Eurotrip Filipa Hájka

Filip Hájek dostal nečekaně divokou kartu do finálového seriálu Mistrovství světa juniorů, který startuje v pátek v Daugavpilsu. Zároveň je pevnou součástí juniorské reprezentace, která nastoupí do semifinále mistrovství Evropy. Oba závody jsou naplánovány ve dvou po sobě jdoucích dnech. Problém? Oba stadiony od sebe dělí zhruba 2300 kilometrů.

Páté místo po prohraném rozjezdu v semifinále MSJ na dráze v Liberci připravilo Hájkovi půdu pro silnou před udělováním stálých divokých karet pro finálový seriál. Tak se nakonec i stalo a pražský závodník spolu se švédským jmenovcem Hjelmlandem a dalším překvapením Davisem Kurmisem z Lotyšska doplnili postupivší dvanáctku.

K tomu, aby se do dalekého Daugavpilsu dostal včas, musí Hájek oželet start ve středeční extralize v Pardubicích (čtěte zde). V pátečním večeru jej bude na stadionu místního Lokomotivu čekat nejtěžší závod, do jakého kdy ve své kariéře nastoupil.

Proti němu se postaví obhájce titulu Maksym Drabik nebo seniorský mistr a vicemistr Velké Británie, kterými jsou Robert Alan Lambert a Dan Bewley. Chybí akorát Gleb Čugunov, jenž si v sobotu v Plzni komplikovaně zlomil nohu. Toho nahrazuje Joel Kling, pátý závodník kvalifikačního podniku ve Vetlandě.

Závod startuje v 19 hodin.

Startovní listina I. finále MSJ v Daugavpilsu:
114 Andreas Lyager Hansen
4 Daniel Kaczmarek
165 Filip Hájek
8 Dominik Kubera
505 Robert A. Lambert
15 Davis Kurmis
2 Gleb Čugunov 693 Joel Kling
12 Robert Chmiel
6 Bartosz Smektala
16 Olegs Michajlovs
124 Patrick Hansen
33 Filip Hjelmland
98 Nick Škorja
99 Dan Bewley
1 Maksym Drabik
41 Fredrik Jakobsen

17 Artjoms Trfimovs
18 Ernests Matjushonks

Pokud by si někdo myslel, že po startu ve finále mistrovství světa je třeba odpočívat, může mít pravdu, realita však bude v podání Filipa Hájka odlišná. Bude před sebou mít urychlený letecký přesun směr 2300 kilometrů vzdálený Macon, kde by měl být jedním z lídrů českého národního týmu.

Výběr Milana Špinky se na břehu Saôny o jediné postupové místo utká s Němci, favorizovanými Švédy a domácími Les Bleus. Druhé semifinále se jede v sobotu v Gniezně, na finále v Dánsku už se těší Lotyši a pořádající tým.

Nedovršených šestnáct let věku stále ještě neumožňuje start Petra Chlupáče, a tak Češi cestují do Francie ve složení Patrik Mikel, Josef Novák, Pavel Čermák, Filip Hájek a Jan Kvěch. Posledně jmenovaný je nasazen na náhradnickou pozici pět, a tak jej bude Milan Špinka využívat dle aktuální potřeby a taktických záměrů.

Výhodou Hájka a Švédů Klinga a Hjelmlanda, kteří mají před sebou podobnou anabázi, je pozdější start závodu. Ve Francii je trénink naplánován na 16 hodin, závod začíná až ve 21 hodin.

Startovní listina semifinále ME JD:
Německo (červená)
1 Lukas Fienhage
2 Richard Geyer
3 Dominik Möser
4 Sandro Wassermann
17 Daniel Spiller

Francie (modrá)
5 Gaetan Stella
6 Enzo Dubernard
7 Thomas Valladon
8 Steven Labouyrie
18 Steven Goret

Švédsko (bílá)
9 Filip Hjelmland
10 Alexander Woentin
11 Emil Millberg
12 Joel Kling
19 William Björling

Česká republika (žlutá)
13 Patrik Mikel
14 Filip Hájek
15 Pavel Čermák
16 Josef Novák
20 Jan Kvěch

foto: Wojta Zavřel (wojta-foto.cz)
startovní listiny via FIM a FIME

 

Máte k tomu co říct?