Grand Prix v Praze vyhrál Lindgren, Milík se do semifinále nedostal

Vrchol plochodrážní sezóny českých oválů je za námi. V sobotu se totiž seriál Grand Prix stěhoval na svůj krátký čas do Prahy, kde se tentokrát sice zpočátku závodilo méně, než je zvykem, ale extrémně napínavý závěr všem musel absolutně spravit chuť. Nejvíce se dařilo téměř celou dobu Tai Woffindenovi, který v Praze útočil na své čtvrté vítězství, avšak ve finále doplatil na tvrdý atak pozdějšího vítěze, po němž z rozjížďky odstoupil. O svou první pražskou výhru a třetí v SGP celkově se tak přihlásil Fredrik Lindgren, lídr šampionátu, který udoloval výhru doslova až na cílové čáře, na níž se prohnal kolem do té doby vedoucího Patryka Dudka. Třetí skončil Emil Sayfutdinov.

Hned na začátku se sice od zbytku peletonu odrhla trojice závodníků, ale jinak byl závod extrémně vyrovnaný, o čemž svědčí i fakt, že na postup do semifinále stačilo i sedm bodů. Svůj závod si od začátku jeli Woffinden, Sayfutdinov a Janowski. Britská hvězda ztratila v základní části jen jeden bod a do semifinále postoupila celkem suverénně. Druhou výhodu první volby dráhy měl pro semifinále Rus. Pro oba to bylo ale na stále více vyrovnané dráze velmi složité rozhodování. Statisticky byly vnější startovní pozice lepší, ale v závěru se to hodně vyrovnalo a vnitřní okraj se zdál v danou chvíli maličko silnější. Oba se tak rozhodli pro start z červené.

Společně s touto trojicí se do semifinále prokousali také Lindgren, Dudek, Pedersen, Doyle útočící na svůj třetí pražský triumf v řadě a zatím černý kůň úvodu ročníku, Rus Laguta, jemuž stačilo jen sedm bodů. Ten samý zisk pak naopak zastavil Zagara a Hancocka, který skončil po zkušenosti z Varšavy opět jen těsně za branami semifinále. Do toho se tentokrát neprokousal ani český zástupce, Václav Milík, který letos bojuje pravděpodobně se změnou jízdního stylu. V jedné rozjížďce sice dokázal zvítězit a v jiné být druhý. Ale dvě nuly a jedno třetí místo už mu nepomohly. Dále se nedostali ani Pawlicki, Iversen a ani letos nestabilní Holder. Největším zklamáním závodu byl ale určitě Zmarzlik, který se v Praze hodně trápil a vyjel si jen čtyři body. Poslední skončil Cook.

Zpět ale k dramatickému play-off, v němž diváci viděli velké drama. V prvním semifinále odstartoval na první místo Woffinden a druhou příčku se ve vyrovnaném souboji snažil před Lindgrenem uhájit Pedersen. V těsném souboji, kdy se Švéd pod Dánem konečně začal protahovat na druhou pozici, Dán nedokázal nakonec ukočírovat svůj motocykl a upadl. Sudí však neviděl v jeho pádu Lindgrenovo zavinění, a tak nechal vyloučil Pedersena. V restartu Lindgren dokázal využít volného místa vedle sebe a prokousal se hned po startu na první místo. Woffinden tak dojel až druhý.

Také druhé semifinále nabídlo divákům pád a restart. V souboji se Sayfutdinovem se poroučel k zemi Janowski a na první pohled bylo zřejmé, že vyloučen bude Rus. Opakované záběry však ukázali, že Janowski o Emilovi pravděpodobně příliš nevěděl a na výjezd ze zatáčky předčasně utáhl do stopy ruského soupeře. Sudí tak k nelibosti početného polského obecenstva, vyloučil právě Poláka. Těm ale udělal radost v restartu Patryk Dudek, který se nalepil ve svém startovním boxu na ruskou raketu a dokázal se v první zatáčce tvrdě natlačit před ní. Nepostupová příčka zbyla na Artema Lagutu.

Finále nebylo zajímavé o nic méně. Jezdci předvedli celkem vyrovnaný start a na výjezdu z první zatáčky bojovali o každou pozici, přičemž Lindgren tvrdě vyvezl do bariéry Woffindena, který se po přiskřípnutí k mantinelu zakymácel a i přes to, že se na svém stroji udržel, rozjížďka pro něj smutně končila. Brit se sice docela vztekal ale nebylo mu to příliš platné. Lindgren pak v dalších kolech dokázal úspěšně odrážet útoky Sayfutdinova a Dudek zatím pracoval na svém náskoku. Zdálo se, že je rozhodnuto, ale Švéd se nakonec ještě vydal zaútočit a v poslední zatáčce nenápadně zaútočil po vnějšku a díky lepšímu výjezdu ještě stihl na poslední chvíli prosvištět kolem Dudka. V tu chvíli jen málokdo věděl, že to Švéd stihl a čekalo se hlavně na oficiální potvrzení. To nakonec hovořilo právě ve prospěch Švéda.

Výsledky Grand Prix Prahy:

1. Fredrik Lindgren – 16
2. Patryk Dudek – 14
3. Emil Sayfutdinov – 15
4. Tai Woffinden – 16

5. Maciej Janowski – 11
6. Jason Doyle – 9
7. Nicky Pedersen – 8
8. Artem Laguta – 8
9. Matej Zagar – 7
10. Greg Hancock – 7
11. Václav Milík – 6
12. Niels Kristian Iversen – 5
13. Przemyslaw Pawlicki – 5
14. Chris Holder – 5
15. Bartosz Zmarzlik – 4
16. Craig Cook – 2

Průběžné pořadí šampionátu po 2. kole:

1. Fredrik Lindgren – 32
2. Tai Woffinden – 31
3. Patryk Dudek – 24
4. Maciej Janowski – 24
5. Emil Sayfutdinov – 23
6. Artem Laguta – 21
7. Matej Zagar – 16
8. Chris Holder – 15

9. Greg Hancock – 15
10. Jason Doyle – 14
11. Bartosz Zmarzlik – 13
12. Nicky Pedersen – 10
13. Niels Kristian Iversen – 9
14. Przemyslaw Pawlicki – 8
15. Krzysztof Kasprzak – 7
16. Václav Milík – 6
17. Craig Cook – 4

Máte k tomu co říct?