Dnes startuje polská Ekstraliga, i s Čechy

Jako první v Evropě dnes zahájí ligové soutěže v Polsku. Tamní plochodrážní ligy jsou na tom finančně nejlépe ze všech a proto si mohou dovolit zahájit sezónu i bez diváků na stadionech.

Přesto, také ony se musí vypořádávat s problémy spojenými s epidemií koronaviru, která je v posledních týdnech v Polsku na vzestupu. Několik jezdců mělo na Covid-19 pozitivní testy a proto byly tři utkání odloženy na pozdější termín. Dnes dvěma zápasy vystartuje nejprestižnější světová ligová soutěž PGE Ekstraliga a jedním 1. liga, zatímco 2. liga by měla zahájit svůj ročník ve druhé polovině dubna.

Oproti uplynulé sezóně došlo v pravidlech polských lig k výrazné změně ve stavbě sestavy týmu pro utkání. Nově v ní musí figurovat jezdec do 24 let, což přinutilo změnit předsezónní plány některých klubů a dotklo se i angažování starších jezdců. V sedmičlenné sestavě pro zápas jsou vyžadovány dvě místa pro seniorské a dvě pro juniorské jezdce národnosti, ze které pochází klub. Navíc pak tedy jezdec do 24 let jakékoliv národnosti a jako náhradník (číslo 8, 16) může být připraven závodník stejné věkové kategorie.

Pro letošek má v polských ligách prozatím smlouvu pět českých a dva slovenští plochodrážníci. V PGE Ekstralize s Falubazem Zielona Góra Jan Kvěch a Václav Milík, ten však má pouze tzv. varšavskou smlouvu, která mu umožňuje hledat si angažmá i v jiném klubu. V nováčkovi Ekstraligy, Apatoru Toruń, pokračuje Petr Chlupáč. Martin Vaculík se vrátil z Falubazu do Stali Gorzów. Jeho synovec, David Pacalaj, opět figuruje na soupisce nováčka 1. ligy „Vlků“ z Krosna.

Ve 2. polské lize máme dva jezdce. Eduard Krčmář v loňském roce významnou měrou pomohl právě klubu z Krosna k postupu do 1. ligy, ale pro letošek v něm pro něj nezbylo místo a tak se vrátil do PSŹ Poznań, ve kterém působil už v roce 2019. Po dlouhé přestávce se do polských soutěží vrací Josef Franc. Pro následující sezónu podepsal smlouvu s německým Wolfe Wittstock. V sedmičlenné druhé polské lize budou působit ještě další dva zahraniční kluby. Z první ligy sestupující lotyšský Lokomotiv Daugavpils a nováček, německý Landshut.

Před dnešním ligovým startem v Polsku stihli několik sparingových utkání. Falubaz Zielona Góra se dvakrát poměřil s obhájcem mistrovského titulu Unií Leszno a dvakrát byl poražen. V Leszně vysoko 59:31 a doma těsně 44:46. Honza Kvěch se představil v obou utkáních. V Leszně vystartoval do pěti jízd, ze kterých vyjel 3 body se 2 bonusy. Hned v první jízdě získal cenný skalp juniorského mistra světa Jaimona Lidseyho. Následující den v Zieloné Goře přidal 3 body s bonusem ze tří jízd.

Apator Toruń ze tří sparingů dvakrát zvítězil, ale Petr Chlupáč dostal příležitost pouze v jedné jízdě toho posledního s Gorzówem. V souboji s mistrem světa Bartoszem Zmarzlikem a Szymonem Woźniakem se mu však bodovat nepodařilo.

Václav Milík se zúčastnil memoriálu Henryka Źyta v Gdańsku a vytvořil dvojici s Kaiem Huckenbeckem. V 5 jízdách vyjel 6 bodů. Jednou vyhrál, ale také dvakrát nepříjemně upadl. Přestože v závěrečné rozjížďce už nestartoval, kromě potlučení naštěstí žádné vážnější zranění neutrpěl.

V úvodním střetnutí letošní PGE Ekstraligy mezi Apatorem Toruń a Falubazem Zielona Góra, které má začátek v 16.30, nalezneme v nominovaných sestavách dva české juniory na pozicích jezdců do 24 let. Za domácí má číslo 12 Petr Chlupáč a za hosty by měl s jedničkou startovat Jan Kvěch. Jestli se oba v závodě nakonec představí, zjistíme až v průběhu zápasu. Za Toruň bude také připravený úřadující mistr Evropy Robert Lambert, takže o tom jestli Petr Chlupáč prožije svou premiéru v Ekstralize a případně se v 11. jízdě střetne se svým kamarádem z české reprezentace rozhodne manažer Tomasz Bajerski.

Ve večerním zápase v 19.15, pak dojde k repríze loňského finále mezi Lešnem a Gorzówem. Můžeme se tak těšit na souboje domácích Emila Sajfutdinova, Jasona Doylea, Piotra Pawlického a Janusze Kolodzieje s Bartoszem Zmarzlikem, Martinem Vaculíkem nebo Andersem Thomsenem.

Nominované sestavy pro dnešní zápasy:

Apator Toruń:
9. Paweł Przedpełski
10. Jack Holder
11. (Kamil Marciniec) pojede Adrian Miedziński
12. Petr Chlupáč
13. Chris Holder
14. Krzysztof Lewandowski
15. Karol Żupiński

Falubaz Zielona Góra:

1. Jan Kvěch
2. Patryk Dudek
3. Max Fricke
4. Piotr Protasiewicz
5. Matej Žagar
6. Nile Tufft
7. Jakub Osyczka

——————————————————————

Unia Leszno:
9. Emil Sajfutdinov,10. Janusz Kołodziej, 11. Jaimon Lidsey,12. Jason Doyle,13. Piotr Pawlicki, 14. Krzysztof Sadurski,15. Kacper Pludra

Stal Gorzów: 1. Szymon Woźniak, 2. Martin Vaculík, 3. Rafał Karczmarz, 4. Bartosz Zmarzlik, 5. Anders Thomsen, 6. Wiktor Jasiński, 7. Kamil Nowacki

 

zdroj: sportowefakty.pl

foto: Jan Šroubek

Označeno štítky: Štítky:

Máte k tomu co říct?