Jedenáct zastavení Grand Prix

Nadcházející ročník Speedway Grand Prix opět rozhodne o tom, kde bude plochodrážním mistrem světa. Nejlepší jezdci planety budou o světovou korunu bojovat v jedenácti závodech na dvou světadílech.

Promotér cyklu Velkých cen britská společnost BSI už mnohokrát naznačila, že nemá příliš v úmyslu měnit zavedený systém dlouhého seriálu. V posledních čtyřech letech se plochodrážní hvězdy rozzářily na dvanácti stadionech, v nadcházejícím ročníku jeden podnik ubyde – Grand Prix tentokrát nezavítá do lotyšského Daugavpilsu.

Jedinou úplně novou novou lokací je Teterow, do Německa se tedy přesouvá závod, který v posledních dvou letech hostil stadion Ratina v Tampere. Klasická dráha hostila v Německu závod Grand Prix naposledy v roce 1998, kdy byl dějištěm stadion v Pockingu. Poté už byla elitní plochá dráha v Německu k vidění pouze na jednorázových oválech nejprve Jahnova stadionu v Berlíně a poté i v moderní areně v Gelsenkirchenu.

Čest odstartovat celý kolotoč získali pořadatelé ze Slovinska. Prvního vítěze nového ročníku poznáme poslední dubnový den v Kršku. Stadion Mateja Gubca byl prvním ve mezinárodním kalendáři naposledy v roce 2008, Lukáš Dryml tehdy jako navrátilec mezi světovou elitu postoupil do semifinále a skončil v Kršku celkově šestý.

Navzdory pochybám se i přes loňskou ostudu vrací varšavský závod. O Velkou cenu na Národním stadionu v polském hlavním městě má opět zájem množství diváků. V tuto chvíli je prý prodáno přes 40 tisíc z pětapadesátitisícové kapacity stadionu.

Tuzemští fanoušci byli zvyklí chodit na pražskou Markétu na Grand Prix České republiky ve druhé polovině května, na jubilejní dvacátý ročník však bude třeba si počkat přibližně o měsíc déle.

Pořádající AK Markéta měl zájem o termín v posledním květnovém dni, toto datum však již bylo promotérem dříve přislíbeno finské Grand Prix. Když vyšlo najevo, že se v Zemi tisíců jezer Velká cena v příštím roce nepojede, měl pražský závod už dávno potvrzeno datum 25. června.

Zlevněné vstupné do konce roku

Do konce kalendářního roku 2015 jsou k mání zlevněné vstupenky na jubilejní dvacátý ročník Grand Prix České republiky. Vstupenky jsou k mání prostřednictvím sítě Ticket Portal nebo na sekretariátu klubu.

Nejistou budoucnost měl i závod v Gorzówě, pořadatelům z města nad Wartou skončila smlouva právě sezonou 2015 a prosakovaly informace, že se elitní cyklus na Jancarzův stadion již nevrátí. Letošní ročník se však setkal s fantastickou odezvou, a tak došlo k dohodě o prodloužení spolupráce na další tři léta. V tom čtvrtém bude Gorzów dějištěm finále Speedway World Cupu.

Z polských pořadatelů byla Toruň jediným, o kterém nebylo v souvislosti s ročníkem 2016 pochyb. MotoArena Mariana Roseho garantuje každý rok výjimečné plochodrážní představení a nastolený trend pokračoval před zaplněnými tribunami i v sezoně 2015. Podle neoficiálních informací má toruňský organizátor ve smlouvě zaneseno, že právě nad Vislou se pojede poslední kontinenální runda.

Po Toruni tak opět následuje už jen velké finále v Melbourne. Oproti letošnímu roku zatím do Austrálie zatím nebyl alokován žádný další závod FIM, a tak se v tento moment zdá, že fanoušci z Evropy budou do Austrálie vážit cestu pouze na jeden závod mistrovství světa.

Vedle Speedway Grand Prix by se mohli nejlepší plochodrážnici světa střetávat i v mistrovství světa dvojic. Mezinárodní motocyklová federace měla zájem na obnovení šampionátu už pro sezonu 2016, oslovila v ploché dráze zavedené promotéry, k dohodě však zatím nedošlo. Výrazně větší šance pro obnovení projektu zde jsou s vyhlídkou na ročník 2017.

Speedway Grand Prix 2016:
30/04 Krško
14/05 Varšava
11/06 Horsens
25/06 Praha
09/07 Cardiff
13/08 Malilla
27/08 Gorzów
10/09 Teterow
24/09 Stockholm
01/10 Toruň
22/10 Melbourne

foto: Petr Makušev (sportphoto.cz)

Označeno štítky: Štítky:

Máte k tomu co říct?