Franc zářil v Mariánských Lázních, ale zradila ho technika

V půvabném lázeňském městě na západu Čech v sobotu zářili na dlouhé dráze různé plochodrážní motocykly. Hlavním trhákem byla kvalifikace MS na dlouhé dráze, z níž dvanáct nejlepších postoupilo do nasledujícího Challenge. Souběžně ale střídal závodníky na dráze seriál MS ve Flattracku. K vidění byly ale také malé plochodrážní naděje, které se divákům představily na nově vybudovaném minioválu. Teď už ale k výsledkům hlavního pořadu dne. Z pětice českých jezdců se do postupové dvanáctky dokázal probojovat jen Josef Franc, který skončil celkově třetí. V závodě nestačil bodově jen na zkušeného osmapadesátiletého německého matadora, Bernda Dienera a celkového vítěze, Brita Andrewa Appletona.

Josef Franc zářil na dráze prakticky od první rozjížďky. Postupně vyhrál čtyři za sebou a posunul se do čela průběžného pořadí. Zabrat mu přitom výrazněji dal jen Jörg Tebbe, s nímž Josef bojoval několik kol, než jej předjel a zbavil se ho. V ostatních rozjížďkách ale vyhrál celkem jasně. Při posledním pokusu už mu stačilo pojistit výhru jen dvěma body. Těsně před startem se mu ale přetrhl řetěz a on nestihl časový limit, načež byl z rozjížďky vyloučen. Využít toho dokázali právě již zmíněný osmapadesátiletý Němec Diener, který měl na začátku trochu smůlu, když jej na prvním místě v závěrečn rovince zradil motocykl, ale pak už sbíral bod za bodem. Jen o málo lépe si vedl Andrew Appleton, který ztratil body jen v prní rozjížďce, kdy nastoupil proti Francovi.

Francův (zelený povlak) souboj s Tebbem (modrý povlak)

Do závodu zasáhli ještě další čtyři Češi. Nejlépe si z nich vedl Martin Málek, který se sice do postupující dvanáctky také neprobojoval, ale ostudu české ploché dráze určitě neudělal. Jel výborně a svou jízdou bavil diváky možná ze všech nejvíce. Několikrát předvedl parádní předjížděcí manévry a mnohokrát se o další také pokusil. Minimálně dvakrát na svou dravost ale doplatil, když jeho motocykl vypověděl službu poté, co dostal tvrdou sprchu od závodníka před ním, jemuž se Martin až příliš přilepil na záda. Sympaticky ale bojoval také Michal Dudek a zkušený Karel Kadlec, který nahradil Hynka Štychauera. Tím posledním Čechem na startovní listině byl Roman Tomany. Ten ale upadl hned v první rozjížďce, přivodil si zranění a do závodu již nezasáhl.

Veterán Karel Kadlec


Doprovodný závod MS Flattracku už tak napínavý nebyl, tedy minimálně v boji o prvenství. Bez zaváhání totiž zvítězil celkem hladce během dne neporažený Ital Francesco Cecchini. Na nohy ale všechny diváky dostal minimálně úspěch jediné zástupkyně něžého pohlaví ve startovní listině, Rakušanky Yasmin Poppenreiter. Ta senzačně ovládla rozjížďku zvanou Last Chance a postoupila z ní do finále.

Flattrack: stupně vítězů a vítěz Cecchini


Konečné pořadí závodu:

1. Andrew Appleton (GBR) – 18
2. Bernd Diener (GER) – 17
3. Josef Franc (CZE) – 16
4. Andres Mellgren (SWE) – 15
5. Dave Meijering (NED) – 15
6. Jerome Lespinasse (FRA) – 15
7. Romano Hummel (NED) – 13
8. Jörg Tebbe (GER) – 13
9. Stephan Katt (GER) – 13
10. James Wright (GBR) – 12
11. Sebastian Aldén (SWE) – 12
12. Marcel Dachs (GER) – 12

13. Gaetán Stella (FRA) – 11
14. Christian Hülshorst (GER) – 9
15. Martin Málek (CZE) – 8
16. Henry van der Stenn (NED) – 8
17. Gabriel Dubernard (FRA) – 7
18. Anthony Chauffour (FRA) – 7
19. Lars Zandvliet (NED) – 7
20. Alexandre Dubrana (FRA) – 5
21. Michal Dudek (CZE) – 5
22. Edward Kennett (GBR) – 4
23. Andreas Bergström (SWE) – 4
24. Karel Kadlec (CZE) – 2
25. Roman Tomany (CZE) – 0

(0)(0)

Máte k tomu co říct?