce na bývalém plochodrážním stadionu v Čakovicích vysvětluje a potvrzuje název článku. Stanislav Klenovec chyběl u pásky při SGP v Praze pouze jednou, a tak byl největší hvězdou naší výpravy do minulosti.

Velmi dojemné bylo, když hned po příjezdu na stadion jako první odešel do míst jemu dobře známých, a to jest přibližně do místa startu čakovického oválu. Jen co jsme se dotrousili za ním, byli jsme upozorněni, že u něj můžou objevit chlapácké slzy. Na ty nakonec nedošlo, ale začalo vyprávění o jedné velké historii stadionu a zdejšího závodění, které pan Klenovec zažil jako závodník i jako muž, který závodníky umravňuje na startu.

Čakovický ovál byl plochodrážní od roku 1971 do roku 1994 a za tu dobu poznal národní ligové závody, ale i závody mezinárodní. Dráha zde byla úzká a tím pádem náročná technicky. Její načervenalý povrch připomíná dnes materiál oválu ve Mšeně. Na dobových fotografiích Stanislava Klenovce jsme mohli vidět kompletní českou špičku v čele s Jiřím Štanclem, Václavem Vernerem, Tomášem Topinkou a dalšími.

V naší výpravě byl také Filip Hájek, nadějný juniorský závodník AK Markéta. Ten se svým otcem a mechanikem v jedné osobě okamžitě poznali, že ovál má každou zatáčku jiného poloměru a jsou obě dost natáhlé.

Zatáčky s budovou časoměřičů jsou jedinou dochovalou věcí plochodrážního stadionu. Budova u startu byla ve své spodní části průjezdná a za ní se nacházelo osmnácti místné depo. V zatáčkách jsou dnes již jen zbytky mantinelů a v té po startu se nám v suti podařilo najít plochodrážní pneumatiku. Takhle úspěšná byla naše archeologická činnost.

Po ukončení plochodrážní činnosti se dráha využívala na pro závody automobilů na ovále a v současnosti slouží už jen fotbalovému oddílu.

Poděkování od nás patří činovníkům fotbalového klubu TJ Avia Čakovice za umožnění vstupu na stadion, Stanislavu Klenovcovi, že si na nás udělal čas a Filipu Hájkovi s tátou za dokreslení plochodrážní atmosféry.

foto: Michal Kohout

  1. Jak jsem fanda dlouhé ploché dráhy, tak musím říct, že mi úplně rve srdce, když vidím fotky zaniklých plochodrážních stadiónů. U nás v Mariánkách v Hamrníkách jsme kdysi dávno také měli speedway….

Máte k tomu co říct?