Nakonec vydařené odpoledne českých juniorů v Plzni

Nad sobotním konáním finále Evropského poháru mládeže ve třídě do 125 ccm, kvůli nočnímu dešti, dlouho visel otazník. Jako správné se však ukázalo rozhodnutí vedení závodu odložit trénink, aby dráha mohla více proschnout. Samotný závod tak začal ihned po tréninku a v rychlém tempu úspěšně a bez žádných komplikací dospěl až do svého finále.

Na stadion dorazivší příznivci ploché dráhy, proto mohli sledovat líté souboje 24 mladých jezdců a jezdkyň ze 7 zemí.

K naší radosti patřili k nejúspěšnějším čeští reprezentanti. Hned tři se dokázali probojovat do semifinále a následně i do finále. V něm byl nejlepší Adam Bednář z pražské Markéty, který teprve za pár dní oslaví 13. narozeniny. V celém závodě nenašel přemožitele a při slavnostním vyhlášení tak mohl převzít od předsedy Jury Jakuba Zliechovce zlatou medaili určenou pro mistra Evropy v této kategorii. Druhým až do finále neporaženým jezdcem byl Vojtěch Šachl, jemuž se v uplynulých ročnících tohoto šampionátu podařilo vybojovat stříbrnou a bronzovou medaili, a proto letos cílil na zlatou. Ve finále jej však postihly problémy s motocyklem a musel se spokojit se ziskem bronzové medaile.

Třetím českým reprezentantem ve finále byl jezdec pořádajícího klubu PK Plzeň Matěj Frýza. Matěj pouze před několika dny doléčil zlomeninu nohy a i proto je obrovským úspěchem, že se dokázal probojovat až do finále Evropského poháru. V něm se na chvilku dokonce objevil na druhém místě, ale přestože nakonec obsadil nepopulární čtvrtou příčku, může být se svým výkonem určitě spokojený.

Českou hegemonii narušil pouze druhým místem polský mladíček Maksymilian Pawelczak. Jeho kolega Antoni Kawczyński pak obsadil šestou pozici. Úspěšní byli také zástupci Velké Británie. Tři se dokázali probojovat do semifinále. Nejlepším z nich byl Max Perry (loňský vítěz Světového poháru na dlouhé dráze) , který ale doplatil na pád z vedoucí pozice v semifinále. Alespoň částečně si pak mohl zlepšit náladu vítězstvím ve finále B a celkovým pátým místem.

Těsně za branami postupu do semifinále skončili Ukrajinec Roman Kapustin a Němec s africkými kořeny Mario Häusel. Kapustin předvedl dravou jízdu a ve třech startech si připsal sedm bodů, ale o postup přišel v poslední jízdě, kdy nejdříve přejel oběma koly vnitřní linii a pak navíc upadl. Häusla zřejmě o postup připravil špatný start hned v první jízdě, kdy ztratil bod, který mu v konečném účtování chyběl.  Sympatickým výkonem se předvedli také mladí Estonci Frido Ving Viidas a Silvar Avi.

Další čeští jezdci hlavně získávali zkušenosti v mezinárodní konkurenci. Z trojice dalších plzeňských juniorů – Josef Černý, Oliver Schmid a Štěpán Ševčík se nejvíce vedlo Josefu Černému, kterému se podařilo vyjet pět bodů. Pardubický Dominik Hrbek ve své třetí jízdě nezaviněně upadl a utrpěl otřes, po kterém už nemohl vystartovat do opakovaného startu ani poslední rozjížďky.

K úspěšnému uspořádání závodu přispěla finanční podpora od Plzeňského kraje a převzetí záštity 1. náměstkem primátora města Plzně Mgr. Romanem Zarzyckým.

29.8. Finále Evropského poháru mládeže ve třídě do 125 ccm, Plzeň

 1. Adam Bednář (ČR)
 2. Maksymilian Pawelczak (Polsko)
 3. Vojtěch Šachl (ČR)
 4. Matěj Frýza (ČR)
 5. Max Perry (V. Británie)
 6. Antoni Kawczyński (Polsko)
 7. Ben Trigger (V. Británie)
 8. Ace Pijper (V. Británie)

Semifinále 1: Šachl, Frýza, Trigger, Perry (Fd)

Semifinále 2: Bednář, Pawelczak, Kawczyński, Pijper

Finále B: Perry, Kawczyński, Trigger, Pijper (R4)

Finále A: Bednář, Pawelczak, Šachl, Frýza

Skupina A:

 1. Vojtěch Šachl – 12 (3,3,3,3)
 2. Maksymilian Pawelczak – 11 (3,2,3,3)
 3. Matěj Frýza – 10 (3,2,3,2)
 4. Ace Pijper – 7 (0,2,2,3)
 5. Roman Kapustin (Ukrajina) – 7 (2,3,2,d)
 6. Kacper Cymerman (Německo) – 6 (1,3,1,1)
 7. Silvar Avi (Estonsko) – 6 (2,0,2,2)
 8. Josef Černý (ČR) – 5 (1,1,1,2)
 9. Lester Matthijssen (Nizozemí, německá licence) – 3 (2,0,0,1)
 10. Mascha Schwend (Německo) – 2 (1,1,Fd,0)
 11. Alina Sassenhagen (Německo) – 1 (R,0,0,1)
 12. Dominik Hrbek (ČR) – 1 (0,1,F/-,-)

Skupina B:

 1. Adam Bednář – 12 (3,3,3,3)
 2. Max Perry – 11 (2,3,3,3)
 3. Antoni Kawzcyński – 9 (3,1,2,3)
 4. Ben Trigger – 9 (3,1,3,2)
 5. Mario Häusel (Německo) – 8 (2,2,2,2)
 6. Frido Ving Viidas (Estonsko) – 6 (1,3,1,1)
 7. Mikolaj Duchiński (Polsko) – 5 (0,2,1,2)
 8. William Cairns (V. Británie) – 4 (2,1,0,1)
 9. Niek Meijerink (Nizozemí) – 4 (1,R,2,1)
 10. Oliver Schmid (ČR) – 2 (0,2,0,0)
 11. Štěpán Ševčík (ČR) – 2 (1,0,1,0)
 12. Freyja Redlich (Německo) – 0 (0,d,0,R)

fotografie: Jan Šroubek a autor

Máte k tomu co říct?