Drabik si přijíždí pro titul

AKTUALIZOVÁNO V pátečním večeru bude v Pardubicích korunován letošní juniorský mistr světa. Koruně mladého světového krále je zatím nejblíže Maksym Drabik, který má náskok šest bodů před krajanem Bartoszem Smektalou. České barvy budou hájit stálý jezdec juniorského seriálu Filip Hájek a s divokou kartou startující Jan Kvěch.

V závodech v Daugavpilsu a Leszně Drabik vybojoval celkem 41 z 42 možnách bodů a je jednoznačným favoritem pátečních večerních závodů na svítkovské dráze, která mu zároveň evidentně velmi dobře sedí.

Šest bodů je od Drabika další z Poláků Bartosz Smektala, který byl za Drabikem druhý už v minulé sezoně. Smazat šest bodů za sedm jízd není neřešitelné zadání, ale mladík z Leszna by potřeboval pomoc svých soupeřů, kteří ale za ním, Drabikem a Robertem Lambertem výkonostně zaostávají.

Ambice na zlatou medaili měl i Robert Lambert. Britský juniorský i seniorský šampion ale pokazil druhé finále na stadionu Alfreda Smoczyka a bude mít co dělat, aby udržel za zády dotírajícího Dominika Kuberu.

Na cestu do Pardubic musel pro zranění zapomenout Filip Hjelmland, místo něhož bude k vidění jiný Švéd Joel Kling. Ten ač náhradníkem nastoupí do všech třech finálových podniků, v úvodních dvou totiž nahrazoval Gleba Čugunova.

Do Pardubic nepřijede kometa letošní sezony Daniel Bewley. Mladý Brit si v druhé nejvyšší domácí soutěži ošklivě zlomil nohu a sezona pro něj předčasně skončila. Nahradit jej měl krajan Zach Wajtknecht, ale toho sužují problémy se zády a vynechá i sobotní 44. Zlatou stuhu juniorů.

Ke slovu tak přijde i třetí náhradník Němec Daniel Spiller, jehož naopak uvidíme i v sobotním nejstarším kontinuálně pořádaném juniorském závodě světa.

Podporu domácího publika pod umělým osvětlením budou chtít využít Filip Hájek a Jan Kvěch. Hájek nedokončil první závod v Lotyšsku a vynechal polský druhý díl finálového seriálu. Úkol pro pardubické finále tak zní jednoznačně – navýšit dosavadní jednobodový zisk a posunout se v pořadí výše.

Šestnáctiletý Kvěch ve své první mezinárodní sezoně po evropském okusí i světové juniorské finále. Čeští fanoušci budou od pražského mladíka očekávat lepší výsledek, než jaký předvedl před dvěma týdny ve Stralsundu.

UPDATE: Nakonec bude chybět i Joel Kling, který se ve čtvrtek omluvil pro následky pádů v uplynulých dnech. Nahradí jej první náhradník Patrik Mikel.

Závod začíná v 19 hodin, přineseme z něj online přenos.

Startovní listina:
1 Robert Chmiel
2 Nick Škorja
3 Daniel Kaczmarek
4 Gleb Čugunov
5 Dan Bewley Zach Wajtknecht Daniel Spiller
6 Jan Kvěch
7 Filip Hjelmland Joel Kling Patrik Mikel
8 Robert A. Lambert
9 Frederik Jakobsen
10 Bartosz Smektala
11 Filip Hájek
12 Maksym Drabik
13 Andreas Lyager Hansen
14 Davis Kurmis
15 Dominik Kubera
16 Patrick Hansen

18 Petr Chlupáč

foto: Wojta Zavřel (wojta-foto.cz)

 

Máte k tomu co říct?