Ledařská sezóna se pomalu rozjíždí

Přestože tomu počasí v Čechách příliš nenapovídá, nezadržitelně se blíží první závody mistrovství světa na ledové ploché dráze.

Po tréninkových kempech, které proběhly koncem listopadu a začátkem prosince v Rusku a Švédsku, se v zemi dlouhodobých vládců této disciplíny začalo i závodit. Úvodní dva závody Superligy vyhrál tým Baškortostánu Ufa, jehož mladé jezdce jistil Nikolaj Krasnikov. Druhé místo zatím drží Mega Lada Togliatti s obhájcem titulu mistra světa Danilem Ivanovem a Igorem Kononovem. Třetí je Šadrinsk s Dmitrijem Koltakovem. Také Ruský pohár juniorských družstev prozatím vedou mladí jezdci Ufy.

Semifinálové závody mistrovství Ruska jednotlivců určily 16 účastníků finále, do kterého postoupili všichni favorité. Nejen o titul národního šampiona, ale i účastnická místa v MS, budou jezdci bojovat tento víkend v Togliatti a následující v Šadrinsku.

Z českých jezdců se na ledě prozatím svezla šestice. Ve švédském Strömsundu trojici Martin Běhal, Robert Růžička a David Lizák „mechanikoval“ Martin Málek. Do ruské Slobodskoj pak cestovala trojice Lukáš Hutla, Andrej Diviš a Jiří Wildt, která se na závěr svého pobytu zúčastnila i tréninkového závodu. Střetlo se v něm 12 jezdců z šesti zemí.

Nejlépe z našich si vedl Lukáš Hutla. Nebýt pádu v poslední jízdě z druhého místa, který naštěstí skončil bez zranění pouze s roztrženou kombinézou, tak by jistě postoupil do finále. S 11 body se tak musel smířit s pátým místem. Hned za ním skončil s 10 body Andrej Diviš a o další bod zpět byl sedmý Jiří Wildt. Ve finále zvítězil Hans Weber před na ledy vracejícím se Haraldem Simonem, Jasperem Iwemou a Markusem Jellem.

Tyto tréninkové kempy měly jen částečně vliv na českou nominaci pro kvalifikační závody MS, které se pojedou 11. ledna ve Švédsku a Finsku, neboť dlouhodobě nejlepší český jezdec na ledové ploché dráze Jan Klatovský a letošní mistr ČR Andrej Diviš se z účasti omluvili. Plochodrážní komise tak nominovala do Kauhajoki Jana Klauze a Martina Běhala, do Örnsköldsviku pak Lukáše Hutlu s Jiřím Wildtem.

Lukáš s Jiřím se vydají trénovat do Švédska ještě před kvalifikací MS, neboť by měli první víkend nového roku startovat za tým SMK Gävle v Isracingserien právě v Örnsköldsviku a Bollnäs.

Z prozatím známých účastníků obou kvalifikačních závodů MS (nejsou známy nominace Ruska, Finska a Kazachstánu) vychází, že daleko složitější bude postoupit z Örnsköldsviku. Z obou závodů do finálového seriálu postoupí po šesti nejlepších jezdcích, ty doplní obhájce titulu Danil Ivanov a dvě stálé divoké karty.

Mezinárodní mistrovství ČR na ledové dráze:

  • 04.01. Kopřivnice (náhradní termín 08.02.)
  • 18.01. Opatovice
  • 25.01. Račice
  • 26.01. Holice

Mezinárodní mistrovství ČR družstev na ledové dráze:

  • 22.02. Růžená
  • 23.02. Mělice
  • (+2 další možné závody)

Kalendář MS a ME na ledové ploché dráze 2020:
11. ledna – 1. semifinále – Örnsköldsvik (SWE)
11. ledna – 2. semifinále – Kauhajoki (FIN)
1.–2. února – 1. Finále – Almaty (KAZ)
8.–9. února – 2. Finále – Togliatti (RUS)
15.–16. února – 3. Finále – Šadrinsk (RUS)
29. února – 1. března – Ice Speedway of Nations – Berlin (D)
14.–15. března – 4. Finále – Inzell (D)

21.- 22. března – Finále ME jednotlivců, Tomaszów Mazowiecki (PL) – 2 místa Česká republika
4.–5. dubna – 5. Finále – Heerenveen (NL)

Pro závody MS na ledové ploché dráze jednotlivců byly nominováni:
Semifinále 1 – Örnsköldsvik (Švédsko) 11. 1. 2020
4. Wildt Jiří
15. Hutla Lukáš
Semifinále 2 – Kauhajoki (Finsko) – 11. 1. 2020
1. Klauz Jan
8. Běhal Martin
Jezdci Jan Klatovský a Andrej Diviš se z reprezentačních závodů v mistrovství světa jednotlivců na
ledové ploché dráze pro rok 2020 omluvili.

Známí účastníci semifinálových závodů MS na ledové dráze:

Örnsköldsvik: 2 SWE (Martin Haarahiltunen, Niclas Svensson), 3 D (Hans Weber, Franz Mayerbüchler, Stefan  Pletschacher), 1 NL (Jasper Iwema), 1 AUT (Harald Simon), 1 SWI (Philip Lageder), 1 ITA (Luca Bauer), 2 KAZ (Andrej Šišegov + 1), 1 FIN, 2 RUS

Kauhajoki: 2 FIN, 2 AUT (Franky Zorn, Charly Ebner), 2 D (Max Niedermaier, Markus Jell), 2 NL (Bart Schaap, Niek Schaap), 2 SWE (Stefan Svensson, Ove Ledström), 2 KAZ, 2 RUS

zdroj: Baansportfansite.nl 

foto: Petr Makušev

 

Označeno štítky: Štítky:

Máte k tomu co říct?