Dnes se pojede ME na ledě s třemi Čechy na startu

V nové kryté ledové hale, která běžně slouží k tréninkům a závodům rychlobruslařů, v polském Tomaszowě Mazowieckém se dnes od 16.30 uskuteční finále mistrovství Evropy na ledové ploché dráze. Tento závod byl již několikrát odložen. Původně se měl konat v březnu, pak byl posunut na srpen a nakonec na prosinec.

Polsko bude hostit tento šampionát podruhé v historii. V roce 2008 jej uspořádal Sanok a tento ročník byl zároveň i jediným, ve kterém nezvítězil sovětský nebo ruský jezdec. Z titulu se tehdy radoval Rakušan Franky Zorn. V současnosti 50 letý závodník bude startovat i dnes v Tomaszowě.

V dnešním mítinku se představí 16 jezdců hájících barvy 9 zemí. Po 20 jízdách základní části se borci na 3. – 6. místě utkají v jízdě Poslední šance o dvě místa ve finále, ve kterém doplní dva nejlepší po základní části. Vítěz finále se stane mistrem Evropy.

Českou republiku budou nakonec reprezentovat tři plochodrážníci. Lukáše Hutlu s Andrejem Divišem doplní i Jiří Wildt, který původně figuroval jako náhradník, ale protože do Polska nedorazil Philip Lageder, posunul se mezi šestnáctku stálých účastníků závodu.

Včera dopoledne v Tomaszowě proběhl trénink. Velká část startovního pole na ledařském speciálu pořádně neseděla více než tři čtvrtě roku a i proto došlo k většímu počtu pádů. Nejhůř skončil pro Martina Haarahiltunena, který si poranil loket a dnes nebude moci startovat. Ve startovní listině jej nahradí jeho reprezentační kolega Ove Ledström, jenž měl v Tomaszowě původně působit jako mechanik. Pády se nevyhnuly ani Lukáši Hutlovi a Jirkovi Wildtovi, ale ani pro jednoho by neměly mít vážnější následky.

Mezi největší favority budou kromě tří ruských jezdců patřit i Hans Weber, Franky Zorn  a oba Švédové. Uvidíme jak se bude dařit našim a zda Lukáš Hutla dokáže postoupit do závěrečných bojů. Závod bude přenášet polská stanice nSPORT+ https://www.canalplus.com/pl/sport/ . Stream by měl jít sledovat zde http://www.soccer-live.pl/transmisje.php?id=motorsport

13.12. Finále mistrovství Evropy na ledové dráze, Tomaszów Mazowiecki (Arena Lodowa)

Startovní listina:

1. Martin Haarahiltunen (SWE)  Ove Ledström (SWE)
2. Luca Bauer (D, italská licence)
3. Konstantin Kolenkin (RUS)
4. Lukáš Hutla
5. Michał Knapp (PL)
6. Johann Weber (D)
7.  Franz Zorn (AUT)
8. Dmitrij Soljanikov (RUS)
9. Jasper Iwema (NL)
10. Benedikt Monn (D)
11. Andrej Diviš
12. Stefan Svensson (SWE)
13. Atte Suolammi (FIN)
14. Philip Lageder (AUT, švýcarská licence)   Jiří Wildt 
15. Nikita Toloknov (RUS)
16. Aki Ala-Riihimäki (FIN)

zdroj: fim-live.com, iseuro.com, speedwaynews.pl

foto: Jesper Veldhuizen (baansportfansite.nl)

Máte k tomu co říct?