Josef Franc neopouští stupně vítězů

Letošní sezona na dlouhých oválech je pro Josefa France vynikající, což potvrdil nejen ziskem bronzové medaile z mistrovství světa, ale i dalšími výsledky.

Tuto sobotu jel v německé Vechtě již 60. ročník výborně obsazeného mezinárodního závodu. Souboje o Zlatou podkovu na zdejším Reiterwald stadionu sledovalo šest tisíc diváků. Se dvěma vítěznými jízdami a dalšími šesti body Pepa s přehledem postoupil do semifinále, ve kterém zvítězil a pokročil tak do finále. V něm se z méně výhodné startovní dráhy probíjel ze zadních pozic nakonec až ke třetímu místu. Nestačil dohnat pouze ex- medailistu z mistrovství světa Dimitriho Bergé a Mistra Evropy na trávě Jamese Shanese.

Závod skončil nešťastně pro nadějného holandského jezdce Romano Hummela. V semifinále utrpěl těžký pád, po kterém přeletěl i nafukovací mantinely a skončil až mezi diváky. Štěstí v neštěstí je pro něj, že utrpěl „jen“ otřes mozku a do nedělního finále MS družstev na dlouhé dráze doma v Rodenu byl měl být v pořádku. Jeho kolega z reprezentace Dirk Fabriek ve Vechtě ohlásil ve 32 letech konec závodní kariéry a v Rodenu by měl odjet svůj poslední závod.

Předminulou neděli Josef Franc startoval na kilometrovém oválu v německém Pfarrkirchenu. Zde si mezi plejádou německých jezdců jednoznačně zajistil místo ve finále, ve kterém opět dojel třetí. Tentokrát za Martinem Smolinským a veteránem Berndem Dienerem. Pepa však za sebou nechal letošního vicemistra světa Michaela Härtela, Jörga Tebbeho a také místního Markuse Eibla, jenž tímto závodem v 35 letech také ukončil závodní činnost. Soutěže se zúčastnil i Martin Málek a se čtyřmi body obsadil deváté místo.

Na konci srpna se opět v Německu, na travnaté dráze v Berghauptenu, uskutečnilo Challenge pro finálovou sérii Mistrovství světa na dlouhé ploché 2018. Josef Franc zde znovu potvrdil svoji skvělou formu.

V celém závodě zvítězil, když v něm ztratil pouze dva body s nestárnoucím Berndem Dienerem. Ve finále Pepa Berndovi předchozí porážky vrátil. Po slabším startu se dopředu propracovával ze zadních pozic, aby v poslední zatáčce vnitřkem Bernda Dienera podjel.

Druhý tedy skončil již 58 letý Němec jenž v Berghauptenu závodil téměř doma, neboť nedaleko odsud žije. Třetí postupové místo pro MS 2018 si vyjel finský mladík Jesse Mustonen. Protože, však Josef Franc, čtvrtý Romano Hummel a šestý Stephan Katt si účast v příštím ročníku Grand Prix na dlouhé dráze zajistili umístěním do osmého místa v letošní konečné klasifikaci, do GP 2018 postoupil i pátý Jerome Lespinasse z Francie.

Po závodě v Berghauptenu Bernd Diener prohlásil, že ještě není rozhodnut zda v příštím roce bude v Grand Prix startovat. Šance na přímý postup tak žije i pro sedmého v Berghauptenu, kterým byl náš Hynek Štichauer.

Následující neděli se v holandském Rodenu pojede letošní poslední velký závod na dlouhé dráze. Ve finále Mistrovství světa družstev se utkají: domácí reprezentace a zároveň obhájce titulu, Německo, Velká Británie, Francie, Finsko, vůbec poprvé Švédsko a Česká republika. Naši budou obhajovat bronzové medaile z Mariánských Lázních ve stejné sestavě: Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek. Jako náhradník bude tentokrát připraven Michal Dudek.