Doyle doma v Austrálii vyhrál a stal se mistrem světa

Jason Doyle uzavřel famózní sezónu absolutním triumfem před domácím publikem. Vítěz pražské SGP se letos dostal ve dvanácti závodech hned desetkrát do velkého finále, což je samo o sobě famózní. Jeho pronásledovatelé, zejména Polák Dudek, však nezaháleli, a tak skvělý Australan musel o titul bojovat do posledního závodu. V Melbourne ale neponechal nic náhodě, jel výborně a po třech výhrách v řadě si už ve třetí rozjížďce vysněný titul zajistil. Ale to pro něj ještě konec neznamenalo. Jason jel dál naplno, dostal se až do finále a nakonec se rozloučil druhou letošní výhrou.

Australan jel nejlépe ze všech už od první rozjížďky, i když mu velmi dobře sekundoval jeho největší pronásledovatel, Polák Dudek. Doyle mu však nedal nejmenší šanci, aby souboj o titul ještě nějak zdramatizoval. Už po desáté rozjížďce tak mohl slavit. Dudek si hned vzápětí o jízdu déle zajistil stříbro, a tak už se jelo ve zbytku závodu především o další pozice. O třetí místo si to celý závod rozdávali Woffinden, Janowski a nakonec se zapojil i Zmarzlik. Zkušený Brit měl ale nakročeno ke stupňům vítězů nejlépe a třetí příčku už si uniknout nenechal. To on skončil v závodě nakonec celkově druhý.

Janowski nakonec po výborné první polovině sezóny ze stupňů vítězů spadl. Tentokrát sice vypadl až v semifinále, ale ani to mu na Brita nestačilo. Společně s Magicem skončili těsně před branami finále ještě celkově šestý Sayfutdinov, sedmý Zagar a devátý Vaculík. Slovák tak bude muset před dalším ročníkem doufat, že mu bude přidělena divoká karta. Osmým postupujícím se totiž stal zraněný Lindgren, který v Austrálii do závodu nezasáhl.

Do závodu zasáhlo pro množství zraněných i mnoho dalších domácích jezdců, ale ani jeden se s Doylem dál ze základní části neprobil. Favorizovaný Holder získal jen tři body stejně, jako Davey Watt. Ještě hůře na tom byl Sam Masters. Nejlépe se vedl Rohan Tungate, který jel však jen dvě rozjížďky, a tak i přes dvě výhry nepostoupil. Za očekáváním zůstal třeba Lindback a také Pawlicki, který však závod ani nedokončil.

Ještě jednou si tedy připomeňme, kteří jezdci si již zajistili účast v příštím ročníku. Umístění v top osmičce pomohlo smozřejmě Jasonu Doylovi, Patryku Dudkovi, Taii Woffindenovi, Macieji Janowskému, Bartoszi Zmarzlikovi, Emilu Sayfutdinovi, Mateji Zagarovi a Fredriku Lindgrenovi. Challenge pak kvalifikovala do ročníku 2018 Przemyslawa Pawlického, Artema Lagutu a Craiga Cooka. K této jedenáctce pak v průběhu zimních měsíců přibudou ještě čtyři divoké karty.

Na závěr si ještě připomeňme smolný minulý ročník letošního mistra. Už v sezóně 2016 totiž Doyle sahal po titulu. Dlouho průběžné pořadí vedl a byl hodně blízko celkovému prvenství. Mnozí si jistě pamatují jeho triumf z Prahy a později i vítězný hattrick (tři vyhrané závody vřadě). Poté se však vážně zranil při pádu a do zbytku sezóny už nezasáhl, čímž o titul přišel. Letos už se však australský sympaťák zaslouženě dočkal.

Výsledky posledního závodu ročníku 2017:

1. Jason Doyle – 19
2. Tai Woffinden – 16
3. Bartosz Zmarzlik – 13
4. Patryk Dudek – 15

5. Matej Zagar – 10
6. Martin Vaculík – 9
7. Maciej Janowski – 9
8. Emil Sayfutdinov – 8
9. Rohan Tungate – 6
10. Martin Smolinski – 6
11. Peter Kildemand – 6
12. Antonio Lindback – 4
13. Justin Sedgmen – 4
14. Brady Kurtz – 3
15. Chris Holder – 3
16. Davey Watt – 3
17. Piotr Pawlicki – 2
18. Sam Masters – 2

Celkové pořadí MS 2017:

1. Jason Doyle – 161
2. Patryk Dudek – 143
3. Tai Woffinden – 131
4. Maciej Janowski – 122
5. Bartosz Zmarzlik – 121
6. Emil Sayfutdinov – 117
7. Matej Zagar – 107
8. Fredrik Lindgren – 107

9. Martin Vaculík – 99
10. Chris Holder – 85
11. Piotr Pawlicki – 81
12. Antonio Lindback – 77
13. Peter Kildemand – 60
14. Greg Hancock – 45
15. Niels Kristian Iversen – 44
16. Václav Milík – 31

zdroj: sportowefakty.pl, speedwaygp.com

Máte k tomu co říct?