Do finále SoN postoupilo Rusko, Německo a Dánsko

Premiérový ročník atraktivního Speedway of Nations nástupce oblíbeného Speedway World Cupu má za sebou první semifinálový závod, který hostil německý Teterow. První závod byl dramatický se vším všudy, od začátku bylo totiž jasné, že o třetí postupové místo se strhne velmi zajímavý boj. Postup z prvního místa si mezitím suverénně zajistila dvojice z Ruska i přes problémy a trápení Sayfutdinova. Ze druhé příčky postoupili hladce, možná i díky povolenému dopingu ze strany domácích diváků a domácího prostředí, Němci. O třetí místo si to pak měli v dodatkové jízdě rozdat čtvrtý se třetím. Od začátku se trochu očekával i podle vývoje souboj Spojených Států a Dánska, kvůli shodě několika náhod v posledních jízdách si to ale museli Dáni o poslední postupovou příčku rozdat se Slovinci, které nakonec díky vyrovnanějšímu složení své dvojice dokázali uspět, a ve Wroclawi tak při historicky prvním finále, chybět nebudou. Čtvrtým jistým finalistou je nasazené domácí Polsko.

Zatímco Artem Laguta působil od začátku docela suverénně a body ztratil během dne jen v souboji s Ukrajinou, jeho parťák Sayfutdinov se na dráze v Německu docela trápil. Pral se jak s povrchem, tak se svým motocyklem. I tak ale přispěl dostatečným počtem bodů na to, aby Rusku jasným rozdílem první semifinále ovládlo. O pět bodů za nimi se umístili na druhé příčce Němci, které táhli vyrovnanými výkony Huckenbeck a Smolinski. Domácí fanoušci cítili úspěch a od začátku své reprezentanty hnali řádně kupředu. Kai a Martin se jim za to odvděčili pěkným výsledkem a postoupili do finále ve Wroclawi.

O třetí příčku od začátku bojovali Spojené státy s Dánskem. Zatímco Dáni k sobě ale postavili vyrovnanou dvojici Jepsen Jensen a Kenneth Bjerre, USA táhl opět famózní Hancock, kterému spíše dělal obrazně řečeno kouli na noze, Gino Manzares. Ten získal na začátku bod a od té doby jen prohrával. Přesto Hancock zařídil boj o třetí místo až do posledních jízd, kde se schylovalo k něčemu senzačnímu. Hancock jel proti Slovincům první a Manzares dokázal držet za sebou Ivačiće. Už to vypadalo, že je téměř rozhodnuto, ale při výjezdu z poslední zatáčky těsně před ziskem jednoho bodu Manzares postavil svůj stroj na zadní, ošklivě upadl a vzápětí jej ještě přejel právě Ivačić. Američan tak o veledůležitý bod přišel a po ošklivé kolizi jej musela odvézt na nosítkách záchranka. Tím bylo rozhodnuto, i kdyby USA postoupily do rozjížďky o třetí místo, v rozjížďce o postup by bez absence Manzarese na postup pomýšlet nemohli, jelikož 2+1 je podle pravidel více, než 3.

I tak to Američanům ještě vyjít mohlo, když Ukrajinci dokázali oba Dány hned vzápětí po startu nechat za sebou. Sudí ale jízdu chybně zastavil pro ulitý start Karpova a musel jej vyloučit. Opakované záběry ale potvrdily, že Karpov měl jen výbornou startovní reakci a vyloučen byl neprávem. I přes následující výhru Loktajeva stačila remíza Dánům ke třetímu místu. Američany na čtvrté příčce navíc ještě vyrovnali Slovinci, a tak se nejdřív jela jízda o čtvrté místo. Hancock v ní sice zvítězil, ale bez parťáka tím bojoval s větrnými mlýny. Postoupili Slovinci pod vedením Zagara. Ten dokázal vyhrát v následném veledůležitém souboji s Dány, ale Bjerre s Jepsen Jensenem si ohlídali druhé a třetí místo, která rozhodly o jejich definitivním postupu. Šestá skončila Ukrajina a o bod za ní se umístilo Lotyšsko.

Výsledky 1. semifinále SoN:

1. Rusko – 25
Artem Laguta – 16
Emil Sayfutdinov – 9

2. Německo – 20
Kai Huckenbeck – 11
Martin Smolinski – 9

3. Dánsko – 18+3
Michael Jepsen Jensen – 10+1
Kenneth Bjerre – 8+2

4. Slovinsko – 17+3
Matej Zagar – 14+3
Matić Ivačić – 2
Nick Škorja – 1+0

5. USA – 17
Greg Hancock – 16
Gino Manzares – 1

6. Ukrajina – 15
Aleksandr Loktajev – 8
Andrij Karpov – 7

7. Lotyšsko – 14
Andzejs Lebedevs – 8
Kjastas Puodzus – 6

zdroj: sportowefakty.pl

Označeno štítky: Štítky:

Máte k tomu co říct?