Český triumf v semifinále juniorského ME v Nagyhalász

Vynikající úspěch zaznamenala česká plochá dráha v maďarském Nagyhalász, kde se konalo semifinále juniorského mistrovství Evropy. Jan Kvěch a Petr Chlupáč obsadili prvá dvě místa a s přehledem se kvalifikovali do finále, které se uskuteční posledního srpna v ukrajinském Rovně.
Na cestě k úspěchu si oba dva teprve sedmnáctiletí borci museli poradit s řadou věkem i zkušenostmi ostřílenějšími jezdci. Úvod závodu navíc až tak velký úspěch nenaznačoval. Oba dva ztratili v první sérii po bodu, Chlupáč trochu překvapivě s domácím Fazekasem a Kvěch se Slovincem Škorjou.

Druhá série svedla oba naše zástupce do společné jízdy, jedné z nejnapínavějších v celém závodě. Lépe do ní odstartoval Chlupáč, ale celá čtyři kola byl pod tlakem svého kolegy, který se nakonec na cílové pásce protlačil o kousek před něho.

Jan Kvěch už pak v dalších třech jízdách neztratil ani bod, a stal se jednoznačným vítězem celého závodu. Za cenný lze považovat zejména skalp Poláka Wiktora Lamparta, pravidelně bodujícího v nejvyšší polské soutěži v barvách Lublinu.

Celkové prvenství mohl Kvěchovi v případě vítězství v poslední sérii ještě sebrat Lotyš Arťjom Trofimov, ale po vyloučení za zavinění pádu Nicka Škorji se musel spokojit se třetím místem. Před něho se tak dostal i druhý český reprezentant Petr Chlupáč. Ten po třech druhých místech zejména díky velice dobrým startům ovládl obě své závěrečné jízdy a spolu s klubovým kolegou a kamarádem se mohl radovat z postupu do finále ME i cenného dvojitého vítězství našich barev.

Výsledky semifinále ME v Nagyhalász, 6.7.2019::
1. Jan Kvěch (CZ) 14
2. Petr Chlupáč (CZ) 12
3. Arťjom Trofimov (LV) 11
4. Wiktor Lampart (PL) 10
5. Daniil Kołodinski (LV) 10
————————————–
6. Kacper Pludra (PL) 8+3
————————————–
7. Dennis Fazekas (H) 8+2
8. Mateusz Bartkowiak (PL) 8+1
9. Nick Škorja (SLO) 8+ns
10. Richard Geyer (D) 7
11. Paveł Nagibin (RUS) 6
12. Marko Levišin (UA) 5
13. Jernej Hriberšek (SLO) 5
14. Andrei Popa (RO) 3
15. Márk Bárány (H) 2
16. Jakub Valkovič (SK) 1
17. Nazar Tkačuk (UA) 1

Máte k tomu co říct?