ČR získala v ME postup do finále a účastnické místo, ale přišla o pořádání závodu

V novinkách z organizace závodů plochodrážního mistrovství Evropy začněme od toho méně příjemného. V důsledku odstoupení několika federací od účasti v ME dvojic není dost týmů pro uspořádání dvou semifinálových závodů, které se měly konat 19. dubna v Pardubicích a v červnu v italském Terenzanu.

Na svítkovském stadionu se letos odjedou dva podniky MS juniorů a semifinálové závody Evropského poháru do 19 let a ve třídě do 250 ccm, proto Pardubice přenechaly pořádání semifinále ME dvojic Terenzanu, které má v kalendáři pouze tento evropský podnik.

Pozitivem nízké účasti v ME dvojic je, že český tým byl přímo nasazen do finále v ruském Balakovu, jež proběhne koncem srpna.

Ke změnám došlo také v šampionátu jednotlivců našeho kontinentu (SEC). Účast svých jezdců v jeho kvalifikaci v něm zrušila švédská federace SVEMO (zřejmě kvůli termínové kolizi jednoho finálového závodu s národním šampionátem). Uvolněná místa byla přerozdělena a dostalo se také na Českou republiku, která obdržela druhou účastnickou pozici v chorvatském Goričanu. Celkem tak má naše republika v individuálním ME šest míst.

Podle výsledků v loňském českém šampionátu by měli mít zajištěnu účast Josef Franc, Václav Milík, Eduard Krčmář, Zdeněk Simota a také Ondřej Smetana. Poslední místo bude určeno až podle výsledků na začátku sezóny. Držitel stříbrné a bronzové medaile ze SEC Václav Milík se po loňském celkovém osmém místě ve finálovém seriálu neudržel a bude se tak do něj muset znovu probíjet přes kvalifikační kola. Stejný osud potkal i našeho mistra Josefa France.

Polská společnost One Sport pořádající Speedway European Championship na konci ledna oznámila pořadatele finálových závodů. Ze čtyř se dva uskuteční v Polsku. Na konci července v toruňské Motoareně a závěrečný v září na rekonstruovaném multifunkčním stadionu Ślaski v Chorzówě schopném pojmout až 50 tisíc diváků. Úvodní finále bude hostit německý Güstrow. Třetí finále pak namísto Lotyšska uspořádají v srpnu v dánském Vojens.

One Sport zároveň oznámila, že cyklus Speedway Best Pairs po šesti ročnících již nebude dále pokračovat. Závody byly nejprve koncipovány jako soutěž národních dvojic (postupně zvítězilo Polsko, Austrálie a Dánsko) a poslední tři ročníky jako závody sponzorských týmů. Ve všech třech slavil vítězství tým Fogo Power.

SEC 2019:

27.04. Kvalifikace 1 – Goričan, CRO : (CZE 2)

27.04. Kvalifikace 2 – Poznań, PL : (CZE 1)

01.05. Kvalifikace 3 – Rovno, UKR : (CZE 2)

01.05. Kvalifikace 4 – Krško, SLO : (CZE 1)

25.05. Challenge – Nagyhalász, HUN

13.07. Finále 1 – Güstrow, D

27.07. Finále 2 – Toruń, PL

10.08. Finále 3 – Vojens, DK

28.09. Finále 4 – Chorzów, PL

O minulém víkendu se v budově Autoklubu v pražské Opletalové ulici uskutečnilo zasedání představitelů organizace MACEC (Motorcycle Association of Central European Countries) sdružující motocyklové federace zemí střední a východní Evropy. MACEC je jedna ze šesti regionálních asociací FIM – Europe.

Prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček na něm přivítal zástupce sedmi zemí. Kromě České republiky také Běloruska, Litvy, Ukrajiny, Rumunska, Polska a Slovenska. Všichni zástupci se dohodli na prohlubování spolupráce při rozvoji motocyklového sportu (kromě ploché dráhy také motokrosu a trialu) a také při podpoře cestovního ruchu.

Součástí zasedání byly i volby nejvyšších představitelů organizace MACEC. Prezidentem byl na další čtyři roky znovu zvolen Polák Andrzej Grodzki. Úspěch získala i česká diplomacie, neboť jedním z viceprezidentů byl zvolen Petr Moravec, zároveň viceprezident Autoklubu ČR pro motocyklový sport a předseda plochodrážní komise. Dalšími viceprezidenty byli zvoleni Ukrajinec Aleksander Ljatošinskij a Slovák Jakub Zliechovec.

zdroj: fim-europe.com, speedwayeuro.com, zlataprilba.cz

 

Označeno štítky: Štítky:

Máte k tomu co říct?