Extraliga ve čtyřech a pro čtyři

Posledních pět sezon se na českých extraligových stadionech střetávaly v jednom závodě proti sobě vždy dvě družstva. To se ale v roce 2015 změní, když, jak bylo dnes v Praze odhlasováno, proti sobě budou stát zároveň čtyři týmy. Vrací se tak systém tzv. čtyřutkání, jenž byl naposledy využíván v ročníku 2009.

Do soutěže se přihlásily celky Prahy, Pardubic, Slaného a Mšena, které se střetnou celkem osmkrát, každý ze stadionů přivítá vždy dva závody. Žádná nadstavbová část či playoff se příští rok nepojede.

Pojede se rozpis známý ze závodů Speedway World Cupu na 16+4 jízdy, týmy však budou pětičlenné se čtyřmi jezdci základní sestavy a jedním náhradníkem. Slaný preferoval variantu bez náhradníka, tedy skutečně podle formátu SWC, zbylá trojice však byla proti.

Maximálně pětičlenné týmy musí obsahovat alespoň jednoho juniorského závodníka s českou licencí. Ten musí nastoupit minimálně do třech rozjížděk. V nominované pětici se může objevit jeden zahraniční závodník. Mšeno si přálo dva cizince a vyškrtnutí paragrafu o povinném juniorovi, avšak bylo přehlasováno. AK Markéta navrhoval, aby do závodu nebyli připuštěni stálí jezdci SGP a SEC, ovšem zůstal při hlasování osamocen.

Pardubice podpořily zrušení pravidla o taktické rezervě Joker, to však v řádech zůstává. Možnosti zdvojnásobit body svého týmu budou manažeři moci využít od první do šestnácté jízdy v případě, že jejich tým bude za vedoucím celkem zaostávat o šest více bodů. Stejný bodový rozdíl platí i pro „běžnou“ taktickou rezervu, ta může být užita při kterékoli jízdě. Náhradník bude moci na dráhu kdykoli.

foto: Wojta Zavřel (wojta-foto.cz)

 

 

 1. vladimír

  tak to s e teprve uvidí kdo za koho pojede mšeno např. má jen dva schopné jezdce.. markétě budou zase přebývat slaný to dá tak tak dohromady myslím si že tohle bude zase jen o olympu a pardubkách ti jsou schopni dát do kupy dobré manšafty… ale každopádně je to lepší jak ta dvojutkání

 2. speedy

  uvidíme jak se to vyvine, pro fanoušky určitě pozitivní zpráva a větší atraktivita. Já se Vás tedy tážu, kdo jste proti. Pro koho se to tedy dělá, když ne pro fans? Určitě zase bude ticho po pěšině a nebo spousta výmluv.

 3. vladimír

  no bývali to pěkné závody před tim ted jeden cizinec smí být jeden poviný junior co má garantované tři jízdy to kvituji s potěšením těm je třeba dát šanci tak mně napadá kdo na juniorce za pardubice,? novák ? či mikel ?

 4. Wojta

  A mě třeba příjde povinný junior nesmysl. Buď je dostatečně kvalitní a do sestavy se dostane nebo dostatečně kvalitní není a prostě nejede. Od toho aby se vyjel jsou přeci ostatní závody – přebory, junioráky. Argument, že získá zkušenosti je podle mě trochu mimo. Nemyslím si, že by např. Novákovi dalo nějaké zkušenosti že pojede „dvacet” metrů za cizincem nebo třeba Francem, Kůsem atd. Ale je to jen věc názoru 🙂 Je mi jasné, že 99% lidem přijde povinný junior jako geniální věc 🙂
  Systém bude fajn, i když si týmovou soutěž představuji jako závody „dvojic„ v jedné rozjížďce. Přeci jenom je zde vyžadována od systému čtyřutkání úplně vytrací. Ale pro nás bude systém čtyřutkání určitě atraktivnější než klasické tým vs tým.

 5. vladimír

  v tom máš pravdu junioři kteří jsou schopni držet krok vyjma zdenka holuba u nás nemáme a ještě jakž takž škurla vlastn ězbytek je o ničem s tim musim souhlasit nemáme junioru tolik jako v polsku druhá otázka je jestli vůbec kdy třeba ten novák na to bude mít.. není tu druhá ani třetí liga kde by to třeba dal dobře to udělai stěmi junirskýmy závody myslím když to bude závazné a pojedou vždy v 16 lidech dá jom to hodn ěklukům

Máte k tomu co říct?